Firefox 5 ėshtė tashmė nė punė dhe mund tė shkarkohet pėr t’u vėzhguar.
Janė katėr faza tė zhvillimit nė procesin e ri tė zhvillimit nė Mozilla – mozilla-central (mozilla qendrore), experimental (eksperimentale), beta (versioni testues) dhe final (versioni pėrfundimtar). Dihet qė Firefox 5 tashmė ėshtė duke u zhvilluar, por janė dhėnė lajme qė shfletuesi tashmė ėshtė postuar nė serverin FTP tė ndėrmarrjes nė formėn fillestare tė ndėrtimit.


Shfletuesi i ri ka versionin numėr 4.2a1pre, qė ėshtė pėr shkak tė kohės sė detyrimit qė Mozilla ende nuk lejoi tė bėhen ndryshime nė versionin e sistemit. Sidoqoftė, ka njė pohim qė ėshtė, nė fakt, fondacioni pėr Firefox 5, derisa dihet qė nė vazhdim do tė ketė lėshime 4.0x me arnime tė vogla tė vrimave nė Firefox 4.

Sipas planit pėr lėshim, Firefox 5 ėshtė planifikuar qė tė lėshohet nė javėn afėr 29 qershorit, derisa lėshimi i parė testues dhe stabil i shfletuesit me versionin numėr 5.0 do tė jetė i gatshėm nė javėn afėr 13 prillit. Ndryshimet e pritura nė ndėrfaqe, qė do tė pėrfshijnė tabet e apliakcioneve nė ueb, nuk do tė lėshohen mė herėt.

Shkarkojeni Firefox 5/pcworldalbanian