Shfrytėzimi i telefonave mobilė nuk shkakton tumor


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11

  Post Shfrytėzimi i telefonave mobilė nuk shkakton tumor

  Receta Gatimi  Shkencėtarėt britanikė nga Universiteti i Manchesterit kanė bėrė tė ditur se besojnė qė rrezatimi elektromagnetik i telefonave mobilė nuk sjell deri tek ndonjė rrezik i shtuar pėr tė shkaktuar tumor nė tru, kėshtu qė pėr kushedi tė satėn herė kanė ndėrruar kahen e kėsaj dileme e cila ekziston qė prej paraqitjes sė telefonave tė parė. Deri tek ky konkludim ata erdhėn duke analizuar tė dhėnat publike tė Entit britanik pėr Statistikė pėr tumoret e diagnostikuar rishtazi nė Angli prej vitit 1998 deri nė vitin 2007.
  Sipas dr. Frank de Vocht, liderit tė kėtij ekipi, nė vitet e hershme tė 90-ta nė Britaninė e Madhe filloi shfrytėzimi mė i gjerė i telefonave mobilė, mirėpo tė dhėnat statistikore pėr periudhėn e njėjtė nuk tregojnė kurrfarė rritjeje tė numrit tė rasteve tė paraqitura tė tumoreve. De Vocht dhe kolegėt kanė regjistruar njė rritje tė vogėl tė numrit tė tumoreve nė pjesėn e trurit temporal lobe, por nėse kjo ėshtė pasojė e shfrytėzimit tė telefonave mobilė atėherė ata kontribuojnė me mė pak se njė rast tė ri nė 100.000 banorė nė dekadė.
  Tani vetėm duhet pritur qė tė fillojnė tė paraqiten kritikėt e kėtij raporti. E deri atėherė mund tė festoni me disa thirrje. Tė panevojshme, natyrisht.

 2. #2
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  Sa na thon rrezatimi elektromagnetik eshte i demshem sa jooo


 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Po njher te shkakton doli lajmi tani jo

 4. #4
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  eshte i demshem apo jo, njerzit nuk do qajn koken per kete ,sepse na eshte ber pjes e pa ndashme e jetes

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Rritet shitja e telefonave celularė
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2010, 02:01 PM
 2. Pesticidet shkaktojnė tumor nё tru
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-11-2009, 08:22 PM
 3. Ēaji i nxehtė mund tė shkaktojė tumor tė fytit
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 29-03-2009, 05:17 PM
 4. Samsung hap faqe per Programet e Telefonave
  Nga ReniX nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-02-2009, 06:02 PM

Etiketat pėr kėtė Temė