Procesorėt e rinj tė Intel pritet tė dalin nė treg nė ēerekun e fundit tė vitit pėrmes prezantimit tė E ēipeve Sandy Bridge, qė do tė thotė se ēipet e reja do tė jenė nė treg me mbėshtetjen pėrkatėse.

Grupi i ēipeve ėshtė X79, ndėrsa sipas informacioneve ata do tė funksionojnė vetėm me procesorėt LGA 2011, duke mundėsuar dy intervale PCI-Express x 16 @ x16 ose katėr intervale PCIe x16 @ x8.
Do tė ketė tetė linja PCI-Express x 2.0, Ethernet MAC gigabitėsh tė integruar dhe audio-kodek, ndėrsa do tė pėrmbajė deri nė 14 hyrje USB 2.0.
Po ashtu, ky grup i ēipeve qė funksionojnė sė bashku do tė sigurojnė edhe opsione tė lidhjes deri nė 14 konektorė SATA.