Si tė jesh optimist


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11

  Post Si tė jesh optimist

  Receta Gatimi  Ta marrėsh jetėn lehtė dhe me optimizėm nuk ėshtė e pamundur.
  Nuk ėshtė as e lehtė tė tregohesh optimist kur nuk je njė tip i tillė, por ėshtė e rėndėsishme qė tė jetosh i qetė me veten dhe t’i shohėsh gjėrat me sy pozitiv.

  Ja ēfarė duhet bėrė qė optimizmi tė bėhet pjesė e jona:

  Mendo pozitivisht - Eliminoni nga fjalori juaj fraza si “nuk do ia dal dot mbanė” apo “ėshtė e pamundur”.

  Mėso tė thuash JO - Nėse kėrkoni t’i merrni pėrsipėr tė gjitha pėrgjegjėsitė, ankthi juaj vetėm sa do tė shtohet. Merrini gjėrat me radhė, mundėsisht duke filluar nga ajo mė e bezdisshmja.

  Pėrcakto objektivat - Pėrqendrohuni nė atė qė doni tė bėni dhe bėjeni.

  Gjeni kohė pėr veten - Kėnaquni duke dalė njė mbrėmje me miqtė apo duke u marrė me sportin qė ju pėlqen.

  Shėtit nė ajėr tė pastėr - Gjelbėrimi tė qetėson dhe tė ndihmon tė kthjellohesh.

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  shum te sakta kto


  un mendoj se optimizmi / pesimizmi kan te bejn me natyren e njeriut ...dmth nje njeri esht i till sepse e ka ne natyr dhe jo nga peripecit e jetes ...

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  un mendoj se optimizmi / pesimizmi kan te bejn me natyren e njeriut ...dmth nje njeri esht i till sepse e ka ne natyr dhe jo nga peripecit e jetes ...

  Seshte e vertet aspak, gjerat vin ne ate menyr sa te bejen te jesh pesimist,askush nuk e don boten e errte po ja qe jeta me sfidat e saj te ben te ballafaqohesh edhe me anen negativ te jeses

 4. #4
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin

  Seshte e vertet aspak, gjerat vin ne ate menyr sa te bejen te jesh pesimist,askush nuk e don boten e errte po ja qe jeta me sfidat e saj te ben te ballafaqohesh edhe me anen negativ te jeses
  ti mendon kshu , un mendoj ndryshe
  nje njeri qe esht optimist NGA NATYRA edhe sikur ti dali nje veshtiresi para , ja del , sepse i jep forca vetes
  kurse nje pesimist zhytet edhe me thell ne pesimizmin e tij

  un njoh plot njerez qe jan shum mir , ekonomikisht , dhe nga ana shendetsore , dhe vetem ankohen "si si pam 1 dit te bardh jetes , jemi kshu e jemi ashtu " , dhe pse ndodh kjo ? se e kan te rrenjosur pesimizmin !!!!!!!

 5. #5
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  shum te sakta kto


  un mendoj se optimizmi / pesimizmi kan te bejn me natyren e njeriut ...dmth nje njeri esht i till sepse e ka ne natyr dhe jo nga peripecit e jetes ...

  shume e ver8

  psh babai im e ka gjithmone vere nuk lodhet fare A eshte mire, apo eshte keq, A do behet mire A do behet keq, vetem thot "Behet Mire" .

  Ndersa une jam krejt ndryshe po kto kohet e fundit kam fillu me i marre gjerat shtruar, dhe spo e lodhi koken shum

 6. #6
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Shum te sakta ...

 7. #7
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  ti mendon kshu , un mendoj ndryshe
  nje njeri qe esht optimist NGA NATYRA edhe sikur ti dali nje veshtiresi para , ja del , sepse i jep forca vetes
  kurse nje pesimist zhytet edhe me thell ne pesimizmin e tij

  un njoh plot njerez qe jan shum mir , ekonomikisht , dhe nga ana shendetsore , dhe vetem ankohen "si si pam 1 dit te bardh jetes , jemi kshu e jemi ashtu " , dhe pse ndodh kjo ? se e kan te rrenjosur pesimizmin !!!!!!!
  Po jan do gjera qe te vin mbrapa dhe smundesh ti largoshe prandja dhe e humbet optimizmin,sado tjesh optimist kur gjerat marrin kahje te kundert duhete te behesh durimtar.NDOSHTA NJE DITE EDHE KTHEHT OPTIMIZMI POR MEQE JETA KA ME SHUM HIDHERIME SE GEZIM KJO TE MERZIT


  .Ka edhe nga ata se kan rrafsh gjith jeten mendojn vetme deri te hunda e tyre dhe kaq hajt mos do behte mir nje dit

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pse ėshtė mirė tė jesh mashkull
  Nga gjendar nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 12-09-2013, 11:11 PM
 2. Tė jesh balerinė...!!
  Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-10-2012, 10:29 PM
 3. Ēdo te thote te jesh Sot 20 Vjeē!
  Nga ReniX nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 30-05-2012, 08:43 PM
 4. Te jesh apo te dukesh?
  Nga Erinaa nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 17-08-2010, 06:03 AM
 5. Dobėsohu nėse do tė jesh vozitės
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-09-2009, 09:48 PM

Etiketat pėr kėtė Temė