Erupsioni i Diellit niset drejt Tokės (video)


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11

  Post Erupsioni i Diellit niset drejt Tokės (video)

  Receta Gatimi  Njė shpėrthim i fuqishėm diellor ka shkaktuar rrezatime tė fuqishme valėsh elektromagnetike, tė cilat sipas ekspertėve janė nisur drejt Tokės.
  I ashtuquajturi “Shpėrthimi X” ėshtė mė i forti i llojit tė vet dhe mund tė ndikojė sidomos tek mjetet e komunikimit nė Tokė. Observatori i NASA-s qė mbikqyr aktivitetin e Diellit regjistroi njė vėrshim tė menjėhershėm e tė vrullshėm rrezesh ultravioletė nga njė njollė diellore.
  Pas rizgjimit verėn e kaluar nga njė periudhė qetėsie disa vjeēare, Dielli e ka rinisur me forcė aktivitetin e tij dhe tani thonė ekspertėt, njė re grimcash po udhėton drejt planetit tonė ku mund tė shkaktojnė stuhi tė forta magnetike.
  Shpėrthimi i pėrbindshėm, siē e quan BBC u regjistrua tė hėnėn dhe drejtimi i tij ėshtė pikėrisht pėr nga Toka. Shpėrthimet e paparashikuara diellore mund tė ndikojnė mbi teknologjinė moderne, duke nisur qė nga rrjetet elektrike, sistemet e komunikimit e deri tek satelitėt, transmeton TCH.
  Njė i tillė shkaktoi mė 1972 njė stuhi gjeomagnetike qė dėmtoi tė gjithė rrjetin e telefonisė pėr distanca tė largėta nė Illinois tė SHBA-sė. Nė 1989 njė tjetėr stuhi e ngjashme, zhyti nė errėsirė 6 milion vetė nė Kebek tė Kanadasė.
  Aktiviteti i Diellit pritet tė vazhdojė pėr disa ditė.


 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e Bela14
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Postime
  86
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9
  Dje ne Berat ska pas internet te te gjithe vendin ndoshta ka qene kjo arsyeja

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Bela14 Lexo postimin
  Dje ne Berat ska pas internet te te gjithe vendin ndoshta ka qene kjo arsyeja
  Akoma nuk ka ardhur eshte rruges!

  Gjithese mund te ndikoj tek moti!

 4. #4
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  Orėt e ardhshme mund tė ketė pengesa nė telekomunikime

  Rrezatimi nga shpėrthimet dhe erupsionet mė tė mėdha tė diellit tonė nė katėr vjetėt e fundit pritet tė arrijnė nė Tokė brenda disa orėve.

  Shkencėtarėt thonė se ngjarje tė tilla mund tė bllokojnė valėt e radiove apo tė ndėrhyjnė nė komunikimin me satelit.

 5. #5
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Unhappy

  kto na bejn te besojm se ndoshta ne 2012.....

 6. #6
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  per ty qe i beson 2012 po ndoshta, por keto qe i paraqita une jan shume te verteta,po te lexosh me lart eshte cekur qe ka ndodh edhe herave tjera nje fenomen i tille p.sh ne Illinois tė SHBA-sė ku ka mujt ta shef edhe ma i vogli njeri.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pamjet e Tokės natėn (foto + video)
  Nga vaaldr1n nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-12-2012, 04:32 PM
 2. Ali Pasha i Gucisė niset pėr nė Barcelonė
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-11-2012, 01:01 PM
 3. Stuhia diellore drejt Tokės !!
  Nga labja nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 11-03-2012, 08:36 PM
 4. Rusi, niset pėr djalė por del vajzė
  Nga Erinaa nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-12-2011, 10:18 AM
 5. Imazhet e para tė Diellit nė formatin 3D (video)
  Nga gjendar nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 08-02-2011, 07:57 PM

Etiketat pėr kėtė Temė