Dhjetė gjėrat qė po zhduken dhe fėmijėt tanė ndoshta nuk do ti njohin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Post Dhjetė gjėrat qė po zhduken dhe fėmijėt tanė ndoshta nuk do ti njohin

  Receta Gatimi

  Epoka ėshtė e pėrkohshme dhe artikujt dhe sendet qė na rrethojnė janė shoqėruesit e saj. Dhjetė gjėrat e mėposhtme janė nga ato qė kanė “skaduar” dhe gjatė viteve tė ardhshme do tė harrohen totalisht.

  Revolucioni i kohės ėshtė nė prag tė derės tonė. Gazeta gjermane “Die Ėelt”, formoi njė listė me gjėrat qė “mbijetuan” gjatė 2010, por qė e ardhmja pėr to ėshtė e paqartė:

  10. Letrat e shkruara me dorė
  Ėshtė e vėrtetė se sa herė qė bie fjala pėr to, na kap njė lloj nostalgjie. Sot, vėshtirė tė gjesh nė postėn tėnde letra tė tilla, pėrvec fletėve me reklama dhe llogarive pėr tė paguar.Dashuria shprehet me SMS dhe e-mail.Para njė shekulli askush nuk do ta besonte se letrat e tyre tė dashura, tė mbushura me kujtime dhe emocione, dikur do te zhdukeshin.

  9. Kartolinat
  Dikur, kur njerėzit shkonin diku pėr pushime, dėrgonin njė kartolinė ku shkruhej “Po kalojme shumė mirė.Qyteti ėshtė shumė i bukur.Tė fala tė gjithėve”.Sic duket kėto rrjeshta nuk i mungojnė mė njeriu, pasi shitja e kartolinave ėshtė ulur shumė ndjeshėm gjatė viteve tė fundit.

  8. Fotografitė prej letre
  Fotografi tė zverdhura tė mamit nuse, momente tė paharrueshme …Koha e dikurshme kur mbanim kujtimet nė duart tona, ka kaluar. Tashmė ekskursionet dhe momentet e tjera, janė tė grumbulluara nė kompiuterin personal. Mosha fėmijėnore e atyre qė kanė lindur gjatė viteve tė fundit, gjendet e ruajtur nė mėnyrė digitale.

  7. Fjalorėt dhe enciklopeditė
  Kohė mė parė e gjithė dituria gjendej nė libra dhe enciklopedi tė cilat na mbushnin raftet nė biblotekat e salloneve.Tashmė, cdo gjė qė duam tė mėsojmė, gjendet nė internet sa hap e mbyll sytė.

  6. CD muzikore
  Kėngėtarėt tanė tė dashur rrinė e clodhen nė raft, pasi tani muzika gjendet e transportueshme nė memory stick ose MP3.

  5. Telefonat fikse
  Kemi arritur nė piken ku kabllot e telefonit fiks nė shtėpi na duken pa pikė kuptimi.Shumica e njerėzve nuk pėrdorin mė telefona fiks, pasi i konsiderojnė mė tė shtrenjtė se celularėt dhe aspak praktikė.

  4. Bisedat
  Cdo lloj konflikti pėr tė vėrtetėn e nje historie qė mund tė lindi nga njė bisedė nė shoqėri, tashmė mund tė zgjidhet menjėherė me njė “search” nė Google. Nė shumė raste as qė e besojmė dikė qė na informon pėr dicka nėse nuk e kemi konfirmuar informacionin nė internet.

  3. Zilja
  Atje ku dikur ndodhej ora me zile, tashmė ndodhet telefoni celular dhe zilja qė bie si kėnga jonė e dashur, si gjel ose si zėri i mamit.

  2. Filmat 2D nė kinema
  Kinematografia formoi filmat 3D dhe dalėngadalė gjithmonė e mė tepėr filma po lėnė mbrapa epokėn e vjetėr.Filmat me dy dimensione ishin ata qė nė vitet ’50 dhe ’60 tėrhiqnin njerėzit nė sallat gjigande tė kinemave, pėr tė kaluar kohėn e tyre tė lirė.

  1. Shokėt e vėrtetė
  Jetojmė nė epokėn ku fjala “shok” ka shumė kuptime dhe mė pak vlera se kurrė. Mjafton njė klik, pėr tė pasur dhjetėra shok tė rinj qė ndoshta nuk i njeh dhe nuk ke pėr ti njohur kurrė nga afė

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Keto po zhduken me kalimin e kohes , interesante kjo

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  per kto gjerat materiale nuk esht sh problem , se zvendesohen
  por per biseden & miqesin , esht vertet per te ardh keq qe po avullojn kshu

 4. #4
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  E vertet kjo
  Sa shpejt ndrrohen e harrohen gjerat,kur kam bler nje DVD Disc Player ne 2006 sa shume intresante thosha me veten, tashi e shkarkoj Filmin e futi ne USB dhe Drejt ne TV ajo tashme ka mbetur e harruar.

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Kam vetem nostalgji per lojrat qe beheshin ne lagje!!!! Keta femijet sot ngelen para ēufos

 6. #6
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  sa mir ishte ajo koh

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ndoshta nje dite......
  Nga Erinaa nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 103
  Postimi i Fundit: 30-12-2013, 11:05 AM
 2. Ndoshta enigma me e veshtire ne internet
  Nga EMAUS nė forum Lojra, Quize dhe Rebuse
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 17-12-2009, 06:15 PM
 3. Rroba banje seksi qė zhduken nė ujė
  Nga Erlindi nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 07-08-2009, 07:18 AM
 4. Piramida, zhduken 5 miliarde leke me fajde
  Nga kuklla nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-02-2008, 11:01 AM
 5. Heroizmi i prinderve tane
  Nga kuklla nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-07-2007, 10:48 AM