"Njeriu esht krijese e zotit!!" Thote dikush. Mos valle esht e kunderta??


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 2 nga 6 FillimiFillimi 123456 I funditI fundit
Rezultatet nga 21 deri tek 40 prej 101
 1. #21
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Receta Gatimi

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin
  Domethene qenke kushuri i majmunit ti hahahahahahah, se une per vete e kam prejardhjen nga 2 njerezit e pare nga Adami dhe Eva, dhe jo nga majmuni
  hahah epo kur u ndane kto na rane

 2. #22
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  ok bravo. Shum gjera kemi perreth, te mira e te keqija. Te mirat normal i paska bere zoti. Po te keqijat??? njeriu do thone me sjelljen e tij...te lutem mos me jep nje pergjigje kaq banale
  ehhh sa pak dike ti nga feja moj motra
  ja degjo
  zoti , e solli njeriun ne kte bot , per ta ven para nje sprove...dhe per ta par si do ja dilte ( po ta shjegoj kshu qe ta kupt , pa esht me e thell ) i coi perpara te keqen dhe te miren ...dhe gjykimi per te gjiith pa perjashtim , do behet diten e kiametit (fundi botes)

 3. #23
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  ehhh sa pak dike ti nga feja moj motra
  ja degjo
  zoti , e solli njeriun ne kte bot , per ta ven para nje sprove...dhe per ta par si do ja dilte ( po ta shjegoj kshu qe ta kupt , pa esht me e thell ) i coi perpara te keqen dhe te miren ...dhe gjykimi per te gjiith pa perjashtim , do behet diten e kiametit (fundi botes)
  Po pra ashtu Labja sepse Zoti e krijoj njeriun shume te persosur dhe e veqoi, njeriu mund te jete dhe beje mire ndoshta ma shume se nje engjull sepse ka mundesi po edhe kunderta mund te bej keq me shume se nje Djalle, pra njeriu e njeh shume mire te miren dhe te keqen dhe po ashtu mund te ruhet me leht sepse i njeh mire.

 4. #24
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  HAHAH labja faleminderit: ke te drejte di shum pak nga feja...cti besh injorances: Dhe faleminderit qe mi spjegon gjerat se ato te thellat nuk i kuptoj dot
  athere sipas teje e tere jeta qenka vetem nje prove??? wow...shum i bukur si koncept, nuk me entuzjazmon fare mua!!

 5. #25
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erdi Lexo postimin
  Po pra ashtu Labja sepse Zoti e krijoj njeriun shume te persosur dhe e veqoi, njeriu mund te jete dhe beje mire ndoshta ma shume se nje engjull sepse ka mundesi po edhe kunderta mund te bej keq me shume se nje Djalle, pra njeriu e njeh shume mire te miren dhe te keqen dhe po ashtu mund te ruhet me leht sepse i njeh mire.
  po ta nihte njeriu te keqen nuk do e bente...por ja qe e keqja egziston. Kush e benka pra???

 6. #26
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  po ta nihte njeriu te keqen nuk do e bente...por ja qe e keqja egziston. Kush e benka pra???
  hahahahaha Ditixx jaa kryesorja Njeriu e Njeh te Keqen kjo kerkohet nga Zoti, e pse e bejme ne eshte problemi jone keshtu qe nuk mund ta akuzojm kerkund por veteveten, njeriu e din qe Cigarja demton shendetin(eshte e keqe) por prap e perdor

 7. #27
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Po te thote dikush qe Perendia e krijoi njeriun si robot qe ta drejtonte ku donte Ai, njeriu do te ankohej dhe do te thoshte se Zoti nuk eshte i drejte.
  Sepse njeriu do te donte te ishte dhe te kishte vullnet te lire te zgjidhte, te pranote ose jo Zotin.

  Kur Perendia e krijoi njeriun te lire me liri veprimi dhe zgjedhjeje, njeriu perseri eshte i pakenaqur dhe rebelon duke u kthyer kunder Perendise,
  dhe duke e akuzuar Perendine pse e krijoi te keqen. Te keqen nuk e krijoi Perendia por rrebelimi dhe mohimi kunder Krijuesit pra Zotit.
  Dhe ky rebelues kishte vullnet te lire qe ti bindej Zotit ose jo, dhe ky nuk iu bind, dhe keshtu u krijua e keqa nga rebelimi dhe mohimi i tij,
  dhe ky rebelues eshte Djalli, Satani, Gjarperi i lashte, i cili, mashtroi dhe Even dhe keshtu hyri e keqa dhe mekati ne boten tone.

