315 tė vdekur nga pakujdesia e shoferėve


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1

  315 tė vdekur nga pakujdesia e shoferėve

  09/11/2007 Instituti i Shėndetit Publik publikon raportin e aksidenteve rrugore nė Shqipėri. Alarm pėr masat qė duhen

  OBSH: Brenda 5 vitesh aksidentet do tė rriten me 60 pėr qind. Pėrgjegjės meshkujt deri 25 vjeē

  Vendi ynė shėnon rreth 315 tė vdekur nė vit, ndėrsa kryeqyteti shėnon numrin mė tė madh tė tyre. Instituti i Shėndetit Publik bėri tė ditur dje se “traumat e trafikut kanė pėrgjithėsisht peshėn kryesore nė aksidente”. Statistikat tregojnė sė rreth 5 mijė persona kanė humbur jetėn si pasojė e dėmtimeve tė rėnda, ndėrsa rreth 6 mijė tė tjerė janė plagosur. Ndaj dhe ėshtė kėrkuar qė ISHP-ja, si pjesė pėrbėrėse e strukturave tė shėndetėsisė, pėrmes strategjive tė caktuara synon nė sensibilizimin e komunitetit, tė realizojė mbrojtjen konkrete. Pėrfaqėsues tė kėtij institucioni theksojnė se orientimi drejt mėnyrave mė efikase tė trafikut, rritja e cilėsisė sė transportit publik, krijimi i hapėsirave pėr tė lėvizur nė kėmbė e me mjete ekologjikisht tė pastra, jo vetėm qė do tė rrisin sigurinė rrugore, por do tė kenė edhe impakte pozitive nė cilėsinė e ajrit e nė treguesit global tė shėndetit.

  Statistikat

  Sipas tė dhėnave tė marra prej INSTATI-t nga viti 1991 e nė vazhdim kanė ndodhur rreth 10 mijė aksidente. Kjo pėr shkak se pjesa mė e madhe e shoferėve preferojnė tė ecin shpejt dhe trafiku i rėnduar ka bėrė qė rreth 12 mijė persona tė jenė pre e kėtyre aksidenteve rrugore, prej tyre rreth 5 mijė rezultojnė tė kenė humbur jetėn. Kjo pėr faktin se nga goditjet kanė marrė plagė tė rėnda, kurse 6 mijė tė tjerė kanė shpėtuar. Pritet qė nė vitin 2020 numri i aksidenteve tė rritet me 60 pėr qind. Nė botė aktualisht ēdo ditė vdesin afėrsisht 16 mijė njerėz, ku vdekjet nga aksidentet rrugore llogariten nė 25%. Pra, vendi ynė renditet nė shtetet me numėr mė tė madh tė aksidenteve rrugore. Ndaj ISHP-ja kėrkon sensibilizim tė komunitetit duke rritur sigurinė rrugore.

  Shkaku

  Shkaku kryesor qė nė vendin tonė ndodhin shumė aksidente ėshtė trafiku tejet i ngarkuar. Ndėrkohė qė shoferėt, pavarėsisht se e dinė kėtė gjė shtojnė shpejtėsinė, duke shkaktuar mė pas njė sėrė aksidentesh. Sipas ISHP-sė, “mbizotėrojnė shoferėt meshkuj me moshė nga 26-45 vjeē, tė ndjekur nga ata me moshė nga 18-25 vjeē”, qė kanė pėrgjegjėsinė mė tė madhe nė aksidentet rrugore, fakt qė korrespondon edhe me raportin e OBSH-sė. Shumica e aksidenteve rrugore nė Tiranė ndodhin brenda qytetit, nga automjetet e tipit veturė dhe kryesisht nga ora 12-20.00. Pėrveē moshės sė re tė drejtuesve qė nė disa raste ėshtė nėn atė tė lejuar, shkak kryesor i ndodhjes sė aksidenteve ėshtė shpejtėsia tej normave tė parashikuara nė Kodin Rrugor dhe pakujdesia e kėmbėsorėve. Sipas shkakut, aksidentet klasifikohen: a. shpejtėsi 24%; b. tė ndryshme 19%; c. pakujdesia e kėmbėsorit 21%; d. pakujdesia e biēiklistit 4%; e. larguar nga vendngjarja 10%; f. humbje kontrolli 18%; g. defekt teknik 2%; h. konsumim alkooli 3%

  Meshkujt

  Mosha 18-25 vjeē zėnė numrin mė tė madh tė aksidenteve tė rėnda nė Shqipėri dhe nė botė

  Tė vdekur

  315 persona nė njė vit kanė humbur jetėn nė Shqipėri si pasojė e njė aksidenti rrugor

  Kėmbėsorėt

  Kalimi i parregullt i rrugės prej personave ėshtė pėrgjegjės pėr 19% tė aksidenteve nė vend

  Tirana

  Kryeqyteti shėnon numrin me tė madh tė aksidenteve rrugore. Ndėrsa ora 12-20 shėnon pikun e tyre

  Pritet qė nė vitin 2020 numri i aksidenteve tė rritet me 60 pėr qind. Nė botė aktualisht ēdo ditė vdesin afėrsisht 16 mijė njerėz, ku vdekjet nga aksidentet rrugore llogariten nė 25%. Pra, vendi ynė renditet nė shtetet me numėr mė tė madh tė aksidenteve rrugore. Ndaj ISHP-ja kėrkon sensibilizim tė komunitetit duke rritur sigurinė rrugore.

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e anna
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  france
  Postime
  761
  Reputacioni
  12

  Re: 315 tė vdekur nga pakujdesia e shoferėve

  po normal qe ka kaq shume aksidente rrugore ne shqiperi sepse ligjet mungojne. edhe ne tirane qe ka semafore jane vetem per bukuri sepse dritat nuk u punojne. pale dhe kembesoret qe ecin vend e pa vend. ne asnje vend te botes nuk kalohet autostrada qe te kalosh nga e majta ne te djathte vetem ne shqiperi ndodh kjo. ne shqiperi nuk respektohet venia e ripit te sigurise , nuk respektohet limiti i shpejtesise, dhe mbi te gjitha kur kryqezohen naten me automobiliste te tjere nuk i fikin dritat e gjata por te verbojne. shqiptari shyqyr qe ka nje makine ne shqiperi dhe hajt sikur i ka hyp gomarit. me falni per kete lloj te foluri ndoshta mund te jem pak e ashper por eshte diēka reale

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mbi gjysma e shoferėve i flasin makinės
  Nga ardona nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-09-2010, 04:03 AM
 2. New Yorkut, 5 tė vdekur nga zjarri
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-01-2010, 01:26 PM
 3. Aksidentet, 4 te vdekur ne rruge
  Nga Erlindi nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-08-2009, 08:45 PM
 4. Aksident ne Velipoje, tre te vdekur
  Nga Erlindi nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 31-07-2009, 05:53 PM
 5. Termet ne Itali, mbi 200 te vdekur
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 11-04-2009, 10:08 AM