Shqiptarėt dhe islami


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e lovee
  Anėtarėsimi
  Feb 2011
  Postime
  251
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9

  Post Shqiptarėt dhe islami

  Receta Gatimi  Mbi 90 pėr qind e shqiptarėve tė Kosovės u takojnė familjeve myslimane. Megjithatė, ata njė kohė tė gjatė konsideroheshin se janė imunė ndaj joshjeve islamike.


  Por, qė ky konstatim mund tė ndryshojė, tregon emėrimi i njė ish-reperi besimtar (Memli Krasniqi, v.j.) nė postin e ministrit tė Kulturės. Mbetet pėr t'u sqaruar nėse islamizmi qė po rritet ngadalė ka tė bėjė te krimi i Arid Ukės nė Frankfurt, shkruan analisti Norbert Mappes-Niediek nė "Frankfurter Rundschau".


  Religjioni shtetėror nė Kosovė ėshtė nacionalizmi shqiptar. "Islami u ėshtė imponuar shqiptarėve": Me kėtė formulė nacionalistėt e bindur i refuzojnė tė gjitha joshjet nga ana e sauditėve dhe muxhahedinėve boshnjakė. Fėmijėt pagėzohen me emra shqiptarė, si Ilir ose Dardan, Vlora ose Teuta. Kush e ka emrin Hajrudin, Nezir dhe Muharrem shpesh i vjen turp.


  Heroi kombėtar i Shqipėrisė ėshtė Skėnderbeu, njė princ i krishterė, i cili nė shekullin e 15-tė i mbrojti shqiptarėt atėbotė tė krishterė kundėr osmanėve myslimanė. Menjėherė pas tij vjen Nėnė Tereza katolike. Mjekra dhe mbulesa e femrave janė pjesė e pamjes nė rrugė mbase nė Maqedoninė fshatare, shqiptarėt e atjeshėm konsiderohen konservativė dhe tė prapambetur. Nė Kosovė pas sulmeve tė 11 shtatorit 2001 mbretėroi solidaritet i gjithanshėm me ēlirimtarėt amerikanė.


  Por, qė nga atėherė mes nacionalizmit shqiptar dhe fundamentalizmit mysliman ėshtė krijuar njė urė ideologjike. "Sikur tė mos e kishim pranuar islamin, ne sot do tė ishim serbė ose grekė", thotė Abdi Baleta, kryeideolog i kėtyre ideve. Ky shqiptar nga Tirana ka qenė diplomat nėn diktatorin Enver Hoxha dhe qė nga ndryshimet e vitit 1991 ai u prin disa partive tė vogla. Nė Shqipėri ky ka pas vetes vetėm njė pakicė.


  Njė kohė tė gjatė Kosova ishte e ēliruar nga idetė e tilla. Nė emigracion, ku shumė shqiptarė tė rinj rriten si pjesė tė njė shtrese tė deklasuar emigrantėsh, tezat e Baletės gjejnė mė shumė mbėshtetje dhe kthehen prapa nė Ballkan.


  Ministri i ri kosovar i Kulturės, Memli Krasniqi, pėr disa pjesė tė gjeneratės sė re ėshtė idhull. Vendimi i parė i Krasniqit si ministėr ishte heqja e portreteve tė Nėnė Terezės dhe themeluesit shekullar tė shtetit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, nė korridorin e ministrisė.

  *Gazetė e Frankfurtit. Artikulli ėshtė botuar nė numrin e djeshėm

 2. #2
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  ato portrete i ka kthyr prap ku kan qen
  Deklarata e ti ka qen jan hjekur perkosisht deri sa te behen do ndryshime,riparime

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Islami u perhap me shpate? - Ahmed Deedat
  Nga djal8ove nė forum Bota shpirtėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-05-2013, 09:12 PM
 2. Islami me hapa te shpejt eshte duke u perhapur neper bote.
  Nga djal8ove nė forum Bota shpirtėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-04-2010, 09:24 PM
 3. Islami nuk mposhtet, nga Shejk Kishk
  Nga djal8ove nė forum Bota shpirtėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-04-2010, 05:34 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-02-2010, 09:05 PM
 5. Shqiptaret ne Azi
  Nga kuklla nė forum Diaspora Shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-01-2008, 01:02 PM