Receta pėr fėmijė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e lovee
  Anėtarėsimi
  Feb 2011
  Postime
  251
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8

  Receta pėr fėmijė  Lėng Mishi

  - mish 1 thelė 80-100 g
  - qepė 1 kokėrr tė vogėl
  - karota 1 copė
  - majdanoz 2 fije
  - ujė 2 gota
  - lėng kripe

  Mishi i vicit pastrohet nga dhjami, lahet me ujė tė ftotė, pritet kundėr fijeve, po kėshtu copėtohen edhe kockat, vendosen nė tenxhere, mbulohen me ujė tė ftohtė dhe ziejnė nė zjarr tė ngadaltė rreth 2 orė. Hiqet shkuma dhe shtohet qepa, karota, majdanozi dhe lėngu i kripės. Vazhdohet zjerja, pastaj kullohet nė napė tė pastėr, hiqet yndyra dhe i jepet njė valė.
  Lėngu i pėrgatitur pėrdoret pėr suprat me perime, mund tė pėrdoret edhe pėr muhalebi me qumėsht. Nė fund i hidhet pak gjalpė i freskėt

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e lovee
  Anėtarėsimi
  Feb 2011
  Postime
  251
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8

  Supė pure me perime

  - patate 1 kokėrr mesatare
  - karota 1 copė
  - lakėr ½ gjethe
  - gjalpė i freskėt 1 lugė kafeje
  - pak lėng kripe
  - tė verdhė veze ½

  Patatja lahet dhe zien e pa qėruar. Karota dhe lakra ziejnė me pak ujė tė mbuluara me kapak. Pastaj patatja qėrohet dhe kullohet nė sitė me perimet e ziera. Pureja e pėrgatitur hidhet nė tenxhere, shtohet qumėsht dhe zien pak, hidhet dhe pak lėng kripe, hiqet nga zjarri dhe I shtohet e verdha e vezės (e verdha rrihet nė njė pjatė dhe hidhet pak nga pak nė supė nė mėnyrė tė mos mpikset). Nė fund hidhet gjalpė i freksėt.

  Shenim: Supa me perime pėrgatitet me perime tė tjera si me spinaq, lulelakėr etj.

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e lovee
  Anėtarėsimi
  Feb 2011
  Postime
  251
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8


  Muhalebi me miell orizi e qumėsht

  - miell orizi 2 lugė kafeje
  - qumėsht ¾ e gotės
  - sheqer 1 lugė gjelle
  - ½ lugė kafeje gjalpė
  - ujė 1 filxhan kafeje

  Mielli i orizit zien me ujė sa tė zbutet. HIdhet qumėshti tė ziejė dhe sheqeri. Hiqet nga zjarri, hidhet nė pjatė dhe nė fund shtohet gjalpė i freskėt.

  ~

  Muhalebi me lėng karote

  - miell orizi 2 lugė kafeje
  - karota 2 copė
  - qumėsht 1 filxhan caji
  - ujė 1 filxhan kafeje
  - pak lėng kripe
  - shurup sheqeri (1 lugė kafeje sheqer, 2 lugė kafeje ujė)
  - gjalpė 1 lugė kafeje

  Mielli i orizit zien me ujė sa tė zbutet dhe hidhet qumėshti. I lėmė pak tė ziejnė bashkė. Hidhet shurup sheqeri, hiqet nga zjarri dhe hidhet lėngu i karotės pa u zier.

  Pėrgatitja e karotės: Karotat lahen mirė, pėrvėlohen dhe me thikė tė mprehtė qėrohet cipa, grihen nė rende dhe me napė mė dysh kullohet lėngu.

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e lovee
  Anėtarėsimi
  Feb 2011
  Postime
  251
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8
  Limonate me borzilok

  Ju propozojme limonaten me borzilok, nje freskuese verore shume e shijshme, natyrale, pa ngjyrues, aroma artificiale dhe shume e thjeshte per ta pregatitur ne shtepi. Do t’ua keshillonim per mbremjet e nxehta te veres si shuares etje apo si nje kokteil joalkolik.


  Perberesit

  per shurupin borzilok-limon
  4 dege me gjethe borziloku
  1 liter uje
  400gr sheqer
  2 limona (lekuren e tyre)
  per limonaten
  2 filxhan caji shurup borzilok-limon
  2 filxhan caji uje te ftohte
  2 filxhan caji kuba akulli
  1 filxhan caji leng limoni
  Ne fillim, pregatisim shurupin dhe e ruajme ne frigorifer per maksimumi 5 dite (mund ta perdorim edhe per receta te tjera). I vendosim te gjithe perberesit ne nje tenxhere te cilen e cojme ne vlim derisa sheqeri te jete tretur plotesisht. E leme te ftohet ne temperature ambjenti, me pas e vendosim ne frigorifer per te pakten 1 ore. Pasi te kaloje koha e nevojshme, e kalojme shurupin ne nje kulluese per te hequr mbetjet dhe e vendosim ne frigorifer ne nje ene te mbyllur hermetikisht deri ne momentin e perdorimit.

