Si tė rifitosh vetėbesimin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 14 prej 14
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25

  Thumbs up Si tė rifitosh vetėbesimin

  Receta Gatimi  Dikush ėshtė i pakėnaqur me rolin e tij, dikush nuk pėlqen veten dhe dikush tjetėr dėshiron njė jetė ndryshe nga ajo qė ka.

  Vjen njė moment kur njeriu mendon se nuk vlen sepse nuk ka arritur objektivat qė i kishte vėnė vetes dhe ky moment kushtėzon nė mėnyrė negative jetėn.

  Kompleksi i nferioritetit nė raport me tė tjerėt, paaftėsia pėr tė pranuar gabimet dhe pėr tė kėrkuar falje, pavendosmėria pėr gjėra qė nuk kanė shumė vlerė dhe frika nga gjykimet e tė tjerėve janė disa nga shenjat qė tregojnė se tek njė person mungon vetėbesimi.

  Janė tė paktėn 5 rregulla tė cilat duhet tė kihen parasysh pėr tė jetuar mė mirė me veten dhe tė tjerėt dhe pėr tė rikthyer besimin tek vetja.

  Tė kėrkohet ekuilibri i brendshėm. Kjo do tė thotė tė arrish tė kuptosh se janė vendimet e tua dhe jo rrethanat e jetės ato qė pėrcaktojnė fatin e njeriut.

  Tė qeshėsh bėn mirė. Ngre moralin dhe tė kthen humorin. Duhet tė mėsosh tė jetosh edhe me momentet e kėqia dhe tė pranosh se edhe ato janė pjesė e jetės.

  Mbaj mend arritjet e tua. Vendosni objektiva qė mund t’i arrini dhe kur t’i arrini do tė ndiheni shumė mė mirė me veten. Pėr t’i mbajtur mend, shėnojini kėto arritje nė njė ditar.

  Dėgjo kritikat e tė tjerėve. Dėgjojini limitet tuaja sepse vetėbesimi lind nga aftėsia pėr tė dėgjuar tė tjerėt, por mos u ndikoni nga mendimi i tyre.

  Mos humb kohė duke “qarė” pėr dėshtimet. Mos i harroni gabimet nė mėnyrė qė mos i pėrsėrisni mė.

 2. #2
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  shume e drejte qe te keshe vetebesim
  ne rradh te pare duhet te shkosh mire me veten tende , te jesh e knaqur nga vetja jote , dhe te kuptosh edhe gabimet por edhe gjerat e mira qe ke bere & ke arritur
  Duhet ti degjosh kritikat e te tjerve ...& te mendosh nese kane te drejte ...... se shpesh here nuk kane te nenvlersojn ose te ofendojne kastile vetem per te bere te ndihesh keq ! ose per tu ndjere ato me mire duke zbrazur cdo semundje shpirterore qe ato kane, siper teje !

 3. #3
  i/e rregjistruar 35% Maska e paolo maldini
  Anėtarėsimi
  Aug 2009
  Vendndodhja
  now albania
  Postime
  913
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  flm. shum te rendesishme.

 4. #4
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga paolo maldini Lexo postimin
  flm. Shum te rendesishme.
  sbo gjo sidomos ti qe ke shum dhimbje koke jam e sigurte qe e humb shpesh her vetebesimin :/

 5. #5
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  shum me vend kjo :

  Duhet ti degjosh kritikat e te tjerve ...& te mendosh nese kane te drejte ...... se shpesh here nuk kane te nenvlersojn ose te ofendojne kastile vetem per te bere te ndihesh keq ! ose per tu ndjere ato me mire duke zbrazur cdo semundje shpirterore qe ato kane, siper teje ! Njeshe je

  Faleminderit edhe per ato tjerat Kliton

 6. #6
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
  shum me vend kjo :

  Duhet ti degjosh kritikat e te tjerve ...& te mendosh nese kane te drejte ...... se shpesh here nuk kane te nenvlersojn ose te ofendojne kastile vetem per te bere te ndihesh keq ! ose per tu ndjere ato me mire duke zbrazur cdo semundje shpirterore qe ato kane, siper teje ! Njeshe je

  Faleminderit edhe per ato tjerat Kliton
  hahahahh...... flm njisho

 7. #7
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  mendoj se vetbesimi esht shum delikat ne moshen e adoleshences...jan adoleshentet ata qe jan me te prirur drejt nenvleresimit ose mbivleresimit te vetvetes

  nese ne kte mosh kemi siguri ne vetvete , ose nqs ndjek keshillat qe ka then klintoni , them se ky ekujliber ka per te qen gjat gjith jetes , ne te kundert...sa do te perpiqemi , skemi per ta arritur asnjeher

 8. #8
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Mos dorezimi dhe pas deshtimit te pare.

 9. #9
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Facebook pėrmirėson vetėbesimin?

