"Njeriu esht krijese e zotit!!" Thote dikush. Mos valle esht e kunderta??


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 3 nga 6 FillimiFillimi 123456 I funditI fundit
Rezultatet nga 41 deri tek 60 prej 101
 1. #41
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13

  Receta Gatimi

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  E dija qe do bije ne kte pergjigje. Mund te te jap te drejt per disa gjera por cme thua per fatkeqsite qe i ndodhin njerezve dhe dhimbjet e tyre?
  oooo cte them prap e fajsoj njeriun. Pse? sepse njeriu eshte I Lire per te Zgjrdhur nuk eshte ashtu pra mire e tha Emaus Si robota, kurse per fatkeqesite qe ndodhin (aksidente etj..)prap them njeriu sepse per mos te ndodhur aksident ka rregulla qe vete njeriu i ka vendosur pra del jasht rregullave, kurse fatkeqesite natyrore une them se edhe keto jane si rezultat i njeriut. Zoti e don njeriun kshtu mendoj une.

 2. #42
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  ne radhe te pare mua sme ka then gje njeri! Dhe pse un duhet te luftoj dhe te vuaj per dicka qe nuk njoh???? Nese e bej te miren e bej per mua dhe ate njeriun tjeter te cilit i fal dicka jo per zotin apo per parajsen.

 3. #43
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga 3r1k0 Lexo postimin
  Nje pyetje shume e thjeshte:::::

  Nese perendia(Zoti) eshte i plotfuqishem atehere perse nuk perdor fuqine e vete dhe te eleminoje satanain dhe keshtu te zhduket e keqja dhe te gjithe te rrojme te lumtur e te gezuar ne krahet e perendise.

  E dyta ::: une jam njeri dhe nuk pranoj te me quani injorant(per faktin se nuk pranoj perendine) se nuk i njihni dijet e mija , nese une nuk e pranoj perendine nuk besoj se ju u meson perendia qe te me quani injorant.
  Te pares i jam pergjigjur me lart, dhe nese ke aq dituri sa thua do ta kuptosh. Injorance do te thote mungese diturie dhe nuk e thashe per te ofenduar dike por kjo eshte nje realitet dhe nje e vertete e pashmangshme.

  Dituria njerezore eshte marrezi per Perendine dhe dituria e Perendise eshte marrezi per njerezit. Ti ke te paren prandaj nuk mund te pranosh te dyten.

 4. #44
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  ops...perderisa nuk bere citime do thote qe ishte mendim i joti ndaj normale qe esht dicka sipas teje! Nje njeri mund te kete vlera edhe pa pasur besim ne zot. Kjo gje me duket banale ta them por ketu qenka e nevojshme.
  ne kto lloj temash nuk mund te thuash "un mendoj" "sipas meje" "them se" etjj ..jan te verteta dhe se luan topi !!!!!!!!!!

 5. #45
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
  tashi po ta shikosh mire majmunin dhe njeriun dhe te shikosh studimet e gjerat, del qe ne e kemi ver8 prejardhjen nga majmuni

  Por e di feja, n`fakt FETE (shumes) se edhe muslimanizmi edhe katolizmi thone versionin e vet. Muslimanet thone qe e kemi prejardhjen nga "Ademi dhe Hava" ndersa katoliket thone nga "Adami dhe Eva" por sipas shkences dhe studimeve te medha i bjen qe ta kemi nga majmuni.
  Edhe shkenca edhe feja(kristiane me sa di) pranojne prejardhjen e njeriut nga 4 elemente.........
  Skenca nuk verteton dot si u be kalimi nga qeliza e pare jo e gjalle ne njeqelizorin e pare te gjalle
  Feja duke perdorur kete dobesi te shkences na e servir ne pjate te gatshme e krijoi Zoti.

  Duke qene se shkences i kerkojme te vertetoje se nga ku erdhen keta 4 elemente ne hapesire qe krijuan qelizen e pare.......perse te mos na pergjigjet Perendia apo Zoti se nga e kane prejardhjen!!!!!!!!!!!!!! Qe te dime edhe ne te shkretet kujt rrace i perkasim

 6. #46
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  ne kto lloj temash nuk mund te thuash "un mendoj" "sipas meje" "them se" etjj ..jan te verteta dhe se luan topi !!!!!!!!!!
  Athere ti ske asnje mendim??? ke lexuar dicka qe esht e vertet(SIPAS TEJE JO SIPAS MEJE) dhe e perserit!.wow mir qe e din!

