Shqiptarėt, popull jo i lumtur!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Unhappy Shqiptarėt, popull jo i lumtur!

  Receta Gatimi

  Adrian White, njė socio–psikolog nė Universitetin e Licesterit nė Angli, ka pėrgatitur “Hartėn e Lumturisė nė Botė”. Nė kėtė analizė, Shqipėria rradhitet e 157-ta ndėrsa Maqedonia e 146-ta. Popujt mė tė lumtur janė danezėt dhe zvicrranėt.

  Sipas Adrian White, 3 janė faktorėt kryesorė nė lumturinė e njerėzve, shėndeti, pasuria dhe edukimi: “ Kur pyetėm njerėzit nėse janė tė lumtur me jetėt e tyre, njerėzit me kujdes shėndetėsor tė mirė, me njė GDP tė lartė, dhe me njė edukim tė mirė duken se janė mė tė lumtur.

  ”Duke parė gjendjen e Shqipėrisė, shumė e varfėr nė tė tre kategoritė, nuk eshte ndonjė surprizė qė rradhitet nė vendin e 157 tė “Tabelės sė Ligės sė Lumturisė nė Botė”. Megjithatė, nė Evropė gjenden popujt mė tė lumtur nė botė. Ja dhe radhitja:

  1. Danimarka
  2. Zvicra
  3. Austria
  4. Islanda
  5. Bahamas
  6. Finlanda
  7. Suedi
  8. Butan
  9. Brunei
  10. Kanada
  23. SHBA
  35.Gjermania
  41. Angli
  62. Franca
  90. Japoni
  133. Turqia
  157.Shqipėria
  ...dhe nė vend tė 178. Burundi qė ėshtė populli mė i trishtuar nė botė. Ndėrkohė qė fqinjėt tanė rradhiten, Maqedonia(146), Greqi (84), Itali (50),Kroaci (98 )...


  Shqiptarėt, midis mė pak tė lumturve nė Botė

  Shėndeti, pasuria dhe edukimi duket se mungojnė tek shqiptarėt, qė i kanė vėnė nė fund tė listės sė lumturisė

  Njė sondazh i kryer Adrian White, njė socio–psikolog nė Universitetin e Licesterit nė Angli, nga ka nxjerrė se populli shqiptar ėshtė njė nga pak mė tė lumturit nė tė gjithė botėn. Adrian White ka pėrgatitur “Hartėn e Lumturisė nė Botė”, pėr tė gjitha vendet. Sipas hartės sė pregatitur nga profesori i universitetit, tre janė faktorėt kryesorė nė lumturinė e njerėzve: shėndeti, pasuria dhe edukimi.

  Pyetėsori

  Psikologu i Universtetit tė Licesterit, Adrian White ka udhėtuar nė shumė vende tė botės, pėr tė konfiguruar hartėn e lumturisė sė botės. Ai ka udhėtuar nė vende tė pasura dhe tė varfėra dhe gjatė marrjes nė pyeteje tė njerėzve tė ndryshėm, ka rezultuar se ata qė jetojnė nė njė gjendie ekonomike tė vėshtirė, nė vende me tė ardhura tė ulta pėr frymė, lumtuaria kishte njė nivel tė ulėt nė gjendjen shpirtėrore tė banorėve. “Kur pyetėm njerėzit nėse janė tė lumtur me jetėt e tyre, njerėzit me kujdes shėndetėsor tė mirė, me njė GDP tė lartė, dhe me njė edukim tė mirė duken se janė mė tė lumtur”, ka thėnė White gjatė njė interviste.

  Pėr Shqipėrinė

  Adrian White, socio–psikolog, ka thėnė pėr Shqipėrinė se “duke parė gjendjen e kėtij vendi, shumė e varfėr nė tė tre kategoritė, nuk ėshtė ndonjė surprizė qė nė “Tabelėn e Ligės sė Lumturisė nė Botė” tė radhitet nė vendin e 157-tė”. Por edhe Shqipėria ka lėnė mbrapa njė sėrė vendesh tė tjera. Nga vendi i 157-tė, ku gjendet vendi ynė, nuk na ndajnė shumė numra me vendin e fundit, nė tė cilin gjendet Burundi, qė rezulton tė jetė nė vendin e 178-tė tė Hartės sė Lumturisė sė Botės. Sipas Hartės sė publikuar, nė vendet e para ndodhen disa vende evropiane, kryesisht vendet Skandinave, si dhe tė qendrės sė kontinentit tė vjetėr.

  Nė vendin e parė tė listės sė popujve mė tė lumtur ndodhet Danimarka, e ndjekur nga Zvicra nė vend tė dytė, Austria nė vendin e tretė. Mė pas nė listėn e popujve mė tė lumtur janė: Islanda, Bahamas, Finlanda, Suedia etj. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ndodhen nė vendin e 23-tė tė popujve mė tė lumtur nė botė, larg nga fqinjėt e tyre kanadezė dhe mbrapa vendit tė vogėl, Brunei. Ndėrkaq, nė mesin e Tabelės sė Lumturisė ndodhen vendet e mėdha, si Anglia, nė vendin e 41-ė, Itali nė tė 50-in, Franca nė vendin e 62-tė etj. Pak vende para nesh ndodhet shteti fqinj, Maqedonia, qė ėshtė nė vendin e 146-tė. Nė njė sondazh tė bėrė disa kohė mė parė nga kompania “Gallup”, shqiptarėt ishin njė ndėr popujt mė pesimistė nė Botės. Vendi ynė renditej nė 5 vendet mė pesimiste, nga 51 shtete ku u shtri sondazhi pėr pesimizmin e popujve.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Leku nuk eshte gjithēka por me 100-300 mije lek ne muaj ska shans te jesh i lumtur!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Cifti me i lumtur..
  Nga Erinaa nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 16-03-2011, 08:25 PM
 2. Foto: Zbulohet njė popull i ri
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 09-02-2011, 08:47 PM
 3. Pėr martesė tė lumtur
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-01-2010, 01:02 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-11-2009, 10:02 PM
 5. Pėr martesė tė lumtur
  Nga Kliton nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-04-2009, 03:55 PM