Epoka e celularėve filloi para 38 vjetėve


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
 1. #1
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11

  Post Epoka e celularėve filloi para 38 vjetėve

  Receta Gatimi  Telefonat celularė gjatė 15 vjetėve tė kaluara kanė bėrė ndryshime tė mėdha nė jetėt tona. Pėr disa ndoshta ėshtė interesant fakti se thirrja e parė pėrmes celularėve ėshtė kryer para 38 vjetėve. Kjo ka ndodhur mė 1973.
  Britaniku Martin Cooper, i cili konsiderohet si shpikės i celularėve, prototipin e tyre e pėrdori pėr herė tė parė mė 3 prill 1973 nė rrugėt e New Yorkut. Kalimtarėt nė atė kohė ishin tė hutuar tėrėsisht, transmeton “Daily Mail”.
  “Derisa po ecja rrugėve dhe flisja nė telefon, njujorkezėt ishin tė habitur dhe tė hutuar, pasi nuk besonin se kjo ishte e mundur. Nė atė kohė nuk kishte telefona pa tela. Bėra disa thirrje, duke pėrfshirė edhe atė me njė spiker njujorkez tė radios”, tha Cooper 82-vjeēar.
  Celulari i parė i Cooperit ishte 1.1 kg i rėndė, dhe sot do tė konsiderohej “tullė”. Dhjetė vjet u deshėn qė Motorola tė prezantojė mė pas Dyna-TAC, celularin e parė celular, i cili filloi tė pėrdorej mė 1983. Ishte 453 gramė i rėndė, dhe kishte vlerėn e 3 500 eurove.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Shum interesante falminderit

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Vertet ka ecur me hapa gjigande!

  pas telefonit me prekje, kushedi ēfare na del

 4. #4
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Mos del me anten Reni ?

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Se mos del i padukshem

 6. #6
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Se mos del i padukshem
  interesant pot e del nje i till

 7. #7
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  Ne japoni jan ber rroba qe kur ti veshesh dukesh i tejpashem diku rreth 40%(fal nje zbulimi te nje lloje Atomi i cili ka veti shume te mira qe ti absorbojn rrezet e drites) ende eshte ne fazen e pare
  Nuk eshte e pa mundshme edhe kjo me telefon

 8. #8
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Samsung sta per lanciare i monitor trasparenti
  Nuk jemi larg dhe per telefonat

 9. #9
  i/e rregjistruar 10% Maska e vatani
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  18
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Vertete mahnitse kane ecur me hapa gjigante

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 23-03-2012, 12:18 PM
 2. Shpallet i pafajshem pas 30 vjeteve ne burg
  Nga ulkina nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-02-2011, 03:50 PM
 3. Si do tė dukeshin Facebooku dhe YouTube para 50 vjetėve!
  Nga gjendar nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 11-01-2011, 07:29 PM
 4. Pakistani filloi versionin e vet tė Facebookut
  Nga MAJDI nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-06-2010, 10:53 AM
 5. Filloi shitja e cigareve pa tym
  Nga MAJDI nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 19-05-2010, 06:50 PM

Etiketat pėr kėtė Temė