Vaksinė pėr mbrojtje nga rrezatimi radioaktiv


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11

  Post Vaksinė pėr mbrojtje nga rrezatimi radioaktiv

  Receta Gatimi

  Sipas radios ruse “Glas Rusia”, shkencėtarė nga qendra shkencore RAN nė qytetin Vlladikaukaz kanė zbuluar vaksinėn e cila neutralizon ndikimin e rrezatimit radioaktiv, ndėrsa sipas tė gjitha gjasave do tė pėrdoret pėr tė ndihmuar shpėtimtarėt qė kanė punuar nė Fukushima tė Japonisė.
  Pėr kėtė vaksinė, qė ėshtė nė fazėn pėrfundimtare tė hulumtimeve, janė tė interesuar edhe ekspertėt japonezė, sepse ajo vepron edhe nė rastet kur rrezatimi radioaktiv nė ajėr ėshtė njė mijė herė mė i lartė se sa ai i lejuar.
  Sipas fjalėve tė kryeshefit tė degės pėr bioteknologji tė qendrės hulumtuese nė Vlladikaukaz, Vjēesllav Malijev, vaksina ėshtė zbuluar nė bashkėpunim me agjenciaė aerokozmike tė SHBA-sė dhe hulumtimet janė nė fazėn pėrfundimtare. Hulumtimeve qendrės ruse nga Osetia Veriore radiobiologėt e NASA-s i janė bashkėngjitur nė vitin 2006, pas krahasimit eksperimental tė vaksinės ruse dhe asaj amerikane.
  Shpėtimtarėt rusė, rreth 150 sish, tė cilėt janė duke ndihmuar nė Japoni, pas kthimit nė atdhe do tė kontrollohen me aparate tė posaēme, spektrometėr.
  Pėrqendrimi i rrezatimit radioaktiv nė rajonin ku punojnė shpėtimtarėt rusė ėshtė 0.3-0.4 mikrosivertė nė orė, gjė qė ėshtė nėn vlerat e lejuara.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Po shum lajm i mir

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Nuk besoj se eshte e vertet kjo gje?! E vetjmja menyre per tu mbrojtur rakioaktivitetit eshte veshjet speciale.

 4. #4
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9
  Sa keq eshte kur gjith ato njerz kane probleme serioze & disa te pangopur nga leku lozin me hallet e tyre , duke i genjyer !!!!!
  Vaksina behet nga Mikroorganizmat- pjes mikrobesh ....... & vaksinat nuk luftojne dot nje virus jo me te luftojne rreze :/ genjejn & genjejn te pakten tja vejne emrin ilac jo vaksin !!!!!!!!

 5. #5
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  Nuk e di qfare te them per kete , por do ishte nje gje shume e mire po te jet e vertet .

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  shpresoj shum te jet i vertet
  gjendar ma ke sjell si me porosi kte info , se kam per te ber nje pun me projekt ne fizik per kte tem...flm

 7. #7
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga gjendar Lexo postimin
  Nuk e di qfare te them per kete , por do ishte nje gje shume e mire po te jet e vertet .
  & un do doja te isha e gjate , bjonde , sy jeshile , milionere ......por sjam & nuk kam pse te besoj qe jam keshtu.... kur nuk jam !!!!!
  eshte krim kjo qe bejne !!!!! lozin me friken e njerzeve , te gjith njerzit qe kan frik mos te semuren do ta blejne kete lloj vaksine !!!!!! & do japin lek kot
  Se dij nese mendoj gabim por un se besoj, eshte thjesht nje biznez per lek as1gje me teper !!!!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Sa i dėmshėm ėshtė rrezatimi nė trupin e njeriut?
  Nga gjendar nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-06-2013, 10:28 PM
 2. Flokė 2010 Ide, mbrojtje, ngjyra
  Nga ardona nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-07-2010, 02:50 AM
 3. Zbulohet vaksinė qė ul rrezikun nga AIDS
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-09-2009, 06:55 AM
 4. Kinė: Vaksinė e lirė kundėr H1N1
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-08-2009, 07:14 PM
 5. Mbrojtje policit, e dhunonte bashkeshortja
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-02-2009, 04:35 PM

Etiketat pėr kėtė Temė