Njė mollė nė ditė zgjat jetėn


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 23
 1. #1
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11

  Post Njė mollė nė ditė zgjat jetėn

  Receta Gatimi  Shkencėtarėt kanė gjetur lidhjen mes mollės dhe jetės mė tė gjatė – tė paktėn tek mushicat.
  Mushicat e frutave, tė cilat kanė shumė gjene tė ngjashme me njerėzit pavarėsisht pėrmasave tė tyre tė vogla, disa janė ushqyer nė mėnyrė normale, ndėrsa ushqimit tė disa prej tyre u ėshtė shtuar njė ekstrakt i mollės.
  Ato tė cilat janė ushqyer nė mėnyrė normale kanė jetuar mesatarisht 50 ditė – pesė ditė mė pak se ato, ushqimi i tė cilave ishte plotėsuar me mollė, raporton “Journal of Agricultural and Food Chemistry”. Jo vetėm qė mushicat tė cilave u ėshtė dhėnė ekstrakti i mollės kanė jetuar dhjetė pėr qind mė gjatė, por po ashtu mė lehtė kanė ecur dhe lėvizur derisa janė plakur.
  Ekstrakti i mollės po ashtu ka zvogėluar nivelet e biokimikateve tė ndryshme tė gjetura nė mushicat mė tė vjetra tė frutave, qė kanė lidhje me gjendjen e pėrkeqėsuar me kalimin e moshės.
  Hulumtuesit nga Chinese University nė Hong Kong besojnė qė antioksidantet nė ekstrakt kanė shkatėrruar radikalet e lira – kimikatet e rrezikshme qė fajėsohen pėr njė mori tė sėmundjeve, duke pėrfshirė edhe plakjen.
  Zėdhėnėsi i American Chemical Society tha se “rezultatet e marra nga mushicat e frutave – zėvendėsimet pėr njerėz nė qindra projekte hulumtuese ēdo vit – mbėshtesin zbulime tė ngjashme nė antioksidantet e mollės nė testet tjera tė kafshėve.”
  Nė njė studim tjetėr, hulumtuesit tė cilėt kanė ekzaminuar qindra femra pėr dietat e tyre kanė zbuluar qė ato tė cilat kanė ngrėnė rregullisht mollė kanė pasur 20 pėr qind mė pak gjasa tė vuajnė nga sulmet nė zemėr dhe infarkti.
  Kodi gjenetik i mollės ėshtė deshifruar nė kohėn e fundit duke trasuar rrugėn pėr fruta mė tė lėngshme dhe mė tė shėndetshme.
  Hulumtuesit tashmė janė duke pėrdorur informacionin pėr tė rritur molla tė kuqe tė mbushura me antioksidantė tė cilat kanė meritė pėr tė mbajtur sytė dhe nyjat e shėndetshme dhe tė shmangin sėmundjen e zemrės, kancerin, sėmundjen e Alzheimerit dhe diabetin.
  Mollėt qė frenojnė apetitin po ashtu mund tė jenė nė rrugė e sipėr pėr t’u bėrė, me mollėt e para “ekstra-tė shėndetshme” nė raftet e supermarketeve brenda vetėm katėr deri pesė viteve.
  Dekodimi i ADN-sė sė mollėve nga ekipi prej gati 100 shkencėtarėve nga pesė vende po ashtu ka hedhur dritė tė re nė rrėnjėt e saj.
  Hulumtimi sugjeron qė para rreth 65 milionė viteve, nė kohėn kur mendohet qė kometa ka zhdukur dinozaurėt, bima e cila mė vonė do tė rriste drurin e mollės ka kaluar nėpėr njė ndryshim masiv dhe tė shpejtė gjenetik, gjatė tė cilit janė dyfishuar shumė nga gjenet e tij.
  Gjenet e tepėrta e kanė mundėsuar mollėn tė adoptohet nė kushte mė tė vėshtira dhe e kanė dėrguar pėrgjatė njė rruge tė ndryshme evolucioni nga pjeshkat, dredhėzat dhe frutat e ngjashme.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Molla eshte e rekomandueshme nga Mjeku

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  dhe nje kurjozitet tj mbi mollen
  nje moll e kuqe esht baraz me 8 jeshile

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Po un qe ha mbi 2-3 molle ne dite do jetoj 300 vjet si vampiret!!!

 5. #5
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  PO dhe mbase Reni

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Po un qe ha mbi 2-3 molle ne dite do jetoj 300 vjet si vampiret!!!
  nga ta dim ne qe ti nuk je 300 vj ...

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Ja pyet nje here mollen!!! Moll o moll

 8. #8
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  Une veres ha molla shume i kam pa lek ne kopsht

 9. #9
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  dhe nje kurjozitet tj mbi mollen
  nje moll e kuqe esht baraz me 8 jeshile

  molla e gjelbert preferohet me shum per diabetiket

 10. #10
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Talking

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Ja pyet nje here mollen!!! Moll o moll


  molle moj te dua shume
  shijen tende adhuroj
  me thuaj a ka ndonje shanc , qe ne te dy te bisedojm ?
  je e bukur dhe me form
  her e trash e her e holl
  ne kte dit me mua rri
  se per ty un kam nevoj

  ne te duam shum o moll
  ne te adhurojm o moll
  kam deshir qe ne te dy te vim nje dit e te provojm

 11. #11
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Pa rim kot fare , nejse se mos nxefet kjo

  Molla me pelqen meshum e kuqja

 12. #12
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Labja, para se te haj ndonje molle do i kendoj keto rrjeshta

 13. #13
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  11
  ...Nuk mbaj mend ke lexova te paren si teme, ate me qumeshtin apo kete......

 14. #14
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Igli edhe te dyja nuk te bejn keq

 15. #15
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  nuk mund te ha me shum se nje moll ne dite, konsumoj vetem se e di se kan vitamina dhe jan te shendetshm se nuk i kam edhe shum qef

 16. #16
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  Mollat kan shume shije te mire sidomos ato me krimba

 17. #17
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga gjendar Lexo postimin
  Mollat kan shume shije te mire sidomos ato me krimba
  pse ka ndonje gje te keqe te hash moll & mish ne te njejten koh ?!?!..

 18. #18
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  pse ka ndonje gje te keqe te hash moll & mish ne te njejten koh ?!?!..
  Te hash molle dhe mish nuk ka ndonje gje te keqe, po imagjino pak sikur te kete qene ne ndonje "vend" tjeter ai krimbi para se te vinte te molla......

 19. #19
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  21
  e un qe nuk i ha mollat shu, pasna me dek heret

 20. #20
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  hahaha sipas ketyre iceman po

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Te besh shopping...zgjat jeten!
  Nga Ditixx nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 06-10-2013, 10:10 PM
 2. Dieta e ekuilibruar tė zgjat jetėn
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-09-2011, 07:12 PM
 3. Tė lindėsh fėmijė kur je 40 vjeē, tė zgjat jetėn
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-11-2010, 05:38 PM
 4. Soja zgjat jetėn
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-10-2009, 11:56 AM

Etiketat pėr kėtė Temė