Japonia goditet nga tėrmetet dhe tsunami


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 22
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Japonia goditet nga tėrmetet dhe tsunami

  Njė tėrmet i fuqishėm goditi gjatė mėngjesit pjesėn verilindore tė Japonisė dhe krijoi njė tsunam i cili ka shkaktuar dėme tė mėdha materjale.

  Njė tėrmet i fuqishėm goditi gjatė mėngjesit e sotėm pjesėn verilindore tė Japonisė dhe krijoi njė cunami, i cili ka shkaktuar dėme tė mėdha materiale.

  Televizionet japoneze raportuar se makina dhe anije kishin pėrfunduar nė mes tė qyteteve nėn ujė nė provincėn e Fukujamės, pas tėrmetit me magnitudė 8,8 shkallė.

  Zyrtarėt japonezė lajmėrojnė pėr mundėsinė qė njė valė e lartė gjashtė metra tė godasė bregun nė orėt e ardhshme. Nuk ka ende njoftime pėr viktima, por dėmet materiale janė tė mėdha.

  Tėrmeti goditi nė orėn 6:46 me orėn evropiane dhe ėshtė pasuar nga njė seri tėrmetesh tė tjerė tė vegjėl. Epiqendra e tij ishte 373 kilometra larg Tokios, por banorėt i ndjenė lėkundjet e fuqishme. Tėrmeti plasariti ndėrtesat dhe rrėzoi makinat nga urat.

  Ndėrkohė, pjesė tė dallgės sė cunamit vėrshuan si llavė nė tokat e mbjella, duke futur nė to varka dhe duke vėnė pėrpara shtėpi dhe kamionė.

  Nė Tokio turma njerėzish u mblodhėn nėpėr rrugė dhe u pėrpoqėn tė lidheshin me tė afėrmit pėrmes telefonit. Gjithashtu, tėrmeti i shoqėruar nga cunami ka shkaktuar ndėrprerjen e energjisė nė pothuajse katėr milionė shtėpi nė Tokio dhe nė zonat pėrreth
  .

 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0


 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  tmerr me tvertet

 4. #4
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  10
  shume tmerr kur i pash videot ne TV sot ne mengjes me erdhe shume keq.
  Me duket se Japanet jan populli me i mire ne Azi

 5. #5
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  12
  Populli jane i mire, por vendi Japonia eshte ne mes te Kater pllakave Tektonike dhe aty ndodhin shume shpesh Termete. Kjo eshte shume e veshtir per Japonin sepse ka humbje, une degjova qe femijet ne shkolla i mesojne per termete se si te gjinden kur te ndodh.

 6. #6
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  23
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erdi Lexo postimin
  Populli jane i mire, por vendi Japonia eshte ne mes te Kater pllakave Tektonike dhe aty ndodhin shume shpesh Termete. Kjo eshte shume e veshtir per Japonin sepse ka humbje, une degjova qe femijet ne shkolla i mesojne per termete se si te gjinden kur te ndodh.
  Kete nuk e dija

 7. #7
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  10
  e thash me i miri ne Azi sepse na kan dergu ndihma pas luftes tone dhe per me shume na kan njoft shtetin nder te paret dhe vazhdojn te na perkrahin.
  Kam respekt per kete popull

 8. #8
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  12
  Pajtohem me ty gjendar

 9. #9
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30
  Imazhet jane rrenjqethese! Numri i viktimave sa vjen e shtohet ne nje menyre marramendese!

 10. #10
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  23
  Bo bo si neper ato filmat edhe ta imagjinosh qe ka ndodhur .

 11. #11
  i/e rregjistruar 20% Maska e lovee
  Anėtarėsimi
  Feb 2011
  Postime
  251
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  8
  Ja si goditi tsunami bregun e Japonisė (VIDEO)

  Eshtė publikuar sot nė internet njė video e xhiruar nga njė kamerė amatore, e cila zbulon sėrish dimensionet e tmerrit tė 11 marsit, video kjo e papublikuar mė parė nga asnjė media.

  Pamjet e publikuara tregojnė nė mėnyrė tė qartė forcėn me tė cilėn cunami goditi bregdetin e Japonisė ditėn e premte.

  Videoja 49 sekondėshe tregon se si uji pėrmbysi anijet dhe se si morri para makinat si tė ishin prej letre. Ajo u xhirua nga njė kamera amatore nė portin e peshkimit tė Miyakos, nė prefekturėn e Iuates.

  Cunami i shkaktuar nga tėrmeti 8.9 ballėsh bėri kėrdinė nė pjesė tė mėdha tė bregdetit nė veri-lindje tė Japonisė, duke shkatėrruar plotėsisht njė sėrė qytetesh dhe fshatrash. Tronditje tė fuqishme vijojnė tė tronditin rajonin.

  Shikoni videon e papublikuar mė parė:


 12. #12
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  23
  Ishalla nuk perseritet me

 13. #13
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Mbase nuk do kemi ndonje cernobil tjeter.........se do jene me te renda pasojat

 14. #14
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30
  mendoj se Japonia nuk pati asnje Dem/Viktim nga termeti! Gjithēka ka ardhur nga dallga!!!

 15. #15
  ♡ KaFe Pa SHeQeR ♡ Moderator Maska e Mima
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  N'shpi (^_^)
  Postime
  2,568
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  14
  Pupupupu...tmerr kjo gje ...sa vjen dhe me shume viktima dhe me shume rrezik nga centralet nuklear....
  Ngushellime dhe kurajo familjeve

 16. #16
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  10
  Sa shume te vdekur cdo minut po rritet numeri

 17. #17
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30
  Centrali berthamor eshte duke rritur rrezen e rrezatimit... ka arrit deri ne 100 kilometra! Shpresojm mos te rritet me se do te ishte katastrof e madhe!

 18. #18
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Kete nuk e dija
  Nuk e dije Majdo, se Japonia eshte vendi i pare ne bote per termete? Gjithmone bien termete, dhe shumica e shtepive aty nuk jane te ndertuara me gure, por me derrasa dhe materiale te tjera, per shkak te termeteve.

 19. #19
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  23
  Kete e dija por per kater pllakat tektonike qe jan ne mest nuk e dija

 20. #20
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  weee ore ca po behet o.O .............

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Japonia, vendi i beqarėve
  Nga vaaldr1n nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 30-12-2011, 10:22 PM
 2. Milingonat parashikojnė tėrmetet?
  Nga Erinaa nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 21-10-2011, 08:54 PM
 3. Tėrmetet mė vdekjeprurėse nė histori
  Nga lovee nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-03-2011, 10:26 AM
 4. Xhami Dragontrail nga Japonia
  Nga gjendar nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-01-2011, 02:39 PM
 5. Google Earth mund te zbuloje tsunami-n
  Nga Kliton nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-03-2009, 07:50 PM