60% e tė dhunuarve kur rriten, kthehen nė agresorė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  60% e tė dhunuarve kur rriten, kthehen nė agresorė

  Receta Gatimi

  Ne jemi vend pedofil, pedofilia eshte kudo, por nė Shqiperi eshte me e pafajshme pasi ne jemi tė pavetedijshem, eshte instiktive nė krahasim me Perendimin, ku pedofilia eshte e vetedijshme. Per kete ēeshtje eshte folur qė ne lashtesi, i pari ka qene filozofi i Greqise se vjeter, Sokrati, por me pas edhe Platoni", - ka sqaruar psikologia Gjika. Sipas saj, pedofilia para viteve '90 nuk ėshtė parė si njė marrėdhėnie qė kishte tė bėnte me seksin, por me ēėshtje pushteti. Ndėrsa nė vitet e tanishme ka penetrim tek fėmijėt.
  Ajo ka sqaruar se "mbas '90-ės ka penetrim tek fėmija, edhe tek foshnjat tremuajshe, e shqyejn femijen dhe kėnaqen me faktin se ata vuajnė, kėnaqen me dhimbjen dhe ulėrimat e tyre. Nė Shqipėri jemi nė stadet instiktive, nuk ka shumė raste abuzimi tek fėmijėt e vegjėl dhe nė kėto mosha nuk ka penetrim, por mund tė jenė raste qė i lyejnė me spermė. Ndėrsa tek fėmijėt qė janė mė tė rritur, ka dhe raste penetrimi. Them i kemi instiktive, duke u nisur prej faktit se ne i puthim shumė fėmijėt, ose dhe i kafshojmė. Ka raste qė nėna thotė: "Tė hėngsha rrushin", janė shprehje qė tregojnė eksitim tė pakontrolluar duke i mohuar fytyrėn fėmijės. E fikson nė organ tė parriturin, jo nė fytyrė e kjo ka tė bėjė me gjininė, por jo me qenien. Sipas saj, 60 % e fėmijėve kalojnė eksperienca nė mosha te brishta. Numri i abuzimeve me fėmijėt ėshtė shumė i madh sepse nė vendin tonė mungojnė statistikat.
  Por nė Shqipėri, Gjika sqaron se nuk hyn si objektin e tyre pėr tė kėnaqur perversitetet dhe nevojat e tyre seksuale.
  Pedofilia nė vetvete nuk ėshtė njė marrėdhėnie seksuale edhe pse kryhet marrėdhėnia e aktit seksual, por ėshtė marrėdhėnie pushteti, ėshtė dominimi i njė objekti, edhe fizikisht dhe emocionalisht.
  Sepse njė pedofil, fėmijėn e konsideron objekt dhe do ta pushtojė Kėta janė persona tė paaftė qė duan vetėm tė marrin, e dinė edhe vetė qė kjo ėshtė e keqe dhe nuk e pranojnė, por e mohojnė.

  Kėta persona nuk kanė shenja dalluese, janė qytetarė tė zakonshėm, mund dhe tė jenė zotėrinj tė nderuar.

  Por ata duan vetėm tė marrin nga tjetri, kėrkojnė tė pėrfitojnė nga kėto mėnyra tė frikshme eksitimi, janė persona pa identitet, ngelen nė identitete bazike, kanė probleme psiko-emocionale". Ndėrsa pėr sa i pėrket pasojave qė kanė viktimat, ajo thekson se fėmijėt me tė cilėt ėshtė abuzuar, do kenė pėrherė probleme nėse ata nuk do trajtohen pėr njė kohė tė gjatė nga specialistė.
  "Njė fėmijė me tė cilin ėshtė abuzuar, ngelet problematik. Kryesisht mundohen ta harrojnė, ta heqin nga memoria, por sėrish nė psikikėn e tyre mbeten kujtime. Kur tė rriten, kėta fėmijė do krijojnė lidhje problematike, nuk do arrijnė tė bėhen persona, mund tė bėhen individė, por nuk janė tė pėrgjegjshėm, gjė qė nuk i bėn persona.
  Thelbėsore ėshtė respekti i njeriut me njeriun, nuk duhet t'i shohim kėta fėmijė si viktima, por ne duhet t'i mbrojmė e tė kujdesemi pėr ta nė mėnyrė qė ta kapėrcejnė traumėn. Specialistėt duhet t'i ndihmojnė dhe nevojitet njė trajtim specifik tepėr i gjatė", - ka specifikuar psikologia Elira Gjika.

  Sipas saj, nga njė studim amerikan tregohet se 60 pėr qind e fėmijėve qė dhunohen, kthehen nė dhunues nėse nuk bėhet trajtimi i duhur i tyre.
  "Nė njė studim tė Anna Salter, 'Predatorėt', botuar nė 2003-in, thuhet se 60 pėr qind e fėmijėve me tė cilėt ėshtė abuzuar, do kthehen nė dhunues", - ka sqaruar Gjika.
  ka raste tė shumta tė abuzimeve me foshnja apo fėmijėt e vegjėl 1-5 vjeē, abuzimet mė tė mėdha janė nė moshat mbi 10 vjeē, kur ka pjekje seksuale, por qė fėmija nuk ėshtė i vetėdijshėm pėr seksualitetin e tij. Ajo sqaron se pedofili e kthen fėmijėn nė objekt tė dėshirave dhe eksitimeve tė tė rriturve, objekt seksual i tė rriturit.

  Pedofilia, nė pesė vite, 222 abuzues seksualė me tė mitur.

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  kta jan nga ata persona mizor qe sduhet pasur pik meshire per ta !

  esht shum e vertet qe femijet e dhunuar behen agresiv...hitleri per shembull , kur ka qen i vogel , e ka pas babain shuuum te eger , qe e dhunonte shpesh ...kjo shpjegon dhe qenien e ti te pa shpirt !

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Kjo ndodh sepse kultura qe kane te rriturrit nuk eshte e mjaftushme per te edukuar femijet! Per kete motiv dhe ai femije ne shumicen e rasteve do te mbaj te njejtin qendrim egersor!

 4. #4
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  kta jan nga ata persona mizor qe sduhet pasur pik meshire per ta !

  esht shum e vertet qe femijet e dhunuar behen agresiv...hitleri per shembull , kur ka qen i vogel , e ka pas babain shuuum te eger , qe e dhunonte shpesh ...kjo shpjegon dhe qenien e ti te pa shpirt !

  do thot qenka bir i nje gej hitleri ne te vertet ka qen !

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Femrat po i kthehen piraterisė sė librave elektronikė
  Nga Erinaa nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-05-2011, 07:19 PM
 2. Google e Bing vazhdojnė tė rriten
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-10-2010, 10:11 AM
 3. Rriten sulmet e hakerėve nė Gjermani
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-08-2010, 03:38 AM
 4. Danimarka u ofron para imigrantėve tė kthehen
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-11-2009, 09:49 PM
 5. Emigrantet kthehen per votime
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-06-2009, 09:18 AM

Etiketat pėr kėtė Temė