Sorrat merren vesh pėr hakmarrje


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11

  Post Sorrat merren vesh pėr hakmarrje

  Receta Gatimi  Nėse nuk doni qė t’ju mbajė mend ndonjė sorrė, mendoni mirė para se ta shikoni ndonjėrėn. Sepse ju nuk do ta mbani mend atė, por ajo juve po. Shkencėtarėt kanė dėshmuar qė sorrat i njohin njerėzit edhe kur mbajnė maska, dhe nuk i mbajnė mend vetėm individėt, por edhe grupet. Ėshtė mirė qė as tė mos t’i qortoni, sepse e mbajnė mend edhe kėtė. Edhe pse ne nuk mundemi t’i dallojmė, ato dallojnė njėra-tjetrėn, por madje edhe paralajmėrojnė njėra-tjetrėn pėr rreziqet e mundshme, dhe shumė shpejt tė gjitha sorrat e dinė se kė duhet shmangur.
  Ndėrsa informatat e tilla transmetohen me krakėllima. Prandaj edhe ata tė cilėt kurrė nuk kanė qenė dėshmitarė tė rreziqeve, dinė se kė duhet tė kenė kujdes. Por sorrat kanė edhe kujtesė shumė tė mirė. Dihet tashmė qė dinė tė ndryshojnė tėrė rrugėn e migrimit pėr tė shmangur vendet ku dikur ėshtė vrarė vetėm njė sorrė. Madje edhe mė vonė me gjenerata kujtojnė shtėpinė ku ėshtė vrarė ndonjė sorrė dhe shmangen me tė madhe.

  Planifikojnė me mendjemprehtėsi
  Derisa sorrat pėrgatisin ushqimin pėr kohė krize, me vėmendje pėrcjellin tė gjithė qė i shikojnė. Edhe pse shtiren qė janė duke e pėrgatitur, nė tė vėrtetė e fshehin nėn pendla dhe pastaj e fshehin nė njė vend tjetėr.

  U pėrshtaten njerėzve

  Sorrat vrojtojnė se si funksionon bota dhe kėtė gjė e shfrytėzojnė. Pėr shembull, ndjekin pastruesit nė pėrpjekje pėr tė marrė ushqim, por edhe i gjuajnė arrat nga lartėsia, sepse e dinė qė do tė thyhen.

  Konstruktojnė “mjetin” e tyre

  Sorrat nga New Caledonia dinė tė pėrdorin materialet pėr tė siguruar ushqim. Kėshtu lakojnė telat, bashkojnė shkopinjtė apo me ta dėbojnė termitet nga drunjtė dhe po ashtu i zgjidhin edhe problemet pėr tė arritur deri te ushqimi.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Po sorra sorr ngelet

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  ket se kisha ndegju

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pesė hakmarrje mė tė kėqija nė bashkėshortėsi
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 25-10-2009, 12:10 PM
 2. Njė shenjė hakmarrje ish bashkėshortja ha peshqit e artė
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-10-2009, 07:42 PM
 3. Milan dhe LA Galaxy merren vesh pėr Beckham
  Nga Kliton nė forum Futbolli
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-02-2009, 09:53 PM
 4. Pas 1 janarit, vizat “merren si buka”
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 05-01-2008, 11:25 PM

Etiketat pėr kėtė Temė