Waltz-i
Vals: nga fjala e vjetėr gjermane walzen tė rrokulliset, tė kthehet, apo tė kaloj.
Vals: njė valle ne sallen e vallezimit nė 3 / 4 herė me theks tė fortė nė mundi tė parė dhe njė model bazė i-mbyll-hap pas hapi.
Vals: pėr tė lėvizur ose kaloj nė njė mėnyrė tė gjallė apo tė spikatur (pėr tė avancuar me lehtėsi dhe me sukses).
Vals: njė valle e lindur nė rrethinat e Vjenės dhe nė rajonet alpine tė Austrisė. Qė nė fillim tė shekullit tė shtatėmbėdhjetė, waltzes u luajtėn nė sallen e vallzimit tė gjykatės Habsburgėve. Weller ishin tė kėrcenin nga fshatarėt nė Austri dhe Bavari edhe para asaj kohe. Shumė nga meloditė vals te njohura mund tė ndiqet pėr tė melodive tė thjeshta yodeling fshatar.
Vals u kritikua edhe nė baza morale nga ato qė nė krahasim me lėvizjet mė tė ngushtė tė mbajė dhe tė shpejtė tė saj te kthyer. Udhėheqėsit fetarė pothuajse konsiderohet unanimisht atė si vulgare dhe mėkatar. Gjykata Continental qarqet mbajtur nga kokėfortėsi kundėr vals. Nė Angli, (njė vend tė moralit tė rreptė), vals u pranua edhe mė shumė ngadalė.
Nė korrik tė 1816, vals ishte pėrfshirė nė njė top tė dhėnė nė Londėr nga Princi Regent . Njė editorial i ashpėr nė "The Times" njė ditė mė vonė deklaroi:
"Ne u shpreh me dhimbje se valle e padenjė e huaj tė quajtur vals u prezantua (ne besojmė se pėr herė tė parė) nė gjykatėn angleze pėr tė premten e kaluar ... ajo ėshtė mjaft e mjaftueshme pėr tė hedhur sytė mbi argėtues ndėrthurje tė gjymtyrėve dhe tė ngushtė kompresor nė organet nė valle e tyre, pėr tė parė se ajo ėshtė me tė vėrtetė shumė mė larguar nga rezerva modeste qė ka qenė deri tani konsiderohen e veēantė e femrave angleze. Pėr sa kohė qė kjo shfaqje e turpshme ishte e mbyllur pėr tė gjitha prostitutat dhe shkelėse tė kurorės, ne nuk e mendoj se e meritojnė njoftim, por tani qė ajo ėshtė pėrpjekur tė jetė e detyruar nė klasat tė respektuar tė shoqėrisė civile nga shembujt e eprorėve tė tyre, ne mendojmė se njė detyrė pėr tė paralajmėruar ēdo prind ndaj vajza e tij pėr tė ekspozuar nė mėnyrė fatale njė sėmundje ngjitėse ". (Burimi: The Times e Londrės, 16 korrik 1816)
Njė shumė e mosmiratimit ishte shprehur nga brezi i vjetėr, por e pėrmendur rrallė ėshtė fakti fuqi Queen (Victoria), ishte njė balerin i mprehtė dhe ekspert ne sallen e vallezimit me njė dashuri tė veēantė tė vals!
Thuhet, hera e parė qė kėrcenin vals ishte nė Shtetet e Bashkuara ishte nė Boston nė 1834. Lorenzo Papanti, njė mjeshtėr vallėzimi Boston, i dha njė ekspozitė nė Beacon rezidencė Znj Otis 'Hill. Udhėheqėsit Social ishin tmerruar nė atė qė e quajti "njė ekspozitė i papėrshtatshėm." Nga mesi i shekullit tė nėntėmbėdhjetė, vals ėshtė themeluar nė mėnyrė tė vendosur nė Shtetet e Bashkuara tė shoqėrisė.
Muzika luan njė rol tė rėndėsishėm nė valle, dhe ēdo valle ėshtė e varur mbi disponueshmėrinė e muzikės tė pėrshtatshme. Vals i ėshtė dhėnė njė nxitje e madhe rreth 1830 nga dy kompozitorė madh austriak - Franz Lanner dhe Johan Shtraus. Kėto dy kompozitorėt ishin tani mė tė njohura gjatė shekullit tė nėntėmbėdhjetė: ata tė vendosur standarde pėr vals vjenez, (njė version shumė tė shpejtė tė vals). Nga 1900, njė program tipik valle ishte tre waltzes tremujorin e dhe njė e katėrta e tė gjitha vallet e tjera tė kombinuara.
Rreth fundit tė shekullit tė nėntėmbėdhjetė, dy modifikimet e vals u zhvilluar. I pari ishte Boston, njė vals ngadalshme me hapa tė gjatė rrėshqitje. Edhe pse Boston u zhduk me luftėn e parė botėrore, atė e bėri tė stimulojė zhvillimin e angleze apo stil ndėrkombėtare e cila vazhdon edhe sot. E dyta ishte hezitimi, e cila pėrfshin marrjen e njė hap tė tre rreh e masės. Hezitimi hapa janė ende tė pėrdorur gjerėsisht nė vals e sotme.