Ēfarė e bėn njė person tė shėmtuar?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 12 prej 12
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Post Ēfarė e bėn njė person tė shėmtuar?

  Receta Gatimi

  A keni vėnė re ndonjėherė njė tė panjohur nė njė festė apo nė njė takim nė punė i/e cili/a ishte tėrheqės/e, por pasi e njihni, mė mirė, papritmas nuk ishte aq tėrheqės/e mė? Mund tė ketė qenė njė koment i papėrshtatshėm apo diēka nė lidhje me personalitetin e tyre qė nė ēast ndryshoi mendimin tuaj nė lidhje me pamjen e tyre.

  Po pėr tė kundėrtėn? A keni takuar dikė qė keni menduar se ishte mesatar/e, por pasi e keni njohur, mendimi juaj nė lidhje me karakteristikat e tij/saj fizike ndryshoi pėr mirė? Ky person sapo u bė mė i tėrheqės nė sytė tuaj, sepse ai/ajo kishte njė cilėsi qė u tėrhoqi pėrtej aparencės. Kėto lojra fjalėsh, ose cilėsitė e personalitetit tė dikujt mund tė shtojnė apo tė heqin nga bukuria e tyre fizike. Duhet kuptuar se perceptimi i bukurisė ėshtė i ndryshėm nga individi nė individ. Mendohet se secili nga ne e percepton ēdo person qė takon si tė bukur apo jo pėr shkak tė njė kombinimi tė faktorėve fizik dhe mendor. Disa karakteristika negative tė personalitetit nė fakt mund t′a bėjnė njė person mė pak tėrheqės dhe mė pak fizikisht tėrheqės. Nė fakt nuk ndryshojnė karakteristikat e tyre fizike, por pamja e tyre ėshtė “zvogėluar” nga sjellja jo e mirė duke ulur nė kėtė mėnyrė bukurinė e tyre nė mendjen tuaj.

  Ekziston njė koncept i thjeshtė pėr tė rritur nivelin e bukurisė: tė bėsh veten mė pak tė shėmtuar! Dhe kjo arrihet duke ndryshuar pjesė tė karakterit tuaj.

  Tė listuara mė poshtė janė pesė tė meta tė personalitetit qė besohet se mund tė ndikojnė seriozisht bukurinė fizike tė individėve. E pėrfshirė ėshtė edhe e kundėrta, tipare pozitive qė mund tė rrisin bukurinė e dikujt.

  1) Mendjemadhėsia vs Besim nė vetvete

  Individėt mendjemėdhenj janė tė bezdisshėm, sepse ata kanė njė mendim tepėr tė lartė tė paraqitjes sė tyre dhe gjėrave materiale. Kėta njerėz mburren pėr pasurinė dhe aftėsitė e tyre. Ata priren tė jenė shumė tė vrazhdė, egoist dhe jashtėzakonisht tė pasigurt.

  Njerėzit me besim nė vetvete janė tė vetėdijshėm pėr cilėsitė e tyre dhe nuk kanė nevojė ose dėshirė pėr t′i treguar botės rreth tyre. Ata janė tė rehatshėn nė lėkurėn e tyre dhe kurrė nuk ndjehen tė kėrcėnuar nga talente tė individėve tė tjerė ose nga arritjet e tyre.

  2) I zymtė vs “Shakaxhiut”

  Si njerėz tė zymtė duket se janė tė pakėnaqur apo tė zemėruar pėr gjithēka. Ata ankohen dhe pėr tė gjetur fajin nė ēdo vend, person apo gjė dhe nuk janė vetėm argėtim ti kesh rrotull. Kėta njerėz janė zakonisht tė zymtė pėr shkak se nuk e kanė zotėruar aftėsinė tė jenė tė lumtur me veten e tyre.

  Njerėzit e mprehtė janė tė kėndshėm dhe ėshtė kėnaqėsi ti kesh pranė. Shpesh humori i tyre ėshtė i druajtur dhe i dashur, kur bėjnė shaka me tė tjerėt. Ata nuk do tė pėrpiqen qė tė lėndojnė me shakatė e tyre. Humori mund tė pėrdoret pėr tė shpėrndarė situata tė zemėruara dhe ėshtė gjithmonė i dobishėm kur bėn njė pėrshtypje tė parė.

  3) Egoizėm vs Interesit tė ndershėm tek tė tjerėt

  Egoizmi paraqet njė shqetėsim tė tepruar me veten dhe shkon pėrtej interesit tė vetė-shqetėsimit. Kėta njerėz demonstrojnė njė mospėrfillje pėr tė tjerėt dhe shprehin hapur nevojėn pėr tė kushtuar tė gjitha energjitė nė axhendėn e tyre. Egoistėt kanė njė dėshirė tė madhe pėr tė kontrolluar situatat e njerėzit dhe janė tė gatshėm pėr tė arritur kompromise me tė tjerėt.

