Duket qė nė horizont ėshtė ilaēi i cili do tė mund tė ndikonte nė rritjen e sėrishme tė flokėve. Ėshtė zbuluar krejt rastėsisht dhe minjtė dikur “tullacė” pas tre muajve pėrsėri kanė fituar qime tė shkėlqyera. Shkencėtarėt besojnė se rastėsisht kanė gjetur ilaēin i cili shėron tullacėrinė, ndėrsa ilaēi do tė mund tė gjendet nė treg madje pėr pesė vite.
Testimet laboratorike nė Universitetin e Kalifornisė nė Los Angeles nė tė cilat ėshtė shfrytėzuar astressin-B kanė treguar rezultate “befasuese” vetėm pas pesė ditėve.
Zbulimi ishte i rastėsishėm, pėrkatėsisht vetėm efekt anėsor i testimit me tė cilin ėshtė dėshiruar tė shihet se a mundet astressin-B tė ndalojė problemet e lukthit tė shkaktuara nga stresi.
Pasi qė testimi ėshtė kryer nė minj, duhen testime tė tjera shtesė nė njerėz. Nėse gjithēka kalon pa efekte tė rrezikshme anėsore, ky lloj trajtimi mund tė miratohet pėr rreth pesė vjet.
Pėrveē qė do tė duhej t’u ndihmonte meshkujve tullacė, ilaēi mund tė zgjidhė edhe problemin e femrave dhe meshkujve tė sėmurė nga alopecia.
Tre muaj pas shėrimit minjtė dikur “tullacė” nuk janė dalluar nga tė shėndetshmit, sepse tė gjithė kanė fituar qime tė shkėlqyera.
Dr. Million Mulugeta rezultatet e ekipit tė vet i konsideron “tė pabesueshme” dhe shton: “Kjo do tė hapte mundėsi tė ndryshme pėr shėrim tė tullacėrisė tek njerėzit.”