Cilėt janė njerėzit me inteligjencėn tė lartė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 20% Maska e ardona
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Postime
  351
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Cilėt janė njerėzit me inteligjencėn tė lartė

  Receta Gatimi

  Sistemi tradicionali i matjes sė forcės mendore janė testet e koeficientit tė inteligjencės (Intelligence quotient). Edhe pse pak persona i vlerėsojnė seriozisht testet kėto teste, ato janė treguesi mė praktik i fuqisė mendore tė njė individi tė caktuar dhe parashikuesi i arritjeve arsimore. Koeficienti i inteligjencės quhen pikėt e matjes sė trurit njerėzor. Kjo shifėr varion nga numri 20 nė 160. Koeficienti mesatar ėshtė 100 pikė, prandaj nėse merrni mė pak pikė se kaq, atėherė jeni pak mė tė ngathėt se mesatarja e njerėzve. Nėse keni marrė pikė mė tė larta se 100, atėherė kjo tregon se jeni mė tė zgjuar se mesatarja e individėve qė ju rrethojnė. Gjeni nuk ėshtė vetėm Albert Ajnshtajni. Leonardo da Vinēi dhe Michelangelo, Rene Descartes dhe Voltaire e kanė vėrtetuar se kanė patur njė inteligjencė jashtė normales, por cilėt janė njerėzit e kohėve tė sotme qė do tė mbahen mend nė dekadat qė do tė vinė si gjenitė e tokės? Individi mė i zgjuar i kohėrave ėshtė koreani Kim Ung-Yong (1963. Ai u vlerėsua me 210 pikė nė testin “Stanford Binet”, sipas librit “Gines” tė rekordeve. Ai lexon dhe shkruan nė gjuhėn japoneze, koreane, gjermane dhe angleze qė nė moshėn 4-vjeēare. Nė po tė njėjtėn moshė zgjidhi integrale tė vėshtira dhe krijoi poezi nė televizionin japonez. Pėrfundoi universitetin “Hanyang” nė pėrvjetorin e 6-tė. Nė moshėn 7-vjeēare u ftua nė SHBA nga NASA. U diplomua nė universitetin e Kolorados kur ishte 15 vjeē. Kreu kėrkime shkencore nė NASA deri nė vitin 1978, atėherė kur u kthye nė Kore. Nė listėn e personaliteteve nga e kaluara ata qė kanė koeficientin mė tė lartė janė individė me shumė aftėsi. I pari ndėr personalitetet e sė kaluarės me njė koeficient tė inteligjencės prej 190 pikėsh ėshtė Ludwig Wittgenstein (1889-1951). Wittgenstein ėshtė njė filozof austriak i shekullit tė 20-tė, i cili kontribuoi me ide tė rėndėsishme nė filozofinė e matematikės, filozofinė e mendjes dhe veēanėrisht nė filozofinė e mendjes. Leonardo da Vinēi ishte shkencėtar, matematicien, inxhinier, shpikės, anatomist, piktor, skulptor, arkitekt, botanist, muzikant, poet dhe shkrimtar. Filozofėt ju kėshillojnė tė mos i kini zili apo tė rivalizoni me njerėzit nė listė. Njerėzit duhen respektuar pėr veprimet e tyre dhe jo tė gjithė e kanė pėrdorur mendjen e zgjuar pėr qėllime tė mira.

  Gjenitė e sė kaluarės

  Koeficienti Emri

  * 190 - Ludwig Wittgenstein
  * 190 - Sir Isaac Newton
  * 190 - Fransois-Marie Arouet (Voltaire)
  * 180 - Leonardo da Vinci
  * 180 - David Hume
  * 180 - Buonarroti Michelangelo
  * 179 - Johann Wolfgang von Goethe
  * 176 - Emanuel Swedenborg
  * 176 - Gottfried Wilhelm von Leibniz
  * 175 - Johannes Kepler
  * 175 - Edmund Spenser
  * 175 - Baruch Spinoza
  * 174 - John Stuart Mill
  * 171 - Blaise Pascal
  * 170 - Michael Faraday
  * 170 - George Friedrich Handel
  * 170 - Antoine Lavoisier
  * 170 - Martin Luther
  * 165 - Galileo Galilei
  * 165 - Charlotte Bronta
  * 165 - Johann Sebastian Bach
  * 165 - Thomas Hobbes
  * 165 - Carl von Linna
  * 165 - John Locke
  * 165 - Joseph Priestley
  * 165 - Ludwig van Beethoven
  * 165 - Samuel Johnson
  * 162 - Rena Descartes
  * 162 - Madame De Stael
  * 160 - Albert Einstein
  * 160 - Robert Boyle
  * 160 - Benjamin Franklin
  * 159 - Immanuel Kant
  * 156 - Linus Carl Pauling
  * 156 - Sofia Kovalevskaya
  * 156 - Thomas Chatterton
  * 156 - Olof Palme
  * 155 - Rembrandt van Rijn
  * 155 - Miguel de Cervantes
  * 155 - Jonathan Swift
  * 153 - Charles Darwin
  * 153 - Wolfgang Amadeus Mozart
  * 150 - George Eliot (Mary Ann Evans)
  * 150 - Nicolaus Copernicus
  * 150 - Abraham Lincoln
  * 145 - Napoleon Bonaparte
  * 145 - Anna Lindh
  * 143 - George Sand (Aurore Dupin)
  * 140 - George Washington
  * 130 - Ulysses S. Grant
  * 130 - Sir Francis Drake

  Sistemi tradicional i vlerėsimit tė pikėve tė inteligjencės

  Pikėt Sistemi tradicional i vlerėsimit
  140 + Gjeni apo gati gjeni (0.25 pėr qind)
  130 - 139 Tė talentuar
  120 - 129 Inteligjencė shumė e lartė
  110 - 119 Inteligjencės e lartė
  90 - 109 Mesatare/Normale (50 pėr qind)
  80 - 89 Ngathtėsi
  70 - 79 Mangėsi nė kufi
  50 - 70 Vonesė e lehtė mendore
  35-50 Vonesė mesatare mendore
  20 - 35 Vonesė e rėndė mendore
  < 20 Vonesė e thellė mendore (1 pėr qind)

 2. #2
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  un e kam ber kete tensin dhe 90 e ca pik kapa ... nje gje e mir esht se eshte mesatare/normale

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  un kapa nja 96 , sepse tek pyetjet e fundit skisha me durim dhe ua futa kot

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Ne kohen e sotme smerret vesh! Po behen me te zgjuar apo me "budall" njerezit!

  Gjithesesi ajo lista eshte e pa vdekshme!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. TEST per Inteligjencen Emotive !!
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-02-2013, 12:27 AM
 2. Testo inteligjencen tende !!
  Nga labja nė forum Lojra, Quize dhe Rebuse
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 03-11-2012, 04:33 PM
 3. Danezet jane njerezit me te lumtur ne Europe
  Nga vaaldr1n nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 29-09-2012, 10:57 AM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-05-2012, 10:05 AM
 5. Cilet jane plazhet e pastra per pushuesit?
  Nga Kliton nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 13-07-2009, 11:30 AM