Shkencėtarėt nė gjueti tė planetit tė stėrmadh


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Shkencėtarėt nė gjueti tė planetit tė stėrmadh

  Receta Gatimi  Tė gjithė jemi rritur me mėsimet se sistemi ynė diellor pėrbėhet nga 9 planete dhe Jupiteri ėshtė mė i madhi. Por le tė pėrgatitemi pėr surprizėn, mund tė mos jenė 9 dhe Jupiteri mund tė mos jetė planeti mė i madh.

  Shkencėtarė, astronomė dhe astrofizikantė janė vėnė nė gjueti tė njė planeti tė stėrmadh gazi qė mendohet se ėshtė 4 herė pėr nga pėrmasat mė i madh se Jupiteri dhe qė ndodhet nė skajet e sistemit tonė diellor.

  Astrofizikantėt John Matese dhe Daniel Ėhitemire nga Universiteti i Luizianės thonė se do tė jenė nė gjendje tė kapin me teleskop “gjigandin e fshehur”, tė pagėzuar me emrin Tyche, brenda 2 vjetėsh. Ata mendojnė se pėrbėrja e tij ėshtė pak a shumė e njėjtė me atė tė Jupiterit, pra hidrogjen dhe helium, si dhe tė ketė satelitė natyrorė. Nga pėrllogaritjet e tyre, astrofizikantėt deklarojnė se orbita e Tyche rreth Diellit ėshtė rreth 15 mijė herė mė e gjatė se ajo e Tokės dhe rreth 375 herė mė shumė se sa ajo e Plutonit.

  Por deri kur tė zbulohet ka kohė dhe astrofizikantėt shprehen se do tė jetė nė varėsi tė Unionit Ndėrkombėtar tė Astronomisė pėr tė vendosur nėse Tyche do tė bėhet planeti mė i ri i sistemit tonė diellor, apo do tė krijohet njė kategori e re ndarėse pėr tė.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Duke pare njeriun mbi toke si nje gje e vogel dhe ta vesh siper nje nga ketyre planeteve te tjere gjigand, ai pothuajse as si qeliz nuk duket!!!

  Nese ne toke, per te fluturuar nga nje kontinent ne tjetrin duhen 10-12 ore, ne keta planet mund te flasim fare mire fluturim me jave apo muaj! Pasi te lundrosh do te ishte e pamundur pa 2-3 apo 5 vjet!

  Duhet shpikur teletrasportimi

 3. #3
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  11
  Nuk kuptoj ndonjeher pse bejne kerkime aq larg per mundesi jetese apo ku di une, kur nuk kane arritur akoma te japin nje pergjigje te qarte per planetin qe ndodhet me afer nesh, i cili eshte Marsi...

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Po mbase nga kerkimet larg, kuptoje ato qe ke afer apo shpresa per nje jete tjeter jashtetokesore!

 5. #5
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Ndoshta ka mundesi te jepet pergjigje per planetet tjera ?ku i dihet mbase me lete si per P.mars!

 6. #6
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Ashtu them dhe un! Duhet te dish ēfare ke perreth dhe pse banoret aktual te tokes nuk mund te jetojne ne keto planete nuk eshte e thene mos te mendojme per the FUTURE

 7. #7
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  mendimet jan te lira ne mendojm te gjith te pakten 1 her ti bejm nje vizti edhe henes e jo me x planetev tjera vetem mos te kete ufo ama

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Foto: Vajza mė e shkurtėr e planetit
  Nga vaaldr1n nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-12-2011, 05:31 PM
 2. Facebook nė gjueti pėr lėshimet
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-09-2011, 07:15 PM
 3. 10 femrat mė tė dėshiruara tė planetit
  Nga gjendar nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 08-02-2011, 03:25 PM
 4. Ngrica mbulon gjysmėn e planetit
  Nga gjendar nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 03-02-2011, 09:25 PM
 5. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-02-2009, 09:47 AM