Dielli i dytė pėr Tokėn


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Dielli i dytė pėr Tokėn

  Receta Gatimi  Fjalėt se Ylli i Betelges ėshtė pranė shpėrthimit dhe se nė qiellin tonė do tė shfaqet njė diell i dytė qarkullojnė prej muajsh tashmė, por njė pedagog i universitetit tė South Queensland, nė Australi, ėshtė cituar sė fundmi tė thotė se eventi do tė ndodhė vitin qė vjen, pra nė vitin 2012.
  Betelges, njė yll i kuq gjigand nė krahun e djathtė tė konstelacionit tė Orionit mund tė shihet pa shumė vėshtirėsi natėn nė kėtė periudhė tė vitit. Ai ėshtė i dukshėm nė lindje, menjėherė pas perėndimit tė Diellit si njė yll i shndritshėm i kuq.

  Shumė shkencėtarė dhe astronomė tė tjerė besojnė se shpėrthimi i tij nė supernova mund tė ndodhė nė ēdo kohė.

  Ėshtė e ditur tashmė qė jeta e kėtij ylli mund tė pėrfundojė, por pėr ekspertėt nuk ka asgjė tė pėrcaktuar saktė. Shpėrthimi mund tė vijė nesėr apo pas mijėra vjetėsh.

  Por, ēfarė do tė ndodhė nėqoftėse Betelges shpėrthen vėrtet?

  Astronomėt parashikojnė se ai nuk do tė rrezatojė kaq shumė sa Dielli, por do tė jetė mė i ndritshėm se hėna e plotė dhe do tė shihet edhe gjatė ditės. Por, “Discovery News” thotė se nuk ka arsye pėr panik. Ylli gjigand ėshtė 640 vite dritė larg Tokės dhe shpėrthimi i tij nuk paraqet ndonjė rrezik.

  Supernova ndodh me yjet masive nė fund tė jetės sė tyre. Ato krijohen nga yjet pėrmes fuzionit bėrthamor duke e kthyer hidrogjenin nė helium dhe pastaj heliumin nė karbon dhe elementė tė rėndė.

  Dielli nuk do tė jetė nė gjendje tė gjenerojė njė supernova nė fundin e jetės sė tij pėr shkak se nuk ka masėn e duhur.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Me duket se dolen thashethemet per MAYA!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Versioni i dytė shqip pėr iPhone!
  Nga vaaldr1n nė forum Apple Mac OSx
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 08-06-2012, 10:12 AM
 2. Dielli
  Nga kuklla nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 09-01-2010, 03:48 PM
 3. Beta e dytė e Firefox 3.6
  Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-11-2009, 05:33 PM
 4. Burri shtatzane per here te dyte
  Nga kuklla nė forum ThaSheTheMe
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 17-06-2009, 07:19 PM
 5. Lufta e Dyte Botėrore
  Nga Lirenti nė forum Historia Shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-11-2006, 03:59 PM