  Satani eshte ai qe e ben te keqen dhe kurrsesi Perendia. Njeriu, ne padijen dhe injorancen e tij akuzon Perendine, sepse nuk e njohu kurre dashurine e Perendise!

 8. #28
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin
  Po te thote dikush qe Perendia e krijoi njeriun si robot qe ta drejtonte ku donte Ai, njeriu do te ankohej dhe do te thoshte se Zoti nuk eshte i drejte.
  Sepse njeriu do te donte te ishte dhe te kishte vullnet te lire te zgjidhte, te pranote ose jo Zotin.

  Kur Perendia e krijoi njeriun te lire me liri veprimi dhe zgjedhjeje, njeriu perseri eshte i pakenaqur dhe rebelon duke u kthyer kunder Perendise,
  dhe duke e akuzuar Perendine pse e krijoi te keqen. Te keqen nuk e krijoi Perendia por rrebelimi dhe mohimi kunder Krijuesit pra Zotit.
  Dhe ky rebelues kishte vullnet te lire qe ti bindej Zotit ose jo, dhe ky nuk iu bind, dhe keshtu u krijua e keqa nga rebelimi dhe mohimi i tij,
  dhe ky rebelues eshte Djalli, Satani, Gjarperi i lashte, i cili, mashtroi dhe Even dhe keshtu hyri e keqa dhe mekati ne boten tone.

  Satani eshte ai qe e ben te keqen dhe kurrsesi Perendia. Njeriu, ne padijen dhe injorancen e tij akuzon Perendine, sepse nuk e njohu kurre dashurine e Perendise!
  me qart se kaq ska ku te vej

 9. #29
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erdi Lexo postimin
  hahahahaha Ditixx jaa kryesorja Njeriu e Njeh te Keqen kjo kerkohet nga Zoti, e pse e bejme ne eshte problemi jone keshtu qe nuk mund ta akuzojm kerkund por veteveten, njeriu e din qe Cigarja demton shendetin(eshte e keqe) por prap e perdor
  E dija qe do bije ne kte pergjigje. Mund te te jap te drejt per disa gjera por cme thua per fatkeqsite qe i ndodhin njerezve dhe dhimbjet e tyre?

 10. #30
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin
  Po te thote dikush qe Perendia e krijoi njeriun si robot qe ta drejtonte ku donte Ai, njeriu do te ankohej dhe do te thoshte se Zoti nuk eshte i drejte.
  Sepse njeriu do te donte te ishte dhe te kishte vullnet te lire te zgjidhte, te pranote ose jo Zotin.

  Kur Perendia e krijoi njeriun te lire me liri veprimi dhe zgjedhjeje, njeriu perseri eshte i pakenaqur dhe rebelon duke u kthyer kunder Perendise,
  dhe duke e akuzuar Perendine pse e krijoi te keqen. Te keqen nuk e krijoi Perendia por rrebelimi dhe mohimi kunder Krijuesit pra Zotit.
  Dhe ky rebelues kishte vullnet te lire qe ti bindej Zotit ose jo, dhe ky nuk iu bind, dhe keshtu u krijua e keqa nga rebelimi dhe mohimi i tij,
  dhe ky rebelues eshte Djalli, Satani, Gjarperi i lashte, i cili, mashtroi dhe Even dhe keshtu hyri e keqa dhe mekati ne boten tone.

  Satani eshte ai qe e ben te keqen dhe kurrsesi Perendia. Njeriu, ne padijen dhe injorancen e tij akuzon Perendine, sepse nuk e njohu kurre dashurine e Perendise!
  Woooow po ti me binde edhe me shume mua moj

 11. #31
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  me qart se kaq ska ku te vej
  Por athere pse kjo perendia kaq e mire(e the vete qe e keqja esht tjeter ndaj perdendia esht e mire, ok e pranojm) lejon qe e keqja te krijoje viktima te pafajshme?? Esht e njejta gje qe i thash erdit por me fjale te tjera.
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga Ditixx; 23-04-2011 mė 04:24 PM. Arsyeja: doja te citoja emaus! :)

 12. #32
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin

  Satani eshte ai qe e ben te keqen dhe kurrsesi Perendia. Njeriu, ne padijen dhe injorancen e tij akuzon Perendine, sepse nuk e njohu kurre dashurine e Perendise!
  Nje pyetje shume e thjeshte:::::

  Nese perendia(Zoti) eshte i plotfuqishem atehere perse nuk perdor fuqine e vete dhe te eleminoje satanain dhe keshtu te zhduket e keqja dhe te gjithe te rrojme te lumtur e te gezuar ne krahet e perendise.

