Sipas disa analizave tė bėra pėr Firefox 4, do tė japim njė vėshtrim tė pėrgjithshėm rreth versionit tė ri tė shfletuesit.

Tabet

Firefox 4 ėshtė posedon veēori tė cilat ndihmojnė nė menaxhimin e tabeve, gjėja mė tėrheqėse nga tė cilėt janė, sipas Ryan Paul nga Ars Technica, ėshtė “Tab Groups”. Kjo veēori ua mundėson pėrdoruesve grupimin e e faqeve tė vizituara mė shpesh sipas kategorive. Derisa shumė njerėz e lavdėruan kėtė veēori, Paul e sheh si tė panevojshme pėr pėrdorim ēdoditor. Ai shkruan:

“Edhe pse grupimi i tabeve mund tė lehtėsojė shumė menaxhimin e tabeve dhe tė rris nė mėnyrė tė theksuar shkallėzimin e ndėrlidhjeve nė mes tė tabeve, veēoria ende ka disa dobėsi qė e mėnjanojnė pėrdorueshmėrinė e saj. Dobėsia mė e madhe e grupeve nė tabe ėshtė qė ju nuk mund t’i lėvizni nė mes tė dritareve... Njė prishės i mardhėnieve tė mia, sidoqoftė, ėshtė vėshtirėsitė qė paraqiten me tabe... Nė Chrome, unė do tė mund tė zgjidhja prolemin nė mėnyrė triviale duke hapur menaxhuesin e proceseve tė brendshme tė shfletuesit dhe t’i renditja nė bazė tė pėrdorimit tė CPU-sė.”

Njė tjetėr veēori pėr tabe ėshtė “Switch to Tab”. Kur jeni duke shtypur njė URL, kjo veēori ju mundėson qė tė kaloni nė uebfaqen qė jeni duke u munduar qė tė mbėrrini, nėse ajo uebfaqe tashmė ėshtė e hapur nė njė tab tjetėr. Kritikėt e pėlqejnė kėtė ide, por thuhet se kjo veēori ka nevojė pėr pėrmirėsime. “Ndonjė rezultat i kėrkimit qė do tė lidhej me tabet e hapura do tė pėrzihej me listėn e historisė, kėrkimeve tė mėhershme dhe ngjashėm,” shkruan Preston Gralla pėr Computerworld.

Shtesat

Firefox 4 e vendosi menaxhuesin e shtesave nga njė dritare qė paraqitet nė njė tab tė shfletuesit. “Kjo ėshtė mėse e lehtė pėr sytė dhe e bėn gjetjen dhe instalimin ose fshirjen e shtesave dhe lajtmotiveve (ang. themes) tė shfletuesit mė tė rrjedhshme,” shkruan Christina Warren pėr Mashable.

Warres thot qė shtesat kanė qenė si njė begati pėr Firefox, sepse derisa janė bėrė pėrpjekje pėr tė rritur popullaritetin e shfletuesit, kėto shtesa mund tė dėmtojnė funksionimin e shfletuesit dhe tė ulin nivelin e shfletuesit. Mozilla po pėrpiqet qė tė arnojė kėtė duke lejuar pėrdorimin e shtesave mė tė leta, tė teknologjisė mė stabile si HTML, CSS dhe JavaScript. “Ende nė kėtė lėmi, shumica e shtesave pėr Firefox pėrdorin API-nė tradicionale tė shtesave dhe kėrkojnė ristartim tė shfletuesit kur bėhet pėrditėsimit, instalimi ose fshirja,” shkruan Warren.

Funksionimi

Njė testim i bėrė nga PC Pro tregon qė “Firefox ėshtė i paaftė pėr tė memorje nė prapavijė. Me pesė tabe tė hapura, shfletuesi mori 104MB tė RAM-it nė testimet tona - shumė mė mak se IE9 ose Chrome -- vetėm 35MB tė kėsaj madhėsie u liruan kur ne mbyllėm tė gjitha, pėrveē ballinės, Google. Edhe Chrome edhe IE9 janė mjaft tė shkathėt nė lėshimin e RAM-it kur tabet mbyllen, kėshtu qė, nėse ju pėrdorni shumė tabe, ju do tė keni nevojė qė tė mbyllni Firefox-in pėr tė filluar nga scratch.”

