Kompanitė e ndryshme nga Silicon Valley janė duke u munduar qė ta zėvendėsojnė kuletėn fizike, tė cilėn ne e mbajmė me vete zakonisht.

Nė anėn tjetėr, emrat e mėdhenj botėror janė duke u munduar qė t’i zėvendėsojnė kartelat e kreditit dhe debitit pėrmes pėrdorimit tė teknologjisė “near-field-communication (NFC)”, tė cilat instalohen nė telefonat e menēur mobil.

Teknologjia NFC e lejon transmetimin e tė dhėnave tė ngjashme si informatat pėr pagesat, poenat e grumbulluara nga programet e ndryshme tė lojalitetit apo kuponat nga blerjet, tė cilat mė pas pėrkthehen nė transaksione tek arkat e ndryshme vetėm pėrmes njė klikimi.

Sipas hulumtimeve tė firmės Gartner, thuhet se nė vitin 2014, mė shumė se 340 milionė pėrdorues do tė pėrdorin pagesat mobile, tė cilat do tė arrijnė nė 245 miliardė dollarė, nė krahasim me 32 miliardė dollarėt qė ishin shpenzuar vitin e kaluar pėrmes kėtyre blerjeve.

Ndėrsa, firma tjetėr ABI Research thotė se numri i telefonave mobil tė cilėt ofrojnė mundėsi pagese me NFC do tė dyfishohet nė vitin 2012, pasi qė kompanitė dhe platformat e ngjashme si Google Android dhe Apple iOS janė duke investuar vazhdimisht qė ky numėr i telefonave dhe pėrdoruesve tė rritet.