  E dyta ::: une jam njeri dhe nuk pranoj te me quani injorant(per faktin se nuk pranoj perendine) se nuk i njihni dijet e mija , nese une nuk e pranoj perendine nuk besoj se ju u meson perendia qe te me quani injorant.

 13. #33
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  Por athere pse kjo perendia kaq e mire(e the vete qe e keqja esht tjeter ndaj perdendia esht e mire, ok e pranojm) lejon qe e keqja te krijoje viktima te pafajshme?? Esht e njejta gje qe i thash erdit por me fjale te tjera.
  po te ishte gjthcka mir ne kete bote nuk do te egzistonte bota tjeer me siguri ne cdo fe ne cdo liber fetar shpjegihet se kjo bote eshte vetem nje bote kalimtare me plote vuajtje sakrifica dhe te mira pse jo ZOTI NUK TE JEP TE KEQEN POR TE KEQEN E BIEM VETE NUK TA NDAL TE MIREN POR NUK E DUAM VETE POR TE BESONIM GJITHE NE ZOTE ME SIGURI DO TE ISHTE ME NDRISHE PO TE PUNONIM TE GJITHE SI DUHET TE GJITHE DO TE ISHIM TE LUMTUR POR NE NE KETE BOTE JEMI NJEREZ CKA NUK E RESPEKTOJM NJERI TJETRIN

 14. #34
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Po te thote dikush qe Perendia e krijoi njeriun si robot qe ta drejtonte ku donte Ai, njeriu do te ankohej dhe do te thoshte se Zoti nuk eshte i drejte.
  Sepse njeriu do te donte te ishte dhe te kishte vullnet te lire te zgjidhte, te pranote ose jo Zotin.

  Kur Perendia e krijoi njeriun te lire me liri veprimi dhe zgjedhjeje, njeriu perseri eshte i pakenaqur dhe rebelon duke u kthyer kunder Perendise,
  dhe duke e akuzuar Perendine pse e krijoi te keqen. Te keqen nuk e krijoi Perendia por rrebelimi dhe mohimi kunder Krijuesit pra Zotit.
  Dhe ky rebelues kishte vullnet te lire qe ti bindej Zotit ose jo, dhe ky nuk iu bind, dhe keshtu u krijua e keqa nga rebelimi dhe mohimi i tij,
  dhe ky rebelues eshte Djalli, Satani, Gjarperi i lashte, i cili, mashtroi dhe Even dhe keshtu hyri e keqa dhe mekati ne boten tone.

  Satani eshte ai qe e ben te keqen dhe kurrsesi Perendia. Njeriu, ne padijen dhe injorancen e tij akuzon Perendine, sepse nuk e njohu kurre dashurine e Perendise!

  Nese je ne gjendje te kuptosh kete qe te tashe do pranosh qe Perendia eshte Dashuri dhe nuk eshte pergjegjes Perendia per fatkeqesite qe ndodhin ne bote, por ato jane pasoja e mekatit dhe e rebelimit.


  Nje krishtere i vertete dhe nje berber ateist po ecnin prane njeri – tjetrit, ne njeren prej lagjeve te varfra te Cikagos. Ata hasen varferi, papasterti dhe mjerim ne cdo ane.

  Berberi iu kthye te krishterit dhe i tha:
  “Ne qofte se Perendia do te ekzistonte me te vertete, dhe ne qofte se do te ishte Perndi i dashurise, sic u thua ti njerezve, atehere si mund te kishte nje varferi, mjerim dhe korrupsion te tille ne bote?
  Nje Perendi dashurie nuk do te mund te lejonte gjera te tilla”.

  I krishteri nuk iu pergjigj menjehere, por ne zemer iu lut Zotit ta lejonte ate qe te gjente nje pergjigje te duhur.
  Pas pak, te dy takuan nje pijanec krejtesisht te lene pas dore.
  Ai kishte mustaqe dhe floke te gjata, qe me sa dukej, nuk ishte qethur per muaj te tere, pasi i binin mbi jaken e kemishes.

