Ēka dhe sa na rrezaton?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11

  Post Ēka dhe sa na rrezaton?

  Receta Gatimi

  Rrezatimi nga prapavija vazhdimisht ėshtė i pranishėm nė rrethinė, ndėrsa emetohet nga njė varg i burimeve natyrore dhe artificiale. Te kėto burime hyjnė edhe ushqimi e uji, tė cilat i fusim nė organizėm, materialet ndėrtimore si mermeri, madje edhe dhėmbėt e porcelanit.
  Te pemėt sa i pėrket rrezatimit mė famėkėqija janė bananet dhe arrat braziliane, por duhet ta keni parasysh qė ky megjithatė ėshtė rrezatim natyral tė cilin trupi ynė e pėrballon shumė mirė.
  Rrezatimi akumulohet nė trup ēdo ditė, por trupi rigjenerohet ēdo ditė, dhe ekspozimi ndaj kėtij lloji tė rrezatimit nuk ėshtė i rrezikshėm. Por, kur jemi tė ekspozuar ndaj dozės sė madhe tė rrezatimit nė njė afat tė shkurtėr kohor, proceset e rigjenerimit nuk mund tė riparojnė dėmin.
  Ekspozimi ndaj rrezatimit varet edhe nga shprehitė jetėsore. Meqenėse trupi i njeriut rrezaton, ata tė cilėt gjatė natės flenė pranė dikujt, ata tė cilėt udhėtojnė shpesh dhe janė tė ekspozuar ndaj skanerėve dhe rrezatimit nė aeroplan dhe pinė duhan, mund tė akumulojnė mė shumė rrezatim se sa beqarėt, tė cilėt nuk udhėtojnė dhe nuk pinė duhan.
  Pas 12 orėve nė qendrėn e dėmtuar nukleare nė Fukushima nė Japoni, trupi i njeriut i ekspozohet rrezatimit prej 900 miliremėsh, qė deri diku mund tė krahasohet me ekspozimin afatgjatė:

  1. Tetė muaj pirje duhani
  Nėse pini njė kuti nė ditė, nė vit do tė pini 7.627 cigare tė cilat na ekspozojnė ndaj rrezatimit prej 1.300 miliremėsh. Por duhanpirėsit megjithatė duhet t’i brengosė mė shumė dėmi nga vetė pirja e duhanit.

  2. 450 net tė kaluara me njė person tjetėr nė shtrat
  Pa merak, njė natė na sjell vetėm 2 miliremė me tė cilėn sasi trupi pėrballet mjaft mirė.

  3. Katėr vjet e gjysmė jetesė nė shtėpi tė zakonshme
  Pėr njė vit nė shtėpinė tonė jemi tė ekspozuar ndaj rrezatimit prej 200 miliremėsh.

  4. Fluturimet ndėrkontinentale – 450 udhėtime
  Gjatė ēdo fluturimi me aeroplan i ekspozohemi nivelit tė rrezatimit prej sė paku 2 miliremėsh. Sigurisht qė 450 fluturime pėr shkak tė natyrės sė rrezatimit dhe kohės gjatė sė cilės ekspozohemi janė shumė mė pak tė rrezikshme se 12 orė nė centralin bėrthamor.

  5. Ngrėnia e 90.000 bananeve
  Bananet rrezatojnė 0,01 milirem pėr copė. Por kjo nuk do tė thotė qė ekziston rrezik pėr organizmin e njeriut. Pėr mė shumė, pėr shkak tė kaliumit tė cilin e pėrmbajnė janė shumė tė shėndetshme.

  6. 225 rrezatime rėntgeni
  Me njė rrezatim tė rėntgenit i ekspozohemi nivelit tė rrezatimit prej mė sė paku katėr miliremėsh. Nuk ka burim tė natyrshėm tė rrezeve tė rėntgenit. Ato formohen nė gypin e rėntgenit, ndėrsa energjia e rrezeve x caktohet fillimisht me tension nė gypin e rėntgenit, dhe nė mėnyrė arbitrare mund tė ndryshojė sipas nevojave diagnostike dhe terapeutike.

  7. Tridhjetė vjet tė shikimit tė televizorit
  Para ekranit tė TV-sė rrezatohemi me rreth 30 miliremė nė

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  ore ti , sikur mi sjell me porosi kto infot per rrezatimet...flm shum, ta kam then qe kam nje projekt ne fizik ...sill akoma

 3. #3
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  Me vjen mire qe te hykan ne pune
  Uroj qe te dalesh me vlersim maksimal ne projektin qe paske

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Etiketat pėr kėtė Temė