Paragjykimet!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Paragjykimet!

  Receta Gatimi

  Ndonėse shumica e njerėzve nė parim i dėnojnė paragjykimet,pak veta u shpėtojnė
  kthetrave tė tyre.Nė fakt,shumė nga ata qė kanė paragjykime tė thella do tė ngulnin
  kėmbė qė nuk i kanė.Tė tjerė thonė se nuk ka rėndesi nėse ke apo s'ke paragjykime,
  sidomos kur i mbanė pėrmbrenda ato.Megjithate,kemi apo s'kemi paragjykime,kjo
  ėshtė njė ēeshtje qė ka rėndesi,sepse paragjykimet i lėndojnė dhe i pėrēajnė njerėzit.

  Paragjykimet jane qendrime kryesisht negative sepse keto nuk kane argumenta dhe
  as mbeshtetje reale dhe jane te ngarkuara me ndjenja intezive.Njeriu i ngarkuar me
  paragjykime ndaj te tjereve reagon pa menduar, vrullshem dhe pa e mbeshtetur reagimin
  e tille ne argumente reale dhe bindese,e keqja me e madhe e paragjykimeve jane pasojat
  e tyre te renda pėr keqesimin e mardhenjeve ndermjet atij qė ka paragjykime dhe qė vepron
  sipas tyre dhe objektit te ketyre paragjykimeve.
  'Ne i urrejm disa njerez sepse nuk i njohim dhe nuk perpiqemi t'i njohim sepse i urrejm",une
  mendoj se kjo nuk ėshtė e drejt,duhet ti njohim njerzit dhe te kemi arsye pėr cdo gje.


  Ēfarė mendoni ju rreth ksaj?? Jeni ju nga ata tipat qė paragjykojne dike dhe pa e njohur??

  Shpesh herė na ndodh te gjithve qė mund te shohim dike ne rruge qė mbase dhe nga pamja a jashtme mund ti veme atij personi njė "vule" ose "label" pa a njohur si person.

  Si silleni kur dikush ju paragjykon? I merrni pėr baze kto paragjykime, ja u vini veshin shume??

 2. #2
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  12
  Nje nga gjerat qe urrej eshte paragjykimi pa i njohur mir personat...Flasin kot, pa pasur nje baze te qarte e te vertete. Se kuptoj cfare fitojne...

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Nje gje qe me pelqen te paragjykimet eshte se ata qe i besojne apo thone, dhe kur dalin se nuk eshte ashtu si ata kane menduar ohh sa kenaqem

 4. #4
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Qente lehin karvani shkon perpara i thon kesaj....sme interesojn fare paragjykimet,ne shqiperi jane shume te shpeshta.

 5. #5
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Paragjykimi nuk me pelqen , kur shpesh e perdorin persona qe cte te them

 6. #6
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  edhe un kam inat ti paragjykoj njerzit pa nje i njohur apo gjera te tilla .......

 7. #7
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  ju qe keni shkruar ktu siper , asnjeher nuk paragjykoni ?! se vertet keni dhen mendimin tuaj mbi paragjykimet ( kte se ve ne dyshim ) po duket sikur veten tuaj e keni perjashtuar...

 8. #8
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  12
  paragjykoj dhe une, por ama kur e di qe ajo po flas qendron dhe jo si disa qe i bazojne paragjykimet vetem ne ate qe ato mendojne, por ne te vertete nuk e dine nese ekziston apo jo...

 9. #9
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  ne fakt ka raste qe paragjykoj po shpesh terhiqem .........

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrmirėsoni paragjykimet tuaja!
  Nga Arjol nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-04-2012, 11:11 AM