Pesė skenarė pėr fundin e botės


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Pesė skenarė pėr fundin e botės

  Receta Gatimi  Stuhi diellore, asteroidė apo njė supervullkan? Ndonėse nuk do tė ketė shumė rėndėsi pėr ata qė do tė shohin vdekjen e planetit dhe civilizimit tonė, revista “Science Magazine” publikoi pesė skenaret mė tė mundshėm tė fundit tė botės.

  Meteorė ose asteroidė – Hera e parė qė njė meteor goditi Tokėn ndodhi nė vitin 1908. Njė formacion shkėmbor, me pėrmasat e njė godine dhjetėkatėshe, shpėrtheu mbi Siberi. Forca e shpėrthimit rrėzoi 80 milionė pemė dhe shkaktoi dėme tė mėdha nė zonė. Sipas shkencėtarėve rusė, njė asteroid i quajtur “Apophius”, dimensionet e tė cilit janė sa dy fusha futbolli marrė bashkė, mund tė godasė tokėn nė 16 prilll 2036. Pėrmasat e tij mund tė jenė tė mjaftueshme pėr tė shkatėrruar jetėn nė planet.

  Stuhitė diellore – Njollat e Diellit dhe stuhitė diellore duhet tė arrijmė maksimumin e tyre nė vitin 2013. Sipas NASA-s, nė epokėn moderne, kėto ēregullime nė fuksionimin e Diellit janė nė gjendje tė shkatėrrojnė jetėn e deri 130 milion personave. Sipas shkencėtarėve, nė vitin e parė tė njė stuhie tė vėrtetė diellore, dėmet mund tė jenė deri nė 2 000 miliardė dollarė nė tė gjithė planetin tonė, ndėrsa kanceri do tė shndėrrohej nga njė sėmundje e zakonshme, nė njė epidemi tė vėrtetė.

  Spostimi i poleve – Sipas njė teorie qė nuk besohet nga shumė ekspertė, njė profeci e qytetėrimit Maja ka parashikuar se nė vitin 2012 do tė ndodhin spostime magnetike tė poleve tė Tokės, duke shkaktuar dėme qė mund tė sjellin fundin e njerėzimit. Njė mendje e ndritur, ajo e Albert Einstein, ka parashikuar mundėsinė e ndryshimit tė Polit tė Veriut me atė tė Jugut, nė fushėn magnetike. Njė studim i Universitetit tė Princetonit arriti nė pėrfundimin se rreth 800 milion vjet mė parė, Poli i Veriut mund tė ndodhej nė mesin e Oqeanit Atlantik.

  Shpėrthimi i njė supervullkani
  – Shkencėratėt i janė frkėsuar prej kohėsh mundėsisė sė njė shpėrthimit tė njė supervullkani nė parkun e Jelloustonit, nė Uajoming, SHBA. Njė tjetėr supervullkan mund tė ndodhet shumė pranė nesh, nė Itali. Ai ndodhet nė gjendje tė fshehur nė malėsitė e Italisė Qėndrore dhe nėse do tė shpėrthejė, do tė jetė njė forcė disa qindra herė mė tė fortė se shpėrthimi i Vezuvit, qė nė kohėn e Perandorisė Romake shkatėrroi qytetet e Pompeit dhe Erkolanos.

  Ngrohja globale – Deri nė vitin 2100, nėse efekti serė do tė pėrshkallėzohet me kėto ritme, temperaturat nė botė do tė jenė rritur mesatarisht me gjashtė gradė. Shumė pyje dhe toka bujqėsore do tė shkatėrrohen, ndėra Deti i Ngrirė i Veriut mund tė mos ketė akull as nė mesin e dimrit. Jetesa nė ato qė sot janė vende tė ngrohta do tė bėhet e pamundur, ndėrsa nė Londėr do tė jetė po aq vapė saē ėshtė sot nė Kajro apo Dubai. Mė e rrezikshme akoma cilėsia e ajrit, e cila do tė degjenerojė dhe sė bashku me stuhitė, shumė mė tė fuqishme, do tė jetė nė gjendje tė kėrcėnojė jetėn e tė gjithė njerėzimit.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Por prap nuk e besoj se kjo ka lidhjje me 2012 sespe me duket nje dat shum e afert :S

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Keto po qe jane shqetesuese!!! e jo data pa asnje lidhje dhe shpegim te sakte!

 4. #4
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  ketu jan supozim asgje me shum. Fundin e botes nuk muNd ta di asnjeri

 5. #5
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  ketu jan supozim asgje me shum. Fundin e botes nuk muNd ta di asnjeri
  Vetem un e di...

 6. #6
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Vetem un e di...
  KET E BESOJ

 7. #7
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Kur te vi koha dhe momenti i duhur do ta them

 8. #8
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  ok ama mos harro ja nje kaff se ndoshta nuk mund te qeras ateher


 9. #9
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Kur te vi koha dhe momenti i duhur do ta them
  ok Majdi ne po rrime pa merak

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. “Supervullkani” do tė sjellė fundin e botės
  Nga olsii nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-06-2012, 04:58 PM
 2. Dashuria me e nxehte e ka Fundin me te ftohte
  Nga Enkelejda_24 nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 19-04-2012, 01:22 PM
 3. 12 skenarė pėr fundin e botės...
  Nga labja nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 16-10-2011, 08:07 PM
 4. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-05-2011, 08:41 PM
 5. Xhemi: Ēdo fillim ka edhe fundin e vet
  Nga aurel nė forum Thashetheme Vip
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-09-2009, 05:07 PM