Zbulimi i njė galaktike tė largėt, tė mbushur me yje qė janė formuar vetėm 200 milionė vjet mė parė, ka vėnė nė pikėpyetje teoritė aktuale tė zhvillimit tė Universit dhe kohės kur janė krijuar galaktikat. Sipas teorisė sė mėparshme “Big Bang”, galaktika ishin krijuar rreth 13.7 miliardė vjet mė parė.
Astronomėt e NASA-s thonė se kjo nuk ėshtė galaktika mė e vjetėr e zbuluar ndonjėherė, por ka tipare qė e veēojnė nga galaktikat e tjera tė zbuluara mė parė. Ata thonė se parashikonin tė mėsonin se galaktika ishte krijuar nė historinė e hershme tė universit, por kishim mbetur tė habitur kur zbuluan nga tė dhėnat e teleskopit Spitzer se galaktika ishte e rrethuar me yje tė vjetėr dhe tė venitur.
Kėto tė dhėna tregojnė se galaktikat e para kanė ekzistuar nė gjithėsi shumė kohė mė parė se mendohej.
Teoria “Big Bang” bazohet nė hipotezėn se gjithėsia lindi kur njė pikė e vogėl dhe tejet e ngjeshur shpėrtheu papritur duke rezultuar nė njė lėmsh gjigand energjie.