  “Ti, nuk mund te jesh berber i mire” – iu drejtua i krishteri berberit,
  - “sepse perndryshe, ky njeri nuk do te dilte neper rruge kaq i lene pas dore”.

  “Pse me bene mua pergjegjes per te?” – U pergjigj tjetri i zemeruar.

  “Ke te drejte” – tha i krishteri – “dhe kjo eshte arsyeja pse njerezit vazhdojne te jene skllever te tille te mekatit dhe te veseve te keqija.

  Ata nuk pranojne te vijne tek Zoti Jezus, i Vetmi qe mund ta ndryshoje jeten e tyre te mjere dhe t’i beje ata te lumtur pergjithmone!!!

 15. #35
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  sipas teje labja ai qe nuk beson shkakton te keqen thjesht per faktin qe nuk beson???? te lutem me thuaj qe e kuptova gabim ...

 16. #36
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  sipas teje labja ai qe nuk beson shkakton te keqen thjesht per faktin qe nuk beson???? te lutem me thuaj qe e kuptova gabim ...
  lexoje prap , se e kam then shum qart...dhe te lutem hiqe termin "sipas teje" se un si shpik nga mendja kto

 17. #37
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin
  Domethene qenke kushuri i majmunit ti hahahahahahah, se une per vete e kam prejardhjen nga 2 njerezit e pare nga Adami dhe Eva, dhe jo nga majmuni
  tashi po ta shikosh mire majmunin dhe njeriun dhe te shikosh studimet e gjerat, del qe ne e kemi ver8 prejardhjen nga majmuni

  Por e di feja, n`fakt FETE (shumes) se edhe muslimanizmi edhe katolizmi thone versionin e vet. Muslimanet thone qe e kemi prejardhjen nga "Ademi dhe Hava" ndersa katoliket thone nga "Adami dhe Eva" por sipas shkences dhe studimeve te medha i bjen qe ta kemi nga majmuni.

 18. #38
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  oooo cte them prap e fajsoj njeriun. Pse? sepse njeriu eshte I Lire per te Zgjrdhur nuk eshte siq tha Emaus Si robota, kurse per fatkeqesite qe ndodhin (aksidente etj..)prap them njeriu sepse per mos te ndodhur aksident ka rregulla qe vete njeriu i ka vendosur pra del jasht rregullave, kurse fatkeqesite natyrore une them se edhe keto jane si rezultat i njeriut. Zoti e don njeriun kshtu mendoj une.

 19. #39
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Po Ta Them Ndryshe
  Nese Babai Te Merr Ty Dhe Nje Grup Njerezish Nga Vlora Per Ne Prishtine, Me Nje Karvan Kuajsh Dhe Te Shpjegon Qarte Se Do Tu Sprovoj Rruges ,Do Te Hasni Veshtiresi Ne Menyre Qe Tu Klasifikoj Te Miret Vec E Te Keqijte Vec ....Duke U Referuar Nga Sjella Juaj ,E Veprat Tuaja Dhe Se Rehatine Do Ta Gjeni Vetem Ne Destinacion , Ske Pse I Kerkon Kushte Rruges Rruga Eshte Rruge.

  lexo kte ...rilexo dhe ate qe ka then EMAUS ...dhe uroj te jesh sqaruar ...se nuk pretendoj te te bind...e di qe ke shum gjera te mjegullta dhe ke per ti pas....

 20. #40
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  lexoje prap , se e kam then shum qart...dhe te lutem hiqe termin "sipas teje" se un si shpik nga mendja kto
  ops...perderisa nuk bere citime do thote qe ishte mendim i joti ndaj normale qe esht dicka sipas teje! Nje njeri mund te kete vlera edhe pa pasur besim ne zot. Kjo gje me duket banale ta them por ketu qenka e nevojshme.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Si do te reagonit nese femija juaj ju thote se eshte "HOMOSEKSUAL?"
  Nga rrugaci i vogel nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 18-02-2011, 10:57 AM
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-05-2010, 05:50 PM
 3. Pikturat e "Zotit"
  Nga ReniX nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 13-12-2009, 09:56 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-07-2009, 01:15 PM