Nuk zgjidhen problemet me tė bėrtitura


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 12 prej 12
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Thumbs up Nuk zgjidhen problemet me tė bėrtitura

  Receta Gatimi

  Ēdo nėnė dhe baba kalon momente tė vėshtira me fėmijėt e tyre. Shpesh dėgjohen shprehje si “mos, prit, mbylle, do tė ēmendem prej jush, do tė iki nga shtėpia”, etj. Ndėrkohė qė kemi dėshirė tė jemi nėna dhe baballarė tolerantė, kthehemi menjėherė nė prindėr qė bėrtasin dhe reagojnė ndaj ēdo veprimi tė fėmijėve.

  Megjithėse nėna dhe babai e paralajmėrojnė disa here, fėmija vazhdon tė pėrsėrisė tė njėjtat sjellje. Ēfarė duhet tė bėjnė prindėrit kur flasin me fėmijėn e tyre dhe mundohen ta bindin tė heqė dorė nga ajo sjellje? P.sh kur jeni duke folur me njė shok apo shoqen tuaj ju ndėrpret bisedėn disa herė ose kur vjen nga shkolla i hedh rrobat mbi divan, lėshon ēantėn nė mes tė sallonit, nuk vjen nė tavolinė edhe pasi e keni thirrur disa here.

  Pra nuk plotėson pėrgjegjėsitė e tij brenda shtėpisė, flet shumė nė telefon, dėgjon muzikė me zė tė lartė. Prindėrit qė pėrballen me situata tė tilla duhet tė kėrkojnė momentin e duhur pėr tė folur me fėmijėt. Nė njė vend dhe kohė ku mund tė qėndrojnė vetėm pėr vetėm dhe tė komunikojnė. Duhet folur shumė sinqerisht duke e parė drejt nė sy. Pėr t’u mirėkuptuar nga fėmija dhe pėr tė shkuar nė vend fjalėt e prindit , nėna dhe babai duhet t’i shpjegojnė tė qetė mėnyrėn sesi ndikohen nga sjelljet e tij.

  Nė vend tė fjalės “ti” tė pėrdoret “unė”

  "Tė urdhėrosh, tė drejtosh, paralajmėrosh, ta paragjykosh, ta kritikosh, tallėsh, turpėrosh ėshtė njė nga metodat e dėshtuara tė pėrdora shpesh nga prindėrit. Nė vend tė shprehjeve “rregullo rrobat! Je njė fėmijė shumė rrėmujaxhi”, “nuk arrin tė lidhėsh as kėpucėt” nėna dhe babai duhet tė pėrqendrohen mbi ndikimin e kėsaj sjelljeje tek vetė ato. Mund tė pėrdoren shprehje si “Kur nuk i rregullon rrobat shtėpia duket e ērregullt dhe kjo gjė mė nervozon”, “kam frikė se mos rrėzohet njeri kur i lė lodrat kėshtu tė hapura gjithandej”. Kėshtu fėmija arrin tė kuptojė mėnyrėn sesi ndikohen prindėrit nga sjellja e tij. Nuk ndihet i fajėsuar nė mėnyrė direkte, dhe ndjen nevojėn tė ndihmojė nėnėn dhe babanė.

  Gjuha “unė” ėshtė njė lloj shprehje, e cila shpjegon ndjenjat dhe mendimet, reagimin individual nė momentin kur personi pėrballet me njė gjendje apo sjellje. Nė vend tė fjalėve “mos u trego i pasjellshėm, nuk flitet kėshtu me nėnėn dhe babanė” mund tė pėrdorni “ndihem shumė keq kur mė flet kėshtu duke bėrtitur, dhe mendoj se nuk mė respekton” dhe kėshtu do tė shprehni edhe ndjenjat edhe mendimet tuaja. Shprehja e ndjenjave tona ndihmon qė personi pėrballė tė kuptojė mė mirė gjendjen. Duke vendosur veten nė vendin e tyre, ai arrin tė kuptojė ndryshimet e sjelljes dhe tė krijojė empati. Shpalosja e mendimeve dhe ndjenjave tė vėrteta pa e fajėsuar atė, pra pėrdorimi i gjuhės “unė” nė vend tė gjuhės “ti” nė momentin kur njė sjellje e fėmijės na duket e papranueshme e ndihmon atė tė kuptojė rolin dhe pėrgjegjėsinė pa pasur nevojė tė mbrohet. Prandaj fėmija do tė pėrpiqet tė ndryshojė sjelljen e tij tė “papranueshme” duke ndihmuar prindėrit.

  Ēfarė dhe si duhet t’ia themi?

  Nė marrėdhėnien tuaj me fėmijėt mė e rėndėsishme ėshtė mėnyra se si ia shpjegoni gjėrat sesa ēfarė i shpjegoni. Sipas njė studimi bėhet e ditur se njerėzit pėrballė nesh ndikohen 15 % nga fjalėt e pėrdora nė mesazhin e dhėnė, 35 % nga toni i zėrit dhe 50 % nga gjuha e trupit.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Besoj se ti kritikosh ne nje menyre edukative do te ishte ideale. Duke i treguar se eshte gabim ajo qe po ben dhe si eshte ajo e duhura.

  Kete gje po e shikoj tek mbesat dhe po marr nje rezultat te mire ...

