Historia e 2 Shokeve qe duheshin shume!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 14 prej 14
 1. #1
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13

  I Habitur Historia e 2 Shokeve qe duheshin shume!

  Receta Gatimi

  2 Shoket...
  Diku ishin 2 shok qė duheshin aq shume saqė mund te sakrifikonin gjithēka per njeri tjetrin. Ishin njohur gjatė studimeve e kishin qėndruar nė te njėjtėn shtėpi. Njeri prej tyre dukej si mė kurnac, kurse tjetri shume bujar. Vjen nje ditė qė shokut kurnac i ishin prishur punėt e biznesit. Asnje pėrpjekje nuk ndikonte ne pėrmirėsimin e punės . Shkon tek shoku i tij bujar e i kėrkon qė ta ndihmojė me nje shumė tė caktuar tė hollash. Miku i tij nxorri ē’kishte e ia dhuroi me shume dėshirė. “Urdhėro vėlla, gjithēka kam le te jete e jotja”, i tha dhe ashtu u ndanė. Shoku qė nuk kursehej per asgjė, tashmė ishte fejuar e priste qė sė shpejti te martohej. Miku i tij kurnac, vjen ,e fton per kafe. “Dua tė te them diēka shume tė rėndėsishme, por sdi se si”, i tha ai.Te ketė vallė gjė mė te rėndėsishme se miqėsia jonė? – ju kthye miku bujar.Dėgjo vėlla, mua me pėlqen shume e fejuara jote, prandaj dua te martohem me tė, tha ai duke ulur kokėn pėrdhe. Pas nje qetėsia tė dyfishtė, miku bujar u mendua gjatė e nga dashuria qė kishte per shokun e tij s’ia refuzoi atė. “Le te bėhet ajo qė thua ti”,- i tha e kėshtu u nda nga e fejuara per te bėrė te lumtur mikun e tij. Kalojnė vite dhe punėt e mikut te mirė po i shkonin keq e mė keq. “Tė shkoj te kėrkoj pune tek miku im”, tha ai me vete. “Ai duhet te mė ndihmojė patjetėr.”, vazhdoi ai. Kur trokiti ne portėn e mikut tė tij dhe i kėrkoi punė, ē’tė shikonte e ē’tė dėgjonte. “Nuk kam si tė te ndihmojė”, i tha ai e ashtu e pėrcolli I miri, i mėrzitur per atė qė kishte ndodhur nisi te mendonte sėrish pozitivisht. “S’ka gjė,s'dihet si kanė ardhur punėt, prandaj s mė ndihmoi dot… Kaluan dite djali bujar takon nrrugė 1 burrė te vjetėr e te sėmurė, qė po i afronte vdekja. E merr, e ēon ne shtėpinė e tij , e ndihmon dhe e pėrcjell deri diku ku mund te gjente shtėpinė e tij. Pas disa ditėsh ai tashmė kishte vdekur. 1 avokat troket ne derėn e shtėpisė sė djalit bujar e i thotė qė plaku te cilin kishte ndihmuar kishte qenė shume i pasur dhe e i kishte lėnė atij te gjithė pasurinė qė kishte. Kalojnė ditė e javė dhe djali, tashmė i pasur, merr 1 shtėpi pranė asaj te mikut tė tij. 1 ditė, teksa po kthehej nė shtėpi, pranė portės takon 1 grua tė lodhur e te sėmurė qė i kėrkon diēka per tė ngrėnė pasi ishte shume e uritur. Djali, e merr ne shtėpi, e ushqen dhe duke qenė se jetonte vetem i kėrkon asaj qė te qėndrojė me tė. “Ti merru me punėt e shtėpisė dhe me gatimin, un shkoj ne punė e vij. Kėshtu as ti s'mbetesh rrugėve, as unė s'vuaj nga kėto gjėra”, tha ai. E moshuara pranoi me kėnaqėsi. Pas disa kohėsh, gruaja, e kthyer nė nje nėnė per djalin qė e kishte ndihmuar aq shume, i kėrkon atij qė te gjej 1 vajzė e te martohet. “Ne fakt, dhe unė kam menduar, por deri tani smė ka dalė ndonje njeri i pėrshtatshėm pėrballė”, thotė djali. Gruaja i propozoi te martohej me nje vajzė qė e njihte nga afėr. 2 tė rinjtė njihen dhe mė ne fund vendosin te martohen. Erdhi koha per dasmėn dhe te riut bujar i duhej tė mendonte per te ftuarit. Sido qė punėt kishin ardhur, atij i duhej tė ftonte dhe mikun e tij te vjetėr. “Miqėsia jonė duhet tjetė me e fortė se keqardhjet. Prandaj do ta ftoj dhe atė nė kete ditė te lumtur timen.”, mendoi dhe i dėrgoi ftesėn. Ne ditėn e dasmės, dhėndri e nusja dukej se ishin mė te bukur se gjithkush tjeter..Nisi muzika e te gjithė po argėtoheshin mė se miri. Dhėndri, merr mikrofonin dhe nisi te shpjegojė historinė e jetės sė tij. Nje herė e nje kohe, kam pasur 1 mik per kokė. E doja shume e jepja kokėn per tė. Nje ditė, kur punėt po i shkonin keq, mė kėrkoi para e i dhashė gjithēka . Nje ditė tjeter, me kėrkoi te fejuarėn qė e doja shume. I mėrzitur, i dhashė dhe atė, se nė ishim miq, e donim njeri-tjetrin. Pas disa kohėsh, kur un isha ne gjendje tė keqe ekonomike, ju drejtova atij e i kėrkova punė. smė dha, madje me nje zė tė vrazhdė gati sa smė pėrzuri. U mėrzita, por pėrsėri smund te mendoja keq per tė. Ishte miku im i shtrenjtė. Pas kėtyre fjalėve, miku kurnac, me sytė e pėrlotur merr mikrofonin dhe nis tė tregojė: Nje herė e Nje kohė dhe unė kisha nje mik per kokė. Kur punėt spo mė ecnin siē duhet, i kėrkova ndihmė e mė dha gjithēka kishte. i kėrkova dhe te fejuarėn edhe atė ma dha. Arsyeja pse i kėrkova te fejuarėn, ishte se ajo vajzė s’ishte e duhura per tė, ishte 1 grua e pamoralshme. Ne ketė mėnyrė, shpėtova mikun tim te shtrenjtė nga ajo grua jo e denjė per tė. Nje ditė, kur punėt spo i shkonin mire miku erdhi e kėrkoi punė nga unė. Une si dhashė diēka tė tillė, pasi smund tė urdhėroja atė qė te bėnte diēka nė atė ambient. Ndėrsa, burri i moshuar qė miku im takoi ne rrugė, ishte babai im. Im atė ishte nė prag tė vdekjes e unė e dėrgova pranė mikut tim. I kėrkova babait qė te gjithė pasurinė qė kishte t’ia linte atij. Kurse, gruaja lypsare qė i erdhi shtėpi, ėshtė nėna ime. E dėrgova atė qė te kujdesej per mikun tim e ta ndihmonte qė te kalonte 1 jetė sa mė te qetė. Ndėrsa vajza me te cilėn miku im po martohet, ėshtė motra ime. Unė e binda atė qė te martohej me mikun tim

