2011-ta, viti i hapėsirės pėr Europėn


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  2011-ta, viti i hapėsirės pėr Europėn

  Receta Gatimi  Viti 2011 do tė jetė viti i lėshimit tė raketave dhe i eksplorimit tė hapėsirės pėr Europėn, deklaroi drejtori i pėrgjithshėm i Agjensisė Europiane Hapsinore, Jean-Jacques Dordain.

  Kontinenti pret qė tre raketa tė ndryshme tė hidhen nė hapėsirė nga Guajana Franceze gjatė muajve tė ardhshėm. Ariane 5 do tė bashkohen nga njė raketė ruse Sojuz dhe nga njė sistem i ri i quajtur Vega.

  ”Pėr 30 vjet me radhė kemi hedhur nė hapėsirė dhe eksplozuar nėpėrmjet raketės mė tė mirė qė ekziston sot nė botė, Ariane”, deklaroi Dordain. “Megjithatė, ajo ka qenė vetėm njė raketė”.

  ”Duke nisur nga ky vit, eksplorimi do tė bėhet nėpėrmjet tre sistemeve paralele, Trafiku hapėsinor do tė jetė shumė mė i ngjeshur sivjet dhe presim qė edhe zbulimet tė jenė mė tė mėdha”.

  Njė platformė e re lėshimi ėshtė ndėrtuar nė Guajanėn Franceze, pėr tė lejuar Bashkimin Europian qė tė bashkėpunojė mė ngushtėsisht me Federatėn Ruse. Pėr herė tė parė, njė raketė ruse do tė lėshohet nga kjo bazė europiane dhe jo nga Bajkonuri nė Kazakistan.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Uroj vertet te gjejne ndonjegje te re ne hapesire. Dhe ta konfermojne pa e mbajtur te fsheht.

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Kur te zbulojne ndonje planet dhe te zbresin te hedhin ne fillim kemben e djathte

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Viti 2012
  Nga Donnaa nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-12-2012, 11:55 PM
 2. Paketa Office: Tutorial Word #8 - Modifikimi i hapesires anash ne nje dokument Word
  Nga ReniX nė forum Tutoriale me Video
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-07-2012, 02:37 PM
 3. Intervista ma e qart e Viti 2011 Gjilan
  Nga abdullah92 nė forum Video-Foto Humoristike
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-11-2011, 04:04 AM