Ndalohet prodhimi i shisheve pėr bebe me bisfenol


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11

  Post Ndalohet prodhimi i shisheve pėr bebe me bisfenol

  Receta Gatimi  Bruksel, 9 mars -Nё vendet e Bashkimit Evropian mė 1 mars ёshtё ndėrprerė prodhimi i shisheve pёr foshnja, tė cilat nё pёrbёrje kanė edhe elementin e diskutueshёm kimik bisfenolin A-BPA, i cili pёrdoret nё prodhimin e plastikёs pёr produktet ushqimore.
  Edhe pse ende nuk ėshtė konfirmuar zyrtarisht efekti i dėmshėm i BPA, BE-ja me direktivё tё lёshuar nё janar si masё sigurie dhe preventive ka ndaluar nё tregun e vet shitjen dhe importin e shisheve tё prodhuara nga ky material, pėrcjellin mediet franceze.
  Ekspertёt kanё tёrhequr vёrejtjen se, gjatё nxehjes sё kёtyre shisheve, molekulat e BPA mund tё lirohen nё qumёshtin i cili gjendet nё to, dhe dyshohet qё kёto substanca ndikojnё negativisht nё zhvillimin dhe sistemin e imunitetit tё fёmijёve, dhe madje mund tё nxisin edhe shfaqjen e tumoreve. Shitja e shisheve nga BPA mё herёt ёshtё ndaluar nё Kanada, Australi dhe nė disa vende amerikane.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Tani e ndalojn ata

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Tani e ndalojn ata

  ket desha dhe un ta them

 4. #4
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  me mire von se kurr

 5. #5
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Po po von thua ti me mir

 6. #6
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  un nuk jam ushqy ne ket menyr per fat te mir hehe

 7. #7
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  un nuk jam ushqy ne ket menyr per fat te mir hehe
  Mos me thuaj qe gjith kohes me.....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. VIP-at shqiptarė qė presin bebe
  Nga labja nė forum Thashetheme Vip
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 24-05-2011, 06:39 PM
 2. Arrihet prodhimi artificial i syrit
  Nga gjendar nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 09-04-2011, 01:08 PM
 3. Google heq dorė nga prodhimi i celularėve
  Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-07-2010, 06:57 PM
 4. Konfirmohet prodhimi i Audi R8 e-Tron
  Nga aurel nė forum Makina dhe Motorra
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-10-2009, 07:09 AM
 5. Prodhimi i Kloneve...
  Nga EMAUS nė forum Komuniteti i krishterė
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 28-03-2009, 09:05 PM

Etiketat pėr kėtė Temė