 7. #47
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin
  Te pares i jam pergjigjur me lart, dhe nese ke aq dituri sa thua do ta kuptosh. Injorance do te thote mungese diturie dhe nuk e thashe per te ofenduar dike por kjo eshte nje realitet dhe nje e vertete e pashmangshme.

  Dituria njerezore eshte marrezi per Perendine dhe dituria e Perendise eshte marrezi per njerezit. Ti ke te paren prandaj nuk mund te pranosh te dyten.
  Cfar perdorni si njesi mates te diturise ????

 8. #48
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Un mendoj, jo mendoj po jam 100% i sigurte dhe e di ska fare dyshim ajo pune, qe ZOTI egziston dhe ai na ka krijuar! Si e e tek e din Ai, kryesorja eshte qe ne jemi t`Atij Por ket te 2-ten nuk e pelqej shum qe kan ndare fete... Zoti kur ka krijuar njerezimin sma merr menja qe i ka thene Atij apo Asaj te pares qe ka krijuar "Ti do te jesh me kete fe" E ti do te jesh me kete fe ! Por keto gjera njerezit i kan bere, dhe mua nuk me duket fare e mire kjo! Pse mos te kenaqemi ? Pse mos te bejme cfare te duam, por normale pa e penguar tjetrin apo lenduar, 1 jete e kemi o njerez, se po ti kishim 2 e 3 sic thone kur te vdesesh do te gjykohesh e pastaj do te shkosh jo andej e jo kendej... ato si besoj fare! Po ti kisha 2 jete, edhe une po jua jap besen qe kete jete do ta beja sic eshte me keq ku ska ku shkon me, kulmi! Dhe tjetren do e beja si nje njeri qe ska bere gje te keqe kurr Jetoje vlla jeten sic don se "Sot je neser sje, t`folin mire tuj t`shti n`dhe"

 9. #49
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  ne radhe te pare mua sme ka then gje njeri! Dhe pse un duhet te luftoj dhe te vuaj per dicka qe nuk njoh???? Nese e bej te miren e bej per mua dhe ate njeriun tjeter te cilit i fal dicka jo per zotin apo per parajsen.
  Pse te luftosh ne diqka qe nuk e njeh??? hmmm prandaj quhet BESIM as une nuk e kam par Zotin as nuk kam ndegjuar zerin e tij, Besim do te thote te besosh ne diqka qe as nuk e ke pare e as nuk e ke ndegjuar.
  Te miren ti e ben per Zotin kurse Zoti si shperblim qe e ben te mire ta dhuron parajsen,pra jo per parajsen po per Zotin.ose nje fjal e urt popullore qe thojn "me thaj lekun ke burekun"

 10. #50
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga 3r1k0 Lexo postimin
  Cfar perdorni si njesi mates te diturise ????
  Nuk mjafton dituria qe ke per te njohur dhe per te kuptuar njesine matese qe une perdor

 11. #51
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin
  Nuk mjafton dituria qe ke per te njohur dhe per te kuptuar njesine matese qe une perdor
  Nuk besoj se notat e tua te universitetit te kene qene shume here me te larta se te miat

 12. #52
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erdi Lexo postimin
  Pse te luftosh ne diqka qe nuk e njeh??? hmmm prandaj quhet BESIM as une nuk e kam par Zotin as nuk kam ndegjuar zerin e tij, Besim do te thote te besosh ne diqka qe as nuk e ke pare e as nuk e ke ndegjuar.
  Te miren ti e ben per Zotin kurse Zoti si shperblim qe e ben te mire ta dhuron parajsen,pra jo per parajsen po per Zotin.ose nje fjal e urt popullore qe thojn "me thaj lekun ke burekun"
  ja pra ky esht ndryshimi mes teje dhe meje: un nuk pranoj dot te udheheqem nga dicka qe nuk njoh dhe qe sdi ku do me coje.

 13. #53
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Ti po flet me dituri njerezore. Notat e tua kane nje shifer te kufizuar kurse te miat nuk mund te numerohen dhe te maten me shifra

  Ajo qe per ty eshte e panjohur per mua eshte bere e pafudme, perjetesi.

