"Njeriu esht krijese e zotit!!" Thote dikush. Mos valle esht e kunderta??


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 4 nga 6 FillimiFillimi 123456 I funditI fundit
Rezultatet nga 61 deri tek 80 prej 101
 1. #61
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Receta Gatimi

  +

  Te them pse nuk me pelqen ky postim, si dhe te tjere te tuat: po mundoesh jo ti pergjigjes temes por te tregosh sa aftesi ke ti duke ulur kush te duket si kundershtar. Ke gabuar plotesisht. Eshte bukur te perballesh me te tjere por jo ne kte menyre. Nese rilexon cfar thua duket sikur te gjith jane injorante pervec teje.


  Nese vetem ti e paske frymen......mos valle je dhe ti perendi??? i ke te gjitha karakteristikat: njeh te pafundshmen dhe te papershkrueshmen!

 2. #62
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga 3r1k0 Lexo postimin
  Besimi i verber do te ish dhurata me ironike qe do ti behej "krijuesit" te inteligjences njerezore

  Nese zoti kerkon qe une ti besoj atehere perse e shpiku arsyen
  Dhe besimi ėshtė siguria e gjėrave qė shpresohen, tregim i gjėrave qė nuk shihen.

  Me anė tė besimit ne kuptojmė se bota ėshtė ndėrtuar me fjalėn e Perėndisė, sa qė ato qė shihen nuk u bėnė prej gjėrave qė shihen.

  Edhe pa besim ėshtė e pamundur i pėlqesh Atij, sepse ai qė i afrohet Perėndisė duhet tė besojė se Perėndia ėshtė, dhe se ėshtė shpėrblenjėsi i atyre qė e kėrkojnė atė.

 3. #63
  i/e rregjistruar 10% Maska e Godfather
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Vendndodhja
  Hell
  Postime
  12
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  po ta nihte njeriu te keqen nuk do e bente...por ja qe e keqja egziston. Kush e benka pra???
  Cka o e 'keqja'?! Ajo nuk egziston!

  Pastaj... nese ti ke nji plag dhe sigurisht ajo te dhemb a duhet te besoj une?
  Edhe....... pasi je e dhene pas filozofise lexo nga filozofe te ndryshem qe kane shkruar per egzistencen e Zotit.

 4. #64
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Godfather Lexo postimin
  Cka o e 'keqja'?! Ajo nuk egziston!

  Pastaj... nese ti ke nji plag dhe sigurisht ajo te dhemb a duhet te besoj une?
  Edhe....... pasi je e dhene pas filozofise lexo nga filozofe te ndryshem qe kane shkruar per egzistencen e Zotit.
  te me falesh por nuk e kuptoj pytjen tende. Mund te ma spjegosh?

  kam lexuar shum filozofe te tjere por ja qe teorite e tyre nuk me bindin.

 5. #65
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin
  Dhe besimi ėshtė siguria e gjėrave qė shpresohen, tregim i gjėrave qė nuk shihen.

  Me anė tė besimit ne kuptojmė se bota ėshtė ndėrtuar me fjalėn e Perėndisė, sa qė ato qė shihen nuk u bėnė prej gjėrave qė shihen.

  Edhe pa besim ėshtė e pamundur i pėlqesh Atij, sepse ai qė i afrohet Perėndisė duhet tė besojė se Perėndia ėshtė, dhe se ėshtė shpėrblenjėsi i atyre qė e kėrkojnė atė. 6. #66
  i/e rregjistruar 10% Maska e Godfather
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Vendndodhja
  Hell
  Postime
  12
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  te me falesh por nuk e kuptoj pytjen tende. Mund te ma spjegosh?

  kam lexuar shum filozofe te tjere por ja qe teorite e tyre nuk me bindin.
  E thjeshte eshte duhet ta kuptosh.

 7. #67
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Godfather Lexo postimin
  E thjeshte eshte duhet ta kuptosh.
  Nese kerkoj te ma spjegosh do thote qe nuk e kuptoj, edhe pse sipas teje duhet! por nese per ty spjegimi esht problem, mere me mend pak si esht per mua pergjigja e nje pyetjeje qe nuk kutpoj

 8. #68
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin
  Dhe besimi ėshtė siguria e gjėrave qė shpresohen, tregim i gjėrave qė nuk shihen.

  Me anė tė besimit ne kuptojmė se bota ėshtė ndėrtuar me fjalėn e Perėndisė, sa qė ato qė shihen nuk u bėnė prej gjėrave qė shihen.

  Edhe pa besim ėshtė e pamundur i pėlqesh Atij, sepse ai qė i afrohet Perėndisė duhet tė besojė se Perėndia ėshtė, dhe se ėshtė shpėrblenjėsi i atyre qė e kėrkojnė atė.
  EMAUS....................Perendia si e plotfuqishme dhe si krijuesja e ekzistences sime sipas teje, po te donte mua me krijonte ne nje forme tjeter qe une ta shihja dhe bisedoja me te .................atehere une te pyes, perse me fshihet?????

