Receta Gatimi

Fundi i botės? Pas dy muajsh, jo nė 2012


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 3 123 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 42
  1. #1
    i/e rregjistruar 20% Maska e lovee
    Anėtarėsimi
    Feb 2011
    Postime
    251
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14

    Arrow Fundi i botės? Pas dy muajsh, jo nė 2012


    Nju Jork, 7 Mars 2011 Fundi i botės ėshtė pak mė afėr. Pas kėrcėnimeve katastrofike pėr vitin 2012, data e re pėr ditėn e fundit tė botės ėshtė 21 maji 2011. Me dhjetėra pankarta ku shkruhej kjo datė janė hedhur nga manifestues gjatė javės nė Times Square.

    Manifestuesit kanė shpėrndarė fletushka duke tėrhequr vėmendjen lidhur me fenomenin nė fjalė.
    Sipas tyre kjo datė ėshtė e saktė pasi garantohet nė Bibėl.
    “Nė Bibėl – shpjegojnė ata – Zoti thotė se njė ditė ėshtė sa njė mijė vjet.

    Pra, nė qoftė se njė javė ėshtė shtatė mijė vjet, ne e dimė se kur Perėndia i tha Noe (emri i njė patriku biblik mė i rėndėsishmi pas Adamit dhe pėrpara Avrahamit), i cili kishte shtatė ditė pėr tė ikur para shkatėrrimit universal, ai ishte gjithashtu duke i thėnė botės se kanė mbetur 7000 vjet pėr t’i shpėtuar zemėrimit tė Perėndisė nė Ditėn e Gjykimit. Shtatė vjet pas vitit 4990 para Krishtit (viti i pėrmbytjes universale) arrijmė nė vitin 2012 pas Krishtit. Por njė vit duhet tė hiqet sepse kalendari ynė nuk ka llogaritur njė vit. Pra, 4990+2011-1=7000.
    Por, pėrse 21 maji? Thjesht: kjo ėshtė dita e shtatėmbėdhjetė e muajit tė dytė, sipas kalendarit biblik. Dhe pėrmbytja e madhe ka ndodhur vetėm nė ditėn e shtatėmbėdhjetė tė muajit tė dytė.

    Megjithatė, jo tė gjithė janė tė humbur: Lajmi i mirė ėshtė se dikush mund tė shpėtojė, siē thuhet nė njė nga shenjat mė optimiste: “Ndoshta ti je njė nga tė zgjedhur e Tij dhe do tė shpėtohesh para se tė jetė tepėr vonė”.

  2. #2
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    Un 1 t`mir e kom t`keqe, qe nuk i besoj kto mualife hiq

    tash kta edhe pak kan me thon, Fundi i botes ka qene ne 2010, po na se kem vrejt.

  3. #3
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Do thot qenkemi afer urime urime!

  4. #4
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24

    K.O

    wahahahaha ....te bejm gati valixhet dmth ? si besoj fare kti lajmi

  5. #5
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    Domethen mos te ikim kot ne shkoll ne haha

  6. #6
    Postues Nderi 45% Maska e ulkina
    Anėtarėsimi
    Oct 2010
    Vendndodhja
    fier albania
    Postime
    2,657
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    16
    pfffffffff ca budalliqesh hahahah .. iceman pajtohem me ty

  7. #7
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Postime
    3,782
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    10
    Keta njerez qe i thone keto gjera nuk e njohin aspak Biblen.

    Une e studjoj Biblen prej 15 vjetesh dhe vertet flitet per fundin e botes, por jo ne kete menyre si e shpjegojne keta.

    Dhe tjetra eshte se cfare nenkuptojne keta persona me "fundin e botes".

    Nese behet fjale per shkaterrimin e tokes, qe te shkaterrohet gjithcka, nuk eshte e vertete. Nese behet fjale per realizimin e ndonje profecie biblike po, por perseri nuk thuhet per shkaterrimin e plote te saj.

    Perpara shkaterrimit te plote te tokes ka nje radhe biblike profecish te parashikuara qe Perendia ka thene ne Bibel.

    1. Duhet te rrembehet te krishteret, besimtaret ne qiell, do te behet rrembimi, por toka perseri do vazhdoje te jetoje.

    2. Duhet te vije Antikrishti, qeverisja e botes nga nje qeveritar, prejardhja e te cilit do jete hebre, dhe do te vendoset ne trupin e njeriut damka, vula e antikrishtit qe eshte numri 666, do te vendoset (ne formen e nje ēipi) ne doren e djathte dhe ne balle (sipas Zbuleses ne Bibel). Mbreteria e Antikrishtit do te zgjase 7 vjet (jane te shkruara ne Bibel keto, jane parathene)

    3. Pas 7 viteve, do te jete Ardhja e Dyte e Krishtit ne toke me besimtaret, shenjtoret dhe do te jetoje per 1000 vjet, pas 1000 vjeteve do te shkaterrohet komplet toka dhe nuk do te mbetet asnje grimce.