Seth Rosenblatt nga CNet shkruan qė “Pėr dallim nga pėrvoja, njė nga dallimet kryesore nė funksionimin nė mes tė Firefox 3.6 dhe versionit tė tanisėm ėshtė qė Firefox 4 rrėzohet rrallė, shumė rrallė.

Siguria

Ashtu siē shkruan Rosenblatt pėr CNet, Firefox shton HTTP Strict Transport Security, qė i tregon shfletusit qė tė krijojė njė lidhje tė sigurt kur bėhet qasja nė njė uebfaqe. Pėrmbajtja e re e Rregullave pėr Siguri ėshtė e dizajnuar qė tė bllokojė sulmimet nga faqet e pasigurta.

Por, veēoria mė e publikuar pėr siguri ėshtė Do Not Track, qė provon t’i tregojė shfletuesit qė tė mos lejojė ndjekjen e dikujt nga dikush tjetėr, nga ata qė bėhet ndalimi pėr shkėmbim tė gjėrave me reklamuesit. “Problemi ėshtė qė uebfaqet nuk duhet qė ta nderojnė kėtė kėrkesė, ato tė cilat e ngarkojnė nė sasi tė vogėl pėrdorimin e veēorisė mbrojtėse,” shkruan Nicki Mediati pėr PCWorld. “Mozilla ėshtė duke punuar pėr ta bėrė kėtė veēori si standard industrial, kėshtu qė rriten shpresat pėr pėrmirėsim tė gjėrave gjatė kohės.”

Pėrfundimi

Shfletuesin tė cilin ju e zgjedhni, normalisht qė duhet tė jetė ēėshtje e shijes tuaj personale, por kėtu mund tė shikoni se nė ēfarė pėrfundimi janė ardhur kritikėt pėr Firefox 4.

“Versionet e reja janė tė kryera dhe trazuara dhe lajmi i keq pėr Microsoft ėshtė qė ju ende duhet tė shikoni mė tepėr se Interent Explorer, nėse dėshironi pėrvojė mė tė mirė tė lundrimit. Kjo e vendos njė zgjedhje tė lakmueshme: Google Chrome, nėse shpejtėsia dhe funksionimi janė nė tė njėjtėn kohė njė parim, ose Firefox 4 ėshtė njė mė i plotė se pėr ēfarė po bėhet fjalė tani.” - Barry Collins, PC Pro.

“Pėr ata tė cilėt mbajnė tė hapur shumė tabe dhe e dėshirojnė njė rrugė pėr t’i kontrolluar ato, ėshtė e qartė qė ėshtė shfletuesi mė i mirė. Por, edhe mėnjanė mundėsive tė Panorama-s, pėrdoruesit e Firefox dhe ata tė cilėt kanė qendruar larg pėr shkak tė rrėmujės nė ndėrfaqen e Firefox-it, pėr shkak tė rritjes sė shpejtėsisė dhe ndėrfaqes sė pastėr - dhe pėr shkak se Firefox ende ka pėrmbledhjen mė tė madhe tė shtesave.” Preston Gralla, Computerworld.

“Disa njerėz mbase e kanė braktisur shfletuesin pėr shkak tė dallimeve tė theksueshme nė mes tė versionit 3.6 dhe Google Chrome. Sidoqoftė, gara ka shtyrė Mozilla-n dhe tė tejrėt qė tė japin shfletues mė tėmirė pėr tė lulėzuar. Firefox 4 faktikisht sot ėshtė shfletuesi mė i mirė nė treg.” Seth Rosenblat, CNet.


“Kėshtu qė, a ėshtė Firefox mjaft i mirė qė tė tėrheqė pėrdoruesit e vjetėr dhe t'i mbajė pėrdoruesit e tanishėm tė kėnaqur? Pėr mua, pėrgjigia ėshtė po. Derisa unė nuk e parashikoj Firefox 4 si shfletuesin tim kryesor ( unė provoj qė tė pėrdori Safari), duke mbajtur Firefox-in duke punuar nė kompjuterin tim, ėshtė diēka qė unė i frikėsohem." Christima Warren, Mashable./pcworldalbanian