Pesė arsye pėr tė mos hequr dorė nga kafja


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 11 prej 11
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Pesė arsye pėr tė mos hequr dorė nga kafja

  Receta Gatimi  Ekzistojnė pesė arsye pėrse pėrdorimi i kafes ėshtė i dobishėm pėr shėndetin e njeriut. Revista amerikane “Eatwell Magazine” ofroi sot shpjegimet pėrse ėshtė mirė tė pėrdorėsh kafen, por gjithmonė nė doza tė moderuara.

  1. Ul riskun pėr infarkt. Pirėsit e moderuar tė kafesė, ata qė konsumojnė nga njė deri nė tre kafe nė ditė, kanė risk mė tė ulėt pėr t’u prekur nga infarkti se sa ata qė nuk e konsumojnė kafenė. Antioksiduesit qė pėrmban kafja e bėjnė atė tė dobishme pėr zemrėn.

  2. Lufton diabetin. Antioksiduesit qė pėrmban substanca janė nė gjendje tė rrisin ndjeshmėrinė e qelizave tė trupit ndaj insulinės, duke bėrė trupin mė nė gjendje tė vetėrregullojė nivelin e sheqerit nė gjak. Njė studim tregon se ata qė pinė katėr ose mė shumė kafe nė ditė kanė mė pak risk pėr t’u prekur prej diabetit tė llojit tė dytė.

  3. I bėn mirė mėlēisė. Ndonėse nė kėtė fushė studimet nuk janė shumė tė thelluara, ka njė statistikė qė tregon se pėrdoruesit e kafesė janė mė pak tė prekur prej ēirozės se sa ata qė nuk e pėrdorin atė.

  4. Rrit kapacitetin e trurit. Pirja e njė deri nė pesė kafe (ndonėse nuk rekomandohet m shumė se tre), shėrben pėr tė ulur rrezikun e prekjes nga sėmundja e alzaimerit dhe parkinsonit. Pėrbėrėsit e kafes ndihmojnė neurotransmetuesit tė funksionojnė mė mirė.

  5. Qetėson dhembjet. Dihet se mos moskonsumimi i dozės ditore tė kafes shkakton dhembje koke, por studimet tregojnė se kafeina e ndodhur nė 200 miligramė kafe ėshtė nė gjendje tė qetėsojė dhembjet trupore, pėrfshi atė tė migrenės.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Nje kafe ne dite po qe e mire dhe e pij! (express gjithmon!) 3 ne dite me duket pak si shume! Varet dhe ku je, pasi ne Shqiperi, 3-4 jane normale. Ne Greqi pihet nje sasi e madhe kafeje! Ne Itali 1 kafe eshte rreth 1-2 cm ne fund te filxhanit

 3. #3
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  21
  me mujt me jap doreheqje une n`Cigare, kafen e pi si ujin

 4. #4
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  HEhe si tha dhe icemani kafen e pi si uji

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Po si uji piket kafja se nuk psheshet me buk - si si uj? ne vend te ujit?

 6. #6
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Po si uji piket kafja se nuk psheshet me buk - si si uj? ne vend te ujit?
  Kur te them un ore lexoje 100 her ate qe shkruaj ti jo e jo hahah

  Si uji ne kuptimin nuk na ben pershtypje se na ben keq a mir e pim si uji , ti kur pi uji mendon te ben keq

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  kuptova kuptova

 8. #8
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  mundem edhe pa kaffe.

 9. #9
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  mundem edhe pa kaffe.
  Do nje kafe ?

 10. #10
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Do nje kafe ?
  #  Jooooooooooooooooo

 11. #11
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  pat e nuk pat arsye une nuk e le kaffen sidomos ne mengjes

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kafja e Forumit Lirenti.com
  Nga Enkelejda_24 nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 566
  Postimi i Fundit: 06-12-2015, 10:10 PM
 2. Kafja shton rrezikun nga abortimi spontan?
  Nga Altin111 nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-10-2013, 10:45 PM
 3. Pesė arsye pse nuk dėshironi tė jetoni njė mijė vjet
  Nga vaaldr1n nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-05-2012, 12:01 PM
 4. Kafja ka edhe tė mirat e saj
  Nga BerTaa nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 28-03-2010, 01:42 PM
 5. Hormon sintetik per te hequr dhjamin
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 16-07-2009, 01:12 PM