Pse duhet te hani Mengjesin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 12 prej 12
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Pse duhet te hani Mengjesin

  Receta Gatimi

  Alarmi asnjėherė nuk ndalet. Jeni vonuar pėr punė, fėmijėt nuk mundėn ti gjejnė detyrat e shtėpisė, qenin duhat ta ushqeni Ć¢ā‚¬“ Ėshtė koha pėr mėngjes? Asesi!


  Sipas njė statistike tė bėrė qysh nė vitin 1987, njė prej katėr femrave tė moshės 25-37 zakonisht nuk hanė mėngjėsin.


  Shumė hulumtime shkencore gjatė 20 viteve tė fundit kanė sjellur pėrfundime se mėngjesi ėshtė ushqimi mė i rėndėsishėm dhe njėherit kanė sjellur arėsyė se pse nuk duhet asnjėherė tė lejoni qė tė mos e hani mėngjesin:  1. MĖNGJESI SJELL VITAMINA: Njė mėngjes i thjeshtė me sallatė, qumėsht dhe frute cdoherė sjell sasi tė mjaftueshme tė kalciumit, B6, hekur etj.


  2. MĖNGJESI JU MUNDĖSON KONCENTRIM MĖ TĖ MADH: Fėmijėt qė hanė mėngjės kanė treguar rezultate tė shkėlqyera nė teste si dhe njė nivel mė tė lartė t ėkoncentrimit nė klase; ata gjithashtu janė mė tė gjallė dhe mė kreativė Ndėrsa, tė riturit nėse kanė bėrė me rregull mėngjesin e tyre atėherė janė mė tė kthjellur nė ambientin e punės si dhe mė tė koncentruar.


  3. MĖNGJESI E ZMADHON MUNDĖSINĖ PĖR TĖ KONTROLLUAR PESHĖN E JUAJ: Njė statistikė e vitit 1994 ka treguar se nė njė familje ku fėmijėt rriten me dy prindėr, Tėherė fėmijėt qė nuk hanė mėngjes dyfish mė shumė kanė gjasa tė shtojnė mė shumė nė kilogramė se fėmijėt qė mėngjesin e tyre e hanė rregullisht. Shumė tė rritur nuk hanė mėngjės me shpresė sė do tė dobėsohen. Pėr fat tė keq, ky program I humbjes sė kilogramėve tė tepruar do tė ju dėshtojė. Duke ju larguar mėngjesit kjo sjellė deri tek krijimi I urisė mė tė madhe gjatė ditės mė vonė, qė pastaj resulton ne kalori mė shumė.


  SI TĖ GJENI KOHĖ DHE, CKA DUHET TĖ HANI?


  TAni mė I kuptuat tė gjitha arėsyet shkencore lidhur me rendėsinė e mėngjesit tė rregullt. Mirėpo sit ė gjejmė kohė tė hamė, deh cfarė nė tė vėrtetė domethėnė njė "Mėngjes I balacuar"?  Mendoni nė 3 lloje tė ushqimit:  1. Zarzavate pėr energji;

  2. Frute pėr tė ju sjellur fuqi vitaminash; dhe

  3. Proteina pėr energji tė pėrhershme.  GRUPI I PARĖ


  Nė kėtė kategori hynė zarzazvatet e ziera ose tė freskėta


  GRUPI i DYTĖ I FRUTAVE

  Shumė njerėz hanė pemė vetėm njė herė nė ditė: ne mėngjes. Mund tė mos ju pėlqejė tė hani banana cdo ditė po mundohuni tė bėheni mė kreativė!  GRUPI I TRETĖ I PROTEINAVE


  Ushqimi I mėngjesit zakonisht ka mė tepėr proteina, gjė qė na mbanė nė formė gjatė tėrė ditės.. Ato (proteinat) gjithashtu na mundėsojnė qė tė mos jemi tė uritur shpejtdhe njėherit e plotėsojnė mėngjėsin tonė.  · Produktet sic janė qumėshti dhe jogurti janė proteina tė shkėlqyera.