  Facebook rrit vetėbesimin. Ky ėshtė pėrfundimi i njė studimi tė kryer nė SHBA. Kjo ėshtė arsyeja qė Facebook na bėn tė ndihemi mirė.  Njė ekip i studiuesve nė Universitetin Cornell (Nju Jork) drejtuar nga Amy Gonzales e Jeffrey Hancock kanė kryer njė eksperiment duke vėnė nė raport pėrdorimin e Facebook me vetėbesimin njerėzor.

  Studimi ėshtė pėrqendruar nė 63 persona, tė cilėt janė ndarė nė tri grupe me nga 21 secili.

  Grupi i parė ėshtė ulur pėr tre minuta pėrpara njė kompjuteri tė lidhur me internetin, nga ku ata mund tė lundronin nė profilin e tyre nė Facebook. Grupi i dytė ėshtė ulur pėr tre minuta para njė monitori off (tė mbyllur). Ndėrsa grupi i tretė ėshtė vendosur pėrpara njė pasqyre qė ishte mes tyre dhe kompjuterit.

  Pasi kėsaj, tė gjithė iu nėnshtruan njė testi tė veēantė lidhur me vetėbesimin. Rezultatet? Te personat tė cilėt ishin vendosur para kompjuterit off dhe para pasqyrės nuk u regjistrua njė rritje e vetvlerėsimit. Ndėrsa te ata qė kishin qenė nė Facebook, u gjet njė rritje e caktuar e tij.

  Studiuesit arritėn nė konkluzionin: pėrdorimi i Facebook duket tė jetė njė stimul qė rrit vetėbesim. Por ajo qė shkencėtarėt nuk kanė arritur deri tani tė kuptojnė ėshtė arsyeja qė e bėn Facebook njė pompė –vetėbesimi.
  a.e/NOA

 10. #10
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Facebooku se besoj

 11. #11
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  Facebook rrit vetėbesimin. Ky ėshtė pėrfundimi i njė studimi tė kryer nė SHBA. Kjo ėshtė arsyeja qė Facebook na bėn tė ndihemi mirė.  Njė ekip i studiuesve nė Universitetin Cornell (Nju Jork) drejtuar nga Amy Gonzales e Jeffrey Hancock kanė kryer njė eksperiment duke vėnė nė raport pėrdorimin e Facebook me vetėbesimin njerėzor.

  Studimi ėshtė pėrqendruar nė 63 persona, tė cilėt janė ndarė nė tri grupe me nga 21 secili.

  Grupi i parė ėshtė ulur pėr tre minuta pėrpara njė kompjuteri tė lidhur me internetin, nga ku ata mund tė lundronin nė profilin e tyre nė Facebook. Grupi i dytė ėshtė ulur pėr tre minuta para njė monitori off (tė mbyllur). Ndėrsa grupi i tretė ėshtė vendosur pėrpara njė pasqyre qė ishte mes tyre dhe kompjuterit.

  Pasi kėsaj, tė gjithė iu nėnshtruan njė testi tė veēantė lidhur me vetėbesimin. Rezultatet? Te personat tė cilėt ishin vendosur para kompjuterit off dhe para pasqyrės nuk u regjistrua njė rritje e vetvlerėsimit. Ndėrsa te ata qė kishin qenė nė Facebook, u gjet njė rritje e caktuar e tij.

  Studiuesit arritėn nė konkluzionin: pėrdorimi i Facebook duket tė jetė njė stimul qė rrit vetėbesim. Por ajo qė shkencėtarėt nuk kanė arritur deri tani tė kuptojnė ėshtė arsyeja qė e bėn Facebook njė pompė –vetėbesimi.
  a.e/NOA
  eeeeeeee.....?????????????

 12. #12
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Facebooku se besoj
  Se besoj as une Majdi,,, per dikend eshte "JETA E VETE" Facebook, e dikujt ju ka bere si droge

 13. #13
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  mund te jete e vertet kjo e facebook sepse gjithsesi "realiteti" virtual jep mundesine per te krijuar nje tjeter vetvete, qe me shum na pelqen dhe qe me shum i pelqen te tjereve(edhe mendimi i te tjereve ktu ka nje rol te rendesishem). Por ama nese kjo gje nga nje ane rrit vetebesimin, ne ane tjeter ka edhe efekte negative nese njeriu mban nje personalitet te dyte online.

 14. #14
  i/e rregjistruar 35% Maska e paolo maldini
  Anėtarėsimi
  Aug 2009
  Vendndodhja
  now albania
  Postime
  913
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  shum faleminderit kliton per kete. kam ven te ty, ne disa matreiale te tilla. qe je nje njeri me vet besim te madh. dhe dua te te pergezoj per kete. jo te gjith e ken iniciativen vetbesimin dhe kuarjon per te kthyere jeten te rrejdh ne favor te tyre. dhe me behet shum qefi qe keta veti qe ti ke i perciel edhe per forumistat, shum faleminderit...............

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Si ta rrisni vetėbesimin?
  Nga vaaldr1n nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-12-2011, 06:06 PM