 9. #69
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  +

  Te them pse nuk me pelqen ky postim, si dhe te tjere te tuat: po mundoesh jo ti pergjigjes temes por te tregosh sa aftesi ke ti duke ulur kush te duket si kundershtar. Ke gabuar plotesisht. Eshte bukur te perballesh me te tjere por jo ne kte menyre. Nese rilexon cfar thua duket sikur te gjith jane injorante pervec teje.


  Nese vetem ti e paske frymen......mos valle je dhe ti perendi??? i ke te gjitha karakteristikat: njeh te pafundshmen dhe te papershkrueshmen!
  Ky eshte mendimi yt, une nuk po diskutoj me temen por me personat e temes, dhe aftesite e mia nuk vijne nga vetja ime por nga Ai qe mi jep. Kundershtar kam vetem nje, Satanin, te tjeret i dua me dashurine e Perendise dhe per kete them gjera te verteta dhe flas gjera qe per shumicen jane te pakuptueshme sepse nuk e kane Frymen.
  Nuk eshte keq te pranoje dikush qe ka mungese diturie, kushdo qofte ai, sepse nuk do i jepet mundesia te mesoj me teper.

  Dhe persa i perket kesaj teme jane te paditur, ti mund te kesh degjuar per mollet sesi jane dhe te japesh mendimin tend per to, ose te thuash qe nuk ekzistojne, ndersa une i kam pare dhe i kam ngrene, keshtu qe ti smund te kesh me teper njohuri sesa nje qe i ka provuar. Keshtu qe nese mendimet e mia per dicka qe e njoh dhe e jetoj perdite te duken menyre e gabuar dhe mendjemadhesi problemin e ke ti dhe jo une.

  Une nuk po shpall veten time, por Perendine.

  Dhe as nuk pres qe te jem e miratuar nga te gjithe.

 10. #70
  i/e rregjistruar 10% Maska e Godfather
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Vendndodhja
  Hell
  Postime
  12
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  Nese kerkoj te ma spjegosh do thote qe nuk e kuptoj, edhe pse sipas teje duhet! por nese per ty spjegimi esht problem, mere me mend pak si esht per mua pergjigja e nje pyetjeje qe nuk kutpoj
  Mua me pelqen kjo se ti je e lire te bejsh kete pyetje dhe te kerkosh te verteten! Nese mundohesh do ta gjejsh.
  Per kte nuk te detyrohem shume ta spjegoj kete pyetje! Edhe pse nuk ishte pyetje por vetem lloj shembulli.
  Une kam hall per ata qe prej ne femijeri detyrohen ta respektojne nje fe te caktuar bashk me te dhe Zotin dhe nuk mundohen te dalin pak nga kufijte te shikojne cfare ka ne pjesen tjeter te murit. Dhe fajin per keta e ka rrethi; dhe dajaku qe e hajn nga prindrit nese nuk iu binden.

  Ndersa ti ke gjithecka qe te duhet per te kerkuar te verteten; por vetem llogjikoji mire ato qe te thone dhe ato cfare i thua.

 11. #71
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga 3r1k0 Lexo postimin
  EMAUS....................Perendia si e plotfuqishme dhe si krijuesja e ekzistences sime sipas teje, po te donte mua me krijonte ne nje forme tjeter qe une ta shihja dhe bisedoja me te .................atehere une te pyes, perse me fshihet?????
  E ke kerkuar ti ndonjehere Perendine me gjithe shpirtin tend dhe te eshte fshehur?

 12. #72
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin
  E ke kerkuar ti ndonjehere Perendine me gjithe shpirtin tend dhe te eshte fshehur?
  Nese pergjigja ime eshte PO.........nuk do ta besosh
  Nese pergjigjia ime eshte JO.........jam i sigurte se do ta besosh.

  Nuk i je pergjigjur pyetjes..............

 13. #73
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Askush nuk mund ta shohe Perendine. Sepse Perendia eshte fryme, e megjithate Ai u misherua dhe erdhi dhe toke, u kryqezua dhe u ringjall, dhe perseri njerezit nuk e pranuan.

  Perendia te krijoi ne formen me te mire, sipas shembellimit te Tij. Dhe jam e sigurte qe te ka folur shpesh dhe ti e ke mohuar sepse zemra jote ka qene e ngurtesuar.
  Perendia nuk zgjedh menyrat e komunikimit qe duam ne, por menyrat qe Ai do, ti je i gatshem ta pranosh me menyrat qe Ai do dhe mos ta kufizosh me menyrat e tua?