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e URTESIA
  Anėtarėsimi
  Mar 2011
  Vendndodhja
  aty ku nuk je ti,,,
  Postime
  675
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9
  wow histori shum e bukur por edhe domethens per dike ce ja din vleren ;shokut;

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Histori e bukur ..

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e paolo maldini
  Anėtarėsimi
  Aug 2009
  Vendndodhja
  now albania
  Postime
  913
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  shum e bukur........... miku kurrnac paska dhen gjith jetn e tje per te. paskan qen bujare qe te dy. po sot jetojm ne koh tjter dge nuk ka me as miq dhe as shok te tille.

 5. #5
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  wowwwwwwwwww vertet shum histori e bukur ....

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  histori shum e bukur , por jo e vertet , se njerez te till nuk egzistojn !!!

 7. #7
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  shume histori e bukur ! Mundet te jete edhe e ver8 labe, se fakt eshte qe tani ska kesi njerezish, por dikur skane qene njerezimi sikur sot

  Sot ka vetem "Miremengjes Interes"

 8. #8
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  Ajo me te fejuaren mu duk pak si teper

 9. #9
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  12
  mua me duket me shume si fabul, jo si histori...shume e bukur...

 10. #10
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  me duket pak si ato historirat ne facebook!

 11. #11
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Deri tek martesa e lash... po ku ka njerez kaq bujar :S :S

  ja ta vazhdoj...

 12. #12
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  perralle e bukur........

 13. #13
  i/e rregjistruar 20% Maska e DMXhea
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  150
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9
  Teper e bukur per te qene e vertete!!.... Shume prekese

 14. #14
  i/e rregjistruar 35% Maska e alfa1993
  Anėtarėsimi
  Feb 2011
  Vendndodhja
  Shkoder
  Postime
  869
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Shumė histori e bukur.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Sa mė shumė qesh, aq mė shumė dobėsohesh !!
  Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 13-01-2013, 12:46 PM
 2. 10 lojra shkencore per tu bere shokeve per festa!
  Nga ReniX nė forum Lojra, Quize dhe Rebuse
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 20-04-2012, 03:35 PM
 3. PC-ja po vdes, por shumė, shumė ngadalė!
  Nga gjendar nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-10-2011, 04:49 PM
 4. MSN eksportimi i listes se shokeve/miqeve
  Nga Loni10 nė forum Pyetni Ekspertėt e Informatikės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-06-2008, 06:42 PM