Sinuziti kronik mund t’ju verbojė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  18

  Sinuziti kronik mund t’ju verbojė

  I shfaqur zakonisht pas gripit apo ftohjeve, sinuziti mund tė shkaktojė dhe verbim. Sinuziti i cili mund tė shkaktojė probleme serioze shėndetėsore duke shkuar deri tek verbimi. Afėrsisė e syve me sinuset mund tė bėhet shkak i meningjitit dhe infeksioneve tė shtresės sė brendshme tė trurit.
  Prof. Dr. Irfan Kaygusuz specialist ORL-sė nė Universitetin Fırat pohon se nė rastet kur sinuziti dhe shenjat e tij shėrohen brenda 12 javėve atėherė bėhet fjalė pėr njė sinozit akut, nėse shenjat vazhdojnė edhe pas 12 javėve diagnostikohet si sinuzit kronik. Ja si i radhit prof. dr. Kaygusuz shenjat e sinuzitit: "tek tė rinjtė me sinuzit akut shenjat mė tė shpeshta janė dhimbje koke, dhimbje e fytyrės, rrjedhje e hundėve dhe temperature.

  Dhimbja ėshtė e forte, ndihet mė shumė kur ul kokėn, ekziston njė ndjenjė shtypjeje. Ndėrsa nė sinuzitin kronik dhimbja mund tė pėrhapet nė majė tė kokės apo brenda, nė tėmtha, nė pjesėn afėr zverkut tė qafės, nė ballė, faqe dhe rreth syrit.

  Duke theksuar se tek fėmijėt sinuziti shfaqet pas njė infeksioni tė rrugėve tė sipėrme tė frymėmarrjes Prof. Dr. Kaygusuz pohon se nė rastet kur fėmija kap kokėn, fėrkon faqet dhe tėrheq flokėt mund tė ketė sinuzit. Pėr t’u mbrojtur nga inoziti, Kaygusuz na kėshillon tė mbajmė kapuē nė kohė tė ftohtė, tė mos dalim jashtė me flokė tė lagura dhe tė konsumojmė produkte tė pasura me vitamina gjatė muajve tė dimrit.

  ka shum njerez me sinozit kronik (midis tyre dhe motra ime )
  duket si semundje e lehte dhe shum nuk i kushtojn rendesi , por shikojini vet pasojat
  kshu qe mos e lini pas dore !!!!!!!!!!!!!!!!

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30
  te shkuara motres!
  Shume shqiptar vuajne nga sinoziti dhe nuk marrin as mundimin te vene te mjeku per nje vizite.

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  18
  esht kronike ..gjithsesi flm

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-03-2013, 09:07 PM
 2. Si mund te formatoj USB-N?
  Nga Kliton nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 07-10-2012, 12:59 PM
 3. A mund te me ndihmoj Somebody
  Nga dDiana nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 04-01-2010, 03:45 PM
 4. Si mund...
  Nga Operatori nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-07-2009, 04:06 PM
 5. a mund te me ndimoni
  Nga senat nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-08-2008, 04:40 PM