Jo gjithmonė njė pėrgatitje perfekte ndihmon tė arrish rezultatet maksimale.
Nė momentin vendimtar, frika se nuk do ia dalėsh dot dhe droja mund tė jenė njė pengesė e madhe edhe pėr studentėt e shkėlqyer apo menaxherėt e aftė.

Por, njė studim i publikuar nė revistėn “Science” jep zgjidhjen e problemeve qė kanė lidhje me ankthin. Mjafton tė shkruash nė njė letėr tė gjitha ndjenjat 10 minuta pėrpara provės qė na vė nė ankth. Kjo gjė liron mendjen dhe pėrqendrimi vjen mė lehtė.

“Ky ushtrim nuk vlen vetėm pėr provimet e studentėve, por edhe nė fusha tė tjera. E kam fjalėn pėr njerėzit qė duhet tė flasin nė publik ose pėr ata qė kanė intervista pune”, u shpreh Sian Beilock, psikolog nė Universitetin e Chicago.