 5. #5
  i/e rregjistruar 20% Maska e lovee
  Anėtarėsimi
  Feb 2011
  Postime
  251
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8
  Krem karamel me portokall


  Kremi karamel, i quajtur ndryshe edhe qumesht portugez, eshte emri francez i nje embelsire shume te shijshme dhe teper te njohur qe konsumohet me luge. Per here te pare eshte perdorur qe ne Romen e lashte, por rrenjet e tij vijne nga qyteti i Tolouse ne France. Kremi karamel me portokall eshte nje alternative shume e shijshme e kremit karamel te zakonshem te cilin jemi mesuar ta shijojme shpesh. Pregatitja eshte po aq e thjeshte, vetem shija ngel per tu vleresuar!  Perberesit per 6 persona
  1/2 liter qumesht
  1 bustine vanilje
  2 portokalle me shume leng
  100gr sheqer
  1 luge rum (ose arome rumi)
  5 veze

  Me ndihmen e nje thike te mprehte qerojme lekuren e portokalleve, i shtrydhim lengun dhe e leme ne nje ane. Ne nje tenxhere cojme ne zierje qumeshtin me lekuren e portokalleve dhe vaniljen.

 6. #6
  i/e rregjistruar 20% Maska e lovee
  Anėtarėsimi
  Feb 2011
  Postime
  251
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8
  Torte e ftohte me luleshtrydhe

  Kjo torte shume e shijshme, eshte embelsira ideale per raste festash duke qene se dite te nxehta na presin. Por gjithashtu mund ta shijoni edhe ne nje dite te diele duke sjell ngjyra dhe shije ne familjen tuaj.

  Perberesit per 8 persona
  230gr gjalp (ose margarine)

  200gr sheqer pluhur
  2 luge rum ose konjak sipas deshires
  500gr luleshtrydhe
  100gr arra (ose bajame) te grira
  3 te bardha vezesh
  100gr biskota te grira ne mikser
  Per zbukurim
  200gr pana per embelsira
  100gr luleshtrydhe te plota
  Rrahim gjalpin (ose margarinen) me sheqerin pluhur derisa perberja te marri ngjyre te bardhe dhe me pas shtojme rumin (ose konjakun), luleshtrydhet e prera ne feta, arrat (ose bajamet) e grira dhe se fundi shtojme te bardhat e vezeve te cilat i kemi rrahur fort (marenge).

 7. #7
  i/e rregjistruar 20% Maska e lovee
  Anėtarėsimi
  Feb 2011
  Postime
  251
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8
  Mafins (muffins) me djath dhe ereza

  Mafins me djath dhe ereza mund te sherbejne si nje antipaste shume e shijshme apo edhe per darka mes miqsh pasi jane teper te thjeshta per t’u pregatitur dhe per me teper pelqehen mjaft edhe nga femijet.  Perberesit per 18 mafins
  400gr miell
  ½ qepe te njome

  150gr djath te bardhe
  70gr djath kackavall
  120gr gjalp
  300ml qumesht
  1 luge maja birre
  3 veze
  majdanoz
  kripe
  piper te bardhe

  Grijme shume holle qepen e njome dhe majdanozin dhe i vendosim ne nje ane. Sipas stines ne te cilen ndodhemi mund te ndryshojme edhe erezat duke perdorur rozmarine, borzilok etj apo ato qe i pelqejne me shume femijeve.

 8. #8
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  12
  shume interesnte keto receta lovee...faleminderit...
  se kisha degjuar ndonjehere kete pijen me borzilok..patjeter qe do ta provoj...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Receta per Sultjash
  Nga ReniX nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 20-10-2013, 12:25 PM
 2. Receta gatimi!
  Nga EMAUS nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 58
  Postimi i Fundit: 07-04-2013, 06:00 PM
 3. Fruta & Embėlsira: Revani - Receta
  Nga Receta Gatimi nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-03-2013, 10:22 PM
 4. Receta Gatimi
  Nga Kampioni99 nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 27-09-2009, 11:30 AM
 5. Receta per Gatim
  Nga B|1n1 nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-05-2009, 06:53 PM