 14. #74
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin
  Perendia nuk zgjedh menyrat e komunikimit qe duam ne, por menyrat qe Ai do, ti je i gatshem ta pranosh me menyrat qe Ai do dhe mos ta kufizosh me menyrat e tua?
  Po edhe une kete po i kerkoj te ndryshoj taktike e te behet i besueshem per te gjithe, dhe te komunikoje me te gjithe.
  Si "i plotfuqishem" perse nuk me ndryshon mendimin se e ka kollaj fare.......

 15. #75
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Ate gje qe kerkon ti nuk mund ta beje, ti duhet ta pranosh me taktikat e Tij, dhe Ai te ka lene te LIRE, nuk mund te ndryshoj me zor mendimin e njeriut, prandaj quhet Perendia i Dashurise dhe jo i detyrimit. Ti je ai qe duhet te ndryshosh mendimin dhe te marresh vendimin ta pranosh ashtu sic eshte. Nuk mund ti thote argjila poēarit pse me bere keshtu dhe me bej siē dua une.

 16. #76
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Dhe persa i perket kesaj teme jane te paditur, ti mund te kesh degjuar per mollet sesi jane dhe te japesh mendimin tend per to, ose te thuash qe nuk ekzistojne, ndersa une i kam pare dhe i kam ngrene, keshtu qe ti smund te kesh me teper njohuri sesa nje qe i ka provuar. Keshtu qe nese mendimet e mia per dicka qe e njoh dhe e jetoj perdite te duken menyre e gabuar dhe mendjemadhesi problemin e ke ti dhe jo une.

  Si ka mundesi perderisa me poshte thua qe askush mund te shohe perendine. Po thua gjera me kontrast emaus.

  Hrrova te them se nuk jane mendimet e tua qe me duken mendjemadhesi por menyra se si ti po i shpreh ktu, ne kete situate.

 17. #77
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  Dhe persa i perket kesaj teme jane te paditur, ti mund te kesh degjuar per mollet sesi jane dhe te japesh mendimin tend per to, ose te thuash qe nuk ekzistojne, ndersa une i kam pare dhe i kam ngrene, keshtu qe ti smund te kesh me teper njohuri sesa nje qe i ka provuar. Keshtu qe nese mendimet e mia per dicka qe e njoh dhe e jetoj perdite te duken menyre e gabuar dhe mendjemadhesi problemin e ke ti dhe jo une.

  Si ka mundesi perderisa me poshte thua qe askush mund te shohe perendine. Po thua gjera me kontrast emaus.

  Hrrova te them se nuk jane mendimet e tua qe me duken mendjemadhesi por menyra se si ti po i shpreh ktu, ne kete situate.
  Askush nuk mund ta shikoje Perendine ashtu siē eshte dhe te jetoje, sepse Ai eshte i Shenjte. Kur flas e kam pare nenkuptoj fuqine e Tij, prezencen e Tij ne jeten time dhe perreth meje. Ai zgjedh menyrat e Tij si tu zbulohet njerezve por mbi te gjitha u eshte zbuluar nepermjet Fjales se Tij.

  Nė fakt cilėsitė e tij tė padukshme, fuqia e tij e pėrjetshme dhe hyjnia e tij, duke qenė tė dukshme nėpėrmjet veprave tė tij qė nga krijimi i botės, shihen qartė, me qėllim qė ata qe nuk besojne tė jenė tė pafalshėm.

 18. #78
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  perderisa ka njerez qe nuk i shohin keto shenja athere do thote qe nuk jan aq te qarta! Si thua ti??

 19. #79
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS Lexo postimin
  Ate gje qe kerkon ti nuk mund ta beje, ti duhet ta pranosh me taktikat e Tij, dhe Ai te ka lene te LIRE, nuk mund te ndryshoj me zor mendimin e njeriut, prandaj quhet
  Perendia i Dashurise
  (po kjo cne une di se perendia e dashurise quhet Eros ) dhe jo i detyrimit. Ti je ai qe duhet te ndryshosh mendimin dhe te marresh vendimin ta pranosh ashtu sic eshte. Nuk mund ti thote argjila poēarit pse me bere keshtu dhe me bej siē dua une.
  Ok! I perkasim rrymave te kunderta dhe nuk do levizim nga "llogoret" tona.
  E rendesishme eshte te respektojme besimin e njeri tjetrit.

  Persa i perket pyetjes se temes mendimi im eshte : Njeriu krijoi Zotin

 20. #80
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Une them se keta njerez jane te verber!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Si do te reagonit nese femija juaj ju thote se eshte "HOMOSEKSUAL?"
  Nga rrugaci i vogel nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 18-02-2011, 10:57 AM
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-05-2010, 05:50 PM
 3. Pikturat e "Zotit"
  Nga ReniX nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 13-12-2009, 09:56 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-07-2009, 01:15 PM