M
ė
19 Mars

Hėna ėshtė afruar mė shumė se kurrė nė kėto 18 vjetėt e fundit, duke bėrė qė katastrofat natyrore tė ndodhura gjatė kėtyre tre muajve tė parė tė vitit 2011 tė lidhen me tė ashtuquajturin “mallkim tė Hėnės”.

Si rrjedhojė e njė cikli normal astronomik, sateliti i vetėm i Tokės do tė arrijė mė 19 mars distancėn mė tė afėrt qė mund tė arrijė prej nesh, 356 577 kilometra, duke bėrė qė tė shihet mė e madhe se kurrė.

Nė fakt, nėn efektin e gravitacionit tė Diellit, Hėna lėviz midis distancave nga 356 mijė deri nė 410 mijė kilometra nga Toka.


Pas nje dite, Hėna do tė duket saktėsisht 14 pėr qind mė e madhe se zakonisht, perspektivė qė pėr disa ėshtė e frikshme.


Sipas njė teorie tė pashpjegueshme tė besuar nga disa njerėz, nė vitet kur Hėna i afrohet mė shumė planetit tonė, ndodhin vazhdimisht katastrofa.


Pėr hir tė sė vėrtetės, kėto tre muaj tė parė tė vitit 2011 kanė pasur secili nga njė katastrofė natyrore.


Nė janar, Australia u njoh me pėrmbytjet mė tė mėdha nė histori. Nė shkurt, qyteti i Zelandės sė Re Christchurch u shkatėrrua nga njė tėrmet, ndėrsa njė tjetėr tėrmet dhe cunami rrėnuan bregun verilindor tė Japonisė, duke kanosur edhe me njė katastrofė bėrthamore.