Jeta nė Tokė, falė meteorėve?!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Jeta nė Tokė, falė meteorėve?!

  Receta Gatimi  Jetėn nė Tokė e sollėn meteorėt. Rreth 4 miliard vjet mė parė, njė shi meteorėsh me pėrbėrje amoniaku, goditėn planetin tonė mjaft tė ri e tė nxehtė, duke sjellė me vete edhe lėndėt bazė pėr nisjen e njė reaksioni kimik qė do tė pasohej mė vonė me formimin e molekulave tė para organike.

  Kėshtu shkruhet nė njė artikull tė revistės amerikane tė akademisė sė shkencave, PNAS. Gjithcka bazohet nė zbulimin e njė meteori nė Antarktidė, i cili sipas studiuesve i pėrket familjes Condriti Carbonacee dhe ėshtė mė i vjetri i gjetur ndonjėherė nė Tokė.

  “Zbuluam se pėrbėrja e tij ėshtė shumė herė mė primitive se sa pėrbėrja e meteorėve tė tjerė tė gjetur nė Tokė. Nė pėrbėrje tė tij ėshtė amoniaku, pėrbėrėsi bazė qė mundėson lindjen e molekulave organike”, shkruajnė studiuesit amerikanė nė revistėn PNAS.

  Ky studim pėrforcon edhe mė tej teorinė se jeta nė Toka ka ardhur nga hapėsira.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Interesante kjo

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Beyonce njeh Kosovėn, falė shqiptares Rita Ora.
  Nga olsii nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 09-03-2012, 10:48 PM
 2. Lindja e nje Ylli, si ka lindur Dielli dhe jeta ne Toke!
  Nga ReniX nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 13-04-2011, 05:29 PM
 3. Kapet hajduti pėr vetėm 10 minuta, falė njė aplikacioni
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-12-2010, 06:36 PM
 4. Bėhet milioner falė lojės nė internet
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-10-2009, 07:04 PM
 5. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-08-2009, 08:48 PM