 14. #54
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  ja pra ky esht ndryshimi mes teje dhe meje: un nuk pranoj dot te udheheqem nga dicka qe nuk njoh dhe qe sdi ku do me coje.
  Po ke shume drejt te mendosh kshtu, por edhe ketu po del nje gje, qe Zoti njerzit i paska lan te lire te zgjedhin dhe ti ke te drejt te mendosh qa te duash dhe ste pengon askush, ate qe e tha Emaus dhe Labja

 15. #55
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
  Un mendoj, jo mendoj po jam 100% i sigurte dhe e di ska fare dyshim ajo pune, qe ZOTI egziston dhe ai na ka krijuar! Si e e tek e din Ai, kryesorja eshte qe ne jemi t`Atij Por ket te 2-ten nuk e pelqej shum qe kan ndare fete... Zoti kur ka krijuar njerezimin sma merr menja qe i ka thene Atij apo Asaj te pares qe ka krijuar "Ti do te jesh me kete fe" E ti do te jesh me kete fe ! Por keto gjera njerezit i kan bere, dhe mua nuk me duket fare e mire kjo! Pse mos te kenaqemi ? Pse mos te bejme cfare te duam, por normale pa e penguar tjetrin apo lenduar, 1 jete e kemi o njerez, se po ti kishim 2 e 3 sic thone kur te vdesesh do te gjykohesh e pastaj do te shkosh jo andej e jo kendej... ato si besoj fare! Po ti kisha 2 jete, edhe une po jua jap besen qe kete jete do ta beja sic eshte me keq ku ska ku shkon me, kulmi! Dhe tjetren do e beja si nje njeri qe ska bere gje te keqe kurr Jetoje vlla jeten sic don se "Sot je neser sje, t`folin mire tuj t`shti n`dhe"
  Ti beson se ka nje Perendi, mire ben, edhe demonet e besojne kete dhe dridhen. Por ne te vertete ti nuk e beson kete, sepse kjo nuk mbaron ketu, ketu fillon.

 16. #56
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin
  Ti po flet me dituri njerezore. Notat e tua kane nje shifer te kufizuar kurse te miat nuk mund te numerohen dhe te maten me shifra

  Ajo qe per ty eshte e panjohur per mua eshte bere e pafudme, perjetesi.
  me vjen keq te te kundershotj por, vete fjala e thote, ajo qe esht e pafundme esht e panjohur sepse esht pa limit, e papershkruar.

 17. #57
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  jo EMAUS un besoj qe ka nje Perendi dhe atij i lutem e te gjitha. Por nuk kam lidhje me FETE , un jam Shqiptar dhe kaq eshte mjaft

  Eshte edhe 1 kenge por titullin sja di, ama thot diku ne kenge: "Leni kisha e xhamija se feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria"

 18. #58
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin
  Ti po flet me dituri njerezore. Notat e tua kane nje shifer te kufizuar kurse te miat nuk mund te numerohen dhe te maten me shifra

  Ajo qe per ty eshte e panjohur per mua eshte bere e pafudme, perjetesi.
  Besimi i verber do te ish dhurata me ironike qe do ti behej "krijuesit" te inteligjences njerezore

  Nese zoti kerkon qe une ti besoj atehere perse e shpiku arsyen

 19. #59
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  me vjen keq te te kundershotj por, vete fjala e thote, ajo qe esht e pafundme esht e panjohur sepse esht pa limit, e papershkruar.
  Shume bukur, erdhe aty ku doja ajo qe esht e pafundme eshte e panjohur sepse eshte pa limit, e papershkruar per ty, sepse mendja e mishit qe eshte e kufizuar nuk mund te kuptoje gjerat e frymes qe jane te pafundme, keshtu qe nevojitet Fryma, qe ajo qe eshte e panjohur dhe e papershkrueshme dhe e pafundme te njihet dhe te kuptohet.

 20. #60
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
  jo EMAUS un besoj qe ka nje Perendi dhe atij i lutem e te gjitha. Por nuk kam lidhje me FETE , un jam Shqiptar dhe kaq eshte mjaft

  Eshte edhe 1 kenge por titullin sja di, ama thot diku ne kenge: "Leni kisha e xhamija se feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria"
  E shikon qe flet pa u menduar, sepse une deri tani po te flisja per Perendine dhe asgjekundi nuk fola per fete.
  Tjeter gje eshte Perendia dhe tjeter fete. Une po te flas per Zotin jo per fete.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Si do te reagonit nese femija juaj ju thote se eshte "HOMOSEKSUAL?"
  Nga rrugaci i vogel nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 18-02-2011, 10:57 AM
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-05-2010, 05:50 PM
 3. Pikturat e "Zotit"
  Nga ReniX nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 13-12-2009, 09:56 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-07-2009, 01:15 PM