    Prandaj ata qe nuk e kane pranuar Krishtin akoma si Zotin dhe Shpetimtarin e tyre dhe te pranojne sakrificen qe Ai beri dhe vdiq per ne, qe te jemi te falur, le te nxitojne ta bejne pa ardhur ne fuqi Antikrishti,
    sepse do te kete shterngime te medha ne bote dhe dite shume te veshtira, dhe fatkeqesi te ndryshme ne toke, dhe mbi te gjitha qe kushdo qe beson dhe pranon Jezusin si Zot dhe Shpetimtar dhe beson tek ai, te mos humbase shpirtin e tij por te kete jete te perjetshme.

    Kush kerkon hollesira jam gati ti pergjigjem.

    Keshtu qe ato qe thone ata per fundin e botes, jane mashtrime, jemi afer fundit te nje epoke dhe fillimit te nje epoke te re, por shume te veshtire me trazira ne bote dhe fatkeqesi te ndryshme, shterngime dhe dhimje, jane ato qe shpjegova me lart.

  8. #8
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
    wahahahaha ....te bejm gati valixhet dmth ? si besoj fare kti lajmi
    Pse si bere deri tani dembele!!

  9. #9
    Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    Ancona, Italy
    Postime
    1,249
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Per sa i perket asaj qe ka shkruar Emaus, me gjithe respektin qe kam, sepse e paske studiuar per nje kohe te gjate biblen, por sipas asaj qe thua ti, me duket si nje liber qe ne fillim eshte shkruar dhe pastaj eshte bere film. Si mund ti jepet fund tokes pas ardhjes se dyte te krishtit?? Te gjithe ato perpjekje te njerezve per te mbijetuar, te gjitha ato vuajte me shpirt...pas gjithe atyre perpjekjeve per te permiresuar menyren e jeteses...dhe ne fund te shkaterrohet gjithcka nga zoti??!!...me duket toka sikur zoti e paska krijuar si park lojrash per njerezit sa per te luajtur disa kohe dhe pastaj mbasi ti dali nga qefi ai park, do ta shkaterroje...

  10. #10
    Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Postime
    3,782
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    10
    Ēfaredo qe te them une do te duket e ēuditshme, por ato qe te thashe shkruhen ne Bibel, nese deshiron mudn ta lexosh vete Biblen dhe te marresh pergjigje per te gjitha ato qe shkruan.

    Nuk shkruajta dhe nuk thashe, se Perendia pas shkaterrimit ka pergatitur nje toke te re, ku njeriu do jetoje perjetesisht, ku nuk do kete me as dhimbje dhe as lot.
    Por kete jete te re e marrinn vetem ata qe besojne tek Jezus Krishti, ndersa per ata qe nuk besojne fundi i tyre do te jete ne Ferr te perjetshem.

    Nuk pres qe te gjithe ti besojne keto gjera dhe te bien dakort, por personalisht i besoj dhe jam e sigurt qe do ndodhin dhe besoj se Biblen e ka shkruar Perendia dhe ēdo gje qe eshte e shkruar eshte e vertete!
    Shume nga gjerat e Bibles kane ndodhur dhe jane vertetuar me fakte, kush do beson kush nuk do eshte i lire te vazhdoje rrugen qe ka zgjedhur.

    Faleminderit per respektin Smocking

  11. #11
    Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
    Anėtarėsimi
    Jan 2010
    Vendndodhja
    Dardani
    Postime
    1,281
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    May 21.2011 hehehehehehehe po de po
    ja ku ja futi dhe une kot 21.10.2011 ora 15:21 +-1 kam te drejt dhe une te shprehem

  12. #12
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    Jo me pse pas dy muajsh,pas 2 javesh them une ca jane keto budalliqe keshtu,si besoj fare fare fare.

  13. #13
    i/e rregjistruar 35% Maska e paolo maldini
    Anėtarėsimi
    Aug 2009
    Vendndodhja
    now albania
    Postime
    913
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    15
    lovee. po cfar ben moj vajze me keto informacione tmerruse. me duket se ben pjes te njerzit horror ti. se vetem na tmerron me keto lajme. booo sa frike kam tani.. por kam nje fate te madh se permbysja do te behet 5 dit pas ditelindjes time. ahahahaha

  14. #14
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    Budalliqe po i quajm te gjithje, por shiko ca beri termeti ne Japoni (((( sa degjova sot lajmin ne radio direkt me vajti mendja tek kjo tema.... Valle a kane te drejte!?!?