  Individėt me interes tė sinqertė janė jashtėzakonisht tė pėlqyeshėm. Interesimi duhet tė jetė i vėrtetė, pėrndryshe maskarada ėshtė e qartė dhe fyese. Ata kanė aftėsinė pėr tė marrė me tė mirė, qė njerėzit tė flasin pėr veten e tyre ose tė ndajnė pėrvojat interesante. Ata janė kuriozė, bėjnė pyetje dhe i dėgjojnė me vėmendje pėrgjigjet. Kanė aftėsi tė mahnitshme tė lejojnė njerėzit rreth tyre tė ndihen tė rėndėsishėm.

  4) Cinizmi vs Optimizėm

  Botėkuptimi i cinikėve ėshtė i zbehtė. Natyra e tyre pesimiste shpesh ėshtė e lidhur me njė dėshtim pėr tė arritur qėllimet personale. Ata janė tė lodhshėm, sepse pikėpamjet e tyre cinike mund tė jenė depresuese.

  Optimistėt shikojnė njė situatė tė vėshtirė dhe kuptojnė se gjėrat mund tė jenė shumė mė keq. Studime tė shumta kanė sugjeruar se optimizmi ėshtė njė mjet efektiv nė shėrimin e traumave dhe depresionit. Ėshtė thjesht mė e dėshirueshme qė tė kalojmė kohė me individė pozitivė.

  5) Narcizizėm vs Kotėsisė sė shėndetshme

  Narcizistėt janė si individėt mendjemėdhenj. Ata kanė njė kuptim tė fryrė tė vetė-rėndėsisė dhe nevojėn e thellė pėr admirim, monopolizojnė bisedėn dhe kanė personalitete kontrolluese.

  "Kotėsia e shėndetshme", ėshtė njė tipar pozitiv, nė tė cilėn njė person ka njė vlerėsim tė lartė dhe nė mėnyrė modeste besimplotė tek vetja. Njerėzit me kotėsi tė shėndetshme kanė njė pamje tė nivelit tė pėrcaktuar nga vetė ata, me tė mirat dhe tė kėqijat.

  Secili nga kėto gabime tė personalitetit mund tė ndryshohet ose rregullohet nė njė mėnyrė pozitive. Duke bėrė kėshtu, do tė ndiheni mė tė lumtur, persona mė tė bukur apo duhet tė themi "mė pak tė shėmtuar"?

 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  shum te verteta keto

 3. #3
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Shum e vertet! pika e dyte me kujtoi nje shoqe ne lice: ishte shum njeri i mire por ama ishte gjithmone e trishtuar edhe per gjene me te vogel ndaj te kalonte menjehere deshira per ta frekuentuar.

 4. #4
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  te sakta

 5. #5
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  1) Mendjemadhėsia vs Besim nė vetvete

  Individėt mendjemėdhenj janė tė bezdisshėm, sepse ata kanė njė mendim tepėr tė lartė tė paraqitjes sė tyre dhe gjėrave materiale. Kėta njerėz mburren pėr pasurinė dhe aftėsitė e tyre. Ata priren tė jenė shumė tė vrazhdė, egoist dhe jashtėzakonisht tė pasigurt.

  Njerėzit me besim nė vetvete janė tė vetėdijshėm pėr cilėsitė e tyre dhe nuk kanė nevojė ose dėshirė pėr t′i treguar botės rreth tyre. Ata janė tė rehatshėn nė lėkurėn e tyre dhe kurrė nuk ndjehen tė kėrcėnuar nga talente tė individėve tė tjerė ose nga arritjet e tyre. 6. #6
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  gjuha..........

 7. #7
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga landi i Lexo postimin
  gjuha..........
  Gjuha te lavderon, gjuha te poshteron


 8. #8
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Arjol Lexo postimin
  Gjuha te lavderon, gjuha te poshteron


  ............

 9. #9
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  ............
  ..... ( po vazhdoj zinxhirin )

 10. #10
  Veteliresi 35% Maska e landi i
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Vendndodhja
  Nuk jam......
  Postime
  1,077
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  fjalet., qe dalin nga goje e infektuar ......

 11. #11
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Fjalet e shprehura pa mend!...

 12. #12
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  mungesa e bukuris

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Gruaja e shėmtuar
  Nga Sefedini nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 25-04-2012, 11:49 PM
 2. Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-03-2012, 10:52 PM
 3. Cfare ju ben pershtypje me teper te nje person ?
  Nga labja nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 09-05-2011, 09:56 PM
 4. Kapet krimineli nė bazė tė fotos mė tė shėmtuar
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-11-2009, 01:53 PM
 5. Fotografia mė e shėmtuar e bėrė nga policia ndonjėherė
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-09-2009, 09:12 PM