  · Mėngjesi tradicional me vezė gjithashtu pėrmban proteina, mirėpo zakonisht me njė masė jo edhe aq tė shėndetshme tė yndyrės. Provoni vezė tė ziera ose tė fėrguara me tost tė tėrė.


  MOS HARRONI TA PĖRDORNI IMAGJINATĖN TUAJ

  Njerėzit zakonisht nuk e hanė mėngjesin pasi qė nuk e duan mėngjesin tradicional. Pėrdoreni pak imagjinatėn tuaj!


  · Hani oriz, tė pėrzier me zarzavate dhe me zopa tė imėta tė mishit tė pulės.

  · Sanduic me njė gotė qumėsht dhe pemė ėshtė gjithashtu njė kombinim I mirė pėr mėngjes.

  · Pica qė ju ka ngelur prej njė natė pėrpara, ėshtė e lehtė dhe pėrbėn njė ushqim mėngjesi tė plotė.

  · Nėse nuk I doni zarzavatet, hani cfarė tė doni, mirėpo keni kujdes ce sa mė shumė tė konsumani edhe zarzavate co mėngjes.


  PUNONI PAK EDHE NĖ VETEN DHE MĖNYRĖN E JETESĖS

  Nuk keni kohė pėr ushqim? Njė natė pėrpara pėrgatisni pėr nė mėngjes. Pėrzieni qumėshtin me pemėn tuaj tė preferuar dhe mbajeni nė frigorifer deri nė mėngjes. Vėndosni njė copė bukė nė makinėn e tostit dhe pėr 5 min. keni njė mėngjes tė shkėlqyer! Ose merrni njė mėngjes me vete: merrni me vete ndonjė frut, sanduic pėr drekė ekstra dhe hani atė rrugės.

  Mbajeni nė mend: duke u kujdesur pėr veten, jo vetėm se do tė ndjeheni mė mirė por edhe do ti mėsoni si duhet fėmijėt tuaj. Mundohuni tė hani njė mėngjes tė shėndetshėm, me pemė tė freskėta, proteina dhe zarzavate cdo mėngjes.

 2. #2
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  une nuk harroj ta bej kete .......... flm per keshillat

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Faleminderit per keshillat

 4. #4
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  un per vete ha gjithnje mengjes...embelsira , psh buk me cokokrem, recel , biskota etj

  te hash vez qe ne mengjes ..vertet esht e shendetshme , por....por.......apo si nje vajz ne klasen time qe ha sallam .....

 5. #5
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  un e kam problem nuk me hahet fare mengjesi mjafton nje got qumsht apo nje kapucino .

 6. #6
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  13
  edhe une s'mund te ha dot mengjes...me zor pi nje gote qumesht me kafe brenda, e dy biskota.....

 7. #7
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Nerti Lexo postimin
  edhe une s'mund te ha dot mengjes...me zor pi nje gote qumesht me kafe brenda, e dy biskota.....
  mos u qaj ti mbasi ja shton edhe 2 biskota behet ma tamam hahhahah

 8. #8
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Sepse eshte baza per te nisur nje dite sic duhet....nuk duhet asnjehere...po asnjehere ama te dalesh nga shtepia pa ngrene mengjes...madje nese eshte i bollshem akoma me mire....

 9. #9
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  po kafeja a quhet mengjes?

 10. #10
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Arjol Lexo postimin
  po kafeja a quhet mengjes?
  Quhet Lolii...por pasi te kesh ngrene nja dy feta me gjalpe ose cokokrem hahahahaha

 11. #11
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  si cdo her pak per mos me then fare hiq

 12. #12
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Une smundem te ha ne bot mengjes,nuk me shkon fare

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. C'far po hani ne kete moment?
  Nga Hermosita nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 341
  Postimi i Fundit: 19-12-2015, 01:21 AM
 2. Nuk hani mengjes ? Nuk do tė dobėsoheni
  Nga ulkina nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-09-2011, 01:02 PM
 3. Hani... ilaē
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-11-2010, 03:59 PM
 4. Diabetikė hani peshk
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-11-2009, 07:59 PM
 5. mos hani shume:
  Nga ingal nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 05-07-2008, 12:59 PM