    Boshti i tokes eshte spostuar me 10 Centimetrat!!!

    Tani keni dyshime apo frika frika....

  15. #15
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    Un te them te drejten kam dyshime

  16. #16
    Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    Ancona, Italy
    Postime
    1,249
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Imagjinoni cfare kaosi do ishte tani po ta besonin te gjithe kete...

  17. #17
    i/e rregjistruar 20% Maska e lovee
    Anėtarėsimi
    Feb 2011
    Postime
    251
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga paolo maldini Lexo postimin
    lovee. po cfar ben moj vajze me keto informacione tmerruse. me duket se ben pjes te njerzit horror ti. se vetem na tmerron me keto lajme. booo sa frike kam tani.. por kam nje fate te madh se permbysja do te behet 5 dit pas ditelindjes time. ahahahaha



  18. #18
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    Ka shum hipoteza...

  19. #19
    curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Vendndodhja
    Tirana Albania
    Postime
    1,081
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    15
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin




    Kush kerkon hollesira jam gati ti pergjigjem.

    Keshtu qe ato qe thone ata per fundin e botes, jane mashtrime, jemi afer fundit te nje epoke dhe fillimit te nje epoke te re, por shume te veshtire me trazira ne bote dhe fatkeqesi te ndryshme, shterngime dhe dhimje, jane ato qe shpjegova me lart.
    Fundi i botes po vjen dhe shkaktaret kryesor per kete jemi vete ne, dmth njeriu
    Nuk me kujtohet shifra e sakte tani por me keto ritme te zhvillimit nuk eshte e larget dita qe toka nuk do te mund te mbaje me kete mbipopullim.....nuk do te kete me rezerva.
    Nje pyetje kisha :Nese une pranoj Krishtin kush me garanton se do jem une i perzgjedhuri per te shpetuar nga permbysja e madhe???????
    Dhe tjetra:Nese te gjithe pranojme krishtin , atehere kush do te vdese?????????????

  20. #20
    Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Postime
    678
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    14
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
    Budalliqe po i quajm te gjithje, por shiko ca beri termeti ne Japoni (((( sa degjova sot lajmin ne radio direkt me vajti mendja tek kjo tema.... Valle a kane te drejte!?!?

    Boshti i tokes eshte spostuar me 10 Centimetrat!!!

    Tani keni dyshime apo frika frika....
    Renix hahahhah....... cme ke bo me qesh o lal
    shiko, nuk esht hera pare qe behet termet ose tsunami ne kete bote !!!!! natyra ka ligje & ekuiliber ..... prandaj ndollin kete gjera :/
    mos harro sa her eshte bere lufte & behet... sa njerz vdesin ......nese jetonim te gjith nuk do te na zente toka :/
    Un nuk kam problem me njerzit qe besojn keshtu & me behet qefi kur shikoj nerz qe besojn me zemer diku ( dicka e till nga mua mungon persa i perket fes)
    Por jo cdo gje ta perkthejm se erdhi fundi botes se keshtu duam ne .... sepse keto gjera ndollnin gjithmon !!!!!
    edhe PERSE TE NA KAPI FRIKA ? ERDHI FUNDI BOTES ? ERDHI !!!! DHE ??? SI SOT SI NESER TE GJITH DO VDESIM !!!!!
    PERSE E BEJN KAQ SHUM TRAGJIKE ? NUK E KUPTOJ :/ MOS KAN QELLIME TE TJERA ?? SE NDRYSHE NUK SHPJEGOHET ?
    & SE FUNDI UN NUK E KAM PROBLEM TE VDES , E DIJ MIRE QE AI ESHT FUNDI IM & NUK ME INTERESON CDDO BEHET MBRAPA !!!!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 3 123 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

  1. Fundi i Botes? NASA ju pergjigjet!
    Nga ReniX nė forum Shkenca dhe Jeta
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 15-10-2013, 09:58 PM
  2. Dielli na e bėn me sy: Ja qė fundi i botės ishte keqkuptim
    Nga Erinaa nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 28-12-2012, 10:34 PM
  3. A do te jete viti 2012 fundi i Botes? Pergjigja eshte...
    Nga ReniX nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
    Pėrgjigje: 37
    Postimi i Fundit: 21-12-2012, 10:18 PM
  4. Fundi i botės mė 2012?
    Nga Erdi nė forum Shkenca dhe Jeta
    Pėrgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 13-03-2010, 01:18 PM
  5. Fundi i botės mė 2012?
    Nga Erdi nė forum Shtypi i Ditės
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 27-09-2009, 05:57 PM