Ubuntu sė shpejti do tė bėj hapat e parė nė tregun e pajisjeve tablet nė tė cilin udhėheqin Android e iOS.

Ubuntu nė fakt nė treg do tė paraqesė modelin Tenq P07 tė cilin e vė nė funksion sistemi operativ Ubuntu Netbook 10.10 i cili ėshtė pėrshtatur edhe mė shumė pėr menaxhim nė prekje.

Hapėsira kryesore pėr ruajtje tė dhėnave e kompjuterit ėshtė siguruar me anė tė diskut 32GB SSD e sistemi ėshtė forcuar me procesorin 1.6 GHz Atom nė nivel tė netbookėve dhe me 2GB RAM, gjersa ėshtė shumė mė i shpejt sesa pajisjet ekuivalente tablet tė Windows.

Detajet tjera, siē ėshtė kohėzgjatja e baterisė, tani pėr tani nuk janė tė njohura por vetėm ėshtė thėnė se aktualisht punohet nė rregullimin e vrimave tė hetuara softuerike para se ai tė del nė treg.