HTC ka thėnė se kompjuteri i saj i ri tablet, HTC Flyer nė Android, do tė jetė nė dispozicion pėr pėrdoruesit evropian qė nga data 9 maj.


Pėr mė shumė, thuhet se tableti i prodhuesit tė famshėm tė telefonave tė menēur mobil, HTC, do tė kushtojė rreth 599 funta, edhe pse kjo informatė ende nuk ėshtė zyrtarizuar nga vetė HTC.

HTC Flyer posedon ekranin e ndjeshėm nė prekje me 7 inē, rezolucion prej 1024 x 600 pikselėve, sistemin e ri operativ Android Gingerbread, si dhe procesorin e Qualcomm me 1.5GHz.

Nė anėn tjetėr, HTC Flyer gjithashtu posedon edhe dy kamera. Ajo e pasme vjen me 5 mega-piksel, atė frontale me 1.3 mega-piksel pėr video komunikim, ndėrsa aty ėshtė edhe lidhja 3G si dhe bateria me 4000mAh.