 3. #3
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Per cfare moshe behet fjale se cdo moshe ka specifikat e veta....
  Sado ti shpjegosh femijes 3 apo 4 vjec nuk mund te te kuptoje 100%
  E vetmja menyre eshte shpjegoja 2 here dhe <<denoje>> nje here.
  Metoda e <denimit> ka dhene rezultate.
  Ne kopesht psh <<i denojne>> duke i nxjere para te gjitheve dhe duke i perjashtuar nga lojrat...........dhe jep rezultat
  Mendoj se komunikimi shoqeror te themi me femijen dmth ti japesh femijes te kuptoj se ne nje fare menyre jemi te barabarte ne diskutim mendoj se duhet te filloje rreth moshes 10 vjec.

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Po eshte e vertet, nuk mund te kuptoj me heren e pare, duhen perserit disa here, prandaj duhet durim.

 5. #5
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga 3r1k0 Lexo postimin
  Per cfare moshe behet fjale se cdo moshe ka specifikat e veta....
  Sado ti shpjegosh femijes 3 apo 4 vjec nuk mund te te kuptoje 100%
  E vetmja menyre eshte shpjegoja 2 here dhe <<denoje>> nje here.
  Metoda e <denimit> ka dhene rezultate.
  Ne kopesht psh <<i denojne>> duke i nxjere para te gjitheve dhe duke i perjashtuar nga lojrat...........dhe jep rezultat
  Mendoj se komunikimi shoqeror te themi me femijen dmth ti japesh femijes te kuptoj se ne nje fare menyre jemi te barabarte ne diskutim mendoj se duhet te filloje rreth moshes 10 vjec.
  megjithse edhe ti vogel (4 vj ) prap ai kupton , dhe kur te te pyes ai per nje gje ti sdo i thuash "ik qerou andej tii ,u bere ti palaco qe tani " por shpjegoja me gjuhen e tij , pak e nga pak ...se sdo presesh deri sa te vej 10 vjec

 6. #6
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  12
  Shume keshilla te vlefshme keto. Ashtu mendoj dhe une, nuk zgjidhen problemet me te bertitura. Personalisht, gjeja qe mund te me acaroje me shume eshte kur bertasin...Mendoj se nqs gjen menyren e duhur e te folurit mund te zgjidhet gjithcka me te mira...

 7. #7
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga smocking2 Lexo postimin
  Shume keshilla te vlefshme keto. Ashtu mendoj dhe une, nuk zgjidhen problemet me te bertitura. Personalisht, gjeja qe mund te me acaroje me shume eshte kur bertasin...Mendoj se nqs gjen menyren e duhur e te folurit mund te zgjidhet gjithcka me te mira...

  Dhe un i urrej kur bertasin,sidomos me femijet se nuk kan durim! femijet duan shum te jesh ne kontakt me ta,rritja e tyre ecen bashk me gjerat kurjoze se duan te mesojn,sado nje femijet te ken lodrat e tyre , prap kureshtja e shtyn te meret me gjerat qe i takojn te rriturve .Un per vete e dua gjuhen e tyre dhe shum let kuptohem , nuk merzitm edhe nese ja spjegoj 10 here nje gje,mjafton nje buzqeshje e tyre dhe relaksohem ne qast..

 8. #8
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  Dhe un i urrej kur bertasin,sidomos me femijet se nuk kan durim! femijet duan shum te jesh ne kontakt me ta,rritja e tyre ecen bashk me gjerat kurjoze se duan te mesojn,sado nje femijet te ken lodrat e tyre , prap kureshtja e shtyn te meret me gjerat qe i takojn te rriturve .Un per vete e dua gjuhen e tyre dhe shum let kuptohem , nuk merzitm edhe nese ja spjegoj 10 here nje gje,mjafton nje buzqeshje e tyre dhe relaksohem ne qast..
  ehh Erinaa vertet edhe un shum leht kuptohem me ta me ben te ndihem mir
  Nuk duroj dot kur berrtasin se jo per gje po nuk zgjidhin gje!!!

 9. #9
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  ulkina me duket se se ke lexuar fare ate qe kam postuar un sepse nuk esht fjala kur bertasin femijet , por prindrit kundrejt tyre

 10. #10
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  te jem e sinqert mbrem nje te lexuar te shpejt i dhash

 11. #11
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  ehehehehe thash un ....lexo me vemendje qe dhe postimet te ken lezet

 12. #12
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Ti siper ashtu duhet !

  Per sa i peket temes shum interesante por gjithcka e ka limitin e saj nuk duhet ta tejkalosh, dhe jo me neglizhence sepse fillon dhe futet "llastimi" pastaj

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Problemet e dy tė dashuruarve
  Nga ulkina nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-03-2011, 06:20 PM
 2. Regjistri, dhe problemet qė shfaqėn nė tė
  Nga MAJDI nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-11-2010, 06:08 PM
 3. ne gjume problemet zgjidhen me mire
  Nga kuklla nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-07-2008, 08:45 AM
 4. Problemet me Identifikimin dhe Rregjistrimin!
  Nga Lirenti nė forum Guida dhe Kushtet e Pėrdorimit
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2008, 08:01 PM
 5. Problemet me regjistrin e forumit
  Nga Lirenti nė forum Informacione dhe Komunikime
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 06-02-2008, 09:00 PM