Shihni se ēfarė versioni tė sistemit Ubuntu keni


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  21

  Pinguin Shihni se ēfarė versioni tė sistemit Ubuntu keni

  Receta Gatimi


  Ka shumė arsye se pse pėrdoruesit e sistemit operativ Ubuntu mund tė jenė tė interesuar qė tė keni njohuri rreth versionit qė pėrdorin si tė instaluar nė kompjuter. Dhe kjo s’ėshtė pėr shkak tė kujtesės sė dobėt ose diēka tjetėr. Shumė fillestarė nė Ubuntu thjesht ndjehen si tė humbur me tė gjithė emrat e shifruar tė sistemit Ubuntu, p.sh. 10.04 LTS, 10.10 etj. Ka shumė rrugė qė tė gjejmė se cilin version tė sistemit Ubuntu jeni duke e pėrdorur nė njė kompjuter/llaptop.

  Mė poshtė mund tė shihni disa.

  Rruga mė e thjeshtė pėr tė parė emrin e shifruar ėshtė qė tė hapet Ubuntu menu –> System –> About Ubuntu. Dritarja hapėse do tė tregojė numrin e versionit qė pėrdorni, qė ėshtė zakonisht i mjaftueshėm pėr fillestarėt.


  Duke pėrdorur rreshtin komandues

  Pėr tė pėrdorur njėrėn nga rrugėt pėr tė identifikuar versionit e sistemit Ubuntu, ju duhet tė hapni Terminalin (shkoni nė menynė kryesore nė Ubuntu–> Accessories –> Terminal) dhe shkruani:

  cat /etc/issue

  ose

  cat /etc/issue.net

  Kjo do tė tregojė numrin e versionit tė sistemit Ubuntu, por pa emrin e shifruar.

  Ubuntu 10.04.1 LTS

  Njė urdhėr tjetėr pėr qėllimin e njėjtė ėshtė:

  lsb_release -a

  Ja njė mostėr e paraqitur:

  Distributor ID: Ubuntu
  Description: Ubuntu 10.04.1 LTS
  Release: 10.04
  Codename: lucid

  Kjo tregon informacionin e plotė rreth versionit tė Ubuntu-s qė ju pėrdorni nė kompjuterin tuaj, duke pėrfshirė edhe emrin e shifruar dhe numrin e lėshimit.

  Njė urdhėr mė shumė:

  cat /etc/lsb-release

  Rezultati:

  DISTRIB_ID=Ubuntu
  DISTRIB_RELEASE=10.04
  DISTRIB_CODENAME=lucid
  DISTRIB_DESCRIPTION="Ubuntu 10.04.1 LTS"

  Ubuntu ėshtė i mbėshtetur nė bazėn koduese tė llojit Debian, kėshtu qė ju duhet tė dini se ēfarė shtrirje ka Debian nėn sistemin tuaj Ubuntu:

  /etc/debian_version

  Nė shumicėn e rasteve, rezultati do tė jetė si vijon:

  squeeze/sid

  Kjo nėnkupton qė Ubuntu ėshtė i mbėshtetur nė njė degė tė paqėndrueshme tė Debian-it.

  Gjeni se ēfarė versioni tė bėrthamės Linux ka sistemi juaj Ubuntu:

  Pėr tė marrė kėtė informacion, shtypni urdhrin e paraqitur mė poshtė qė vlen jo vetėm pėr Ubuntu, por edhe nė ndonjė lloj tjetėr Linux:

  uname -a

  Rezultati sipas njė shembulli:

  Linux artemn-laptop 2.6.32-24-generic #38-Ubuntu SMP Mon Jul 5 09:22:14 UTC 2010 i686 GNU/Linux./pcworldalbanian

 2. #2
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9
  din gje si mundem te vej fotoprofili ne ubuntu ? bej klik te djatht siper fotos .... por nuk me nxjer set us desktop background

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Per te vendos foto ne profilin e llogarise ne Ubuntu, shko tek System-> Preferences -> My Profile dhe kliko siper imazhit bosh.


 4. #4
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  E bukur kjo , Renix akoma eshte gjall ai sistemi operativ tek pc jot

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Po po gjalle! Duhet ndonjehere per ndonje pune te vogel.

 6. #6
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9
  thx reniX

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga bessy Lexo postimin
  thx reniX
  Y're welcome

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Shpejtoni instalimin e sistemit Ubuntu
  Nga vaaldr1n nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-04-2012, 05:37 PM
 2. Publikohet versioni Beta i Ubuntu 12.04
  Nga vaaldr1n nė forum Shpėrndarjet Linux/Unix
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-03-2012, 12:15 AM
 3. Cfare Smartphone keni ?
  Nga vaaldr1n nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 11-05-2011, 02:02 PM
 4. Cfare PC keni?
  Nga clesiano nė forum Hardware, Gadget, Elektronikė
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 15-12-2010, 12:22 PM
 5. Ubuntu 7.10 - Gutsy Gibbon Versioni me i ri i Linux
  Nga ReniX nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-10-2007, 05:59 PM