Detet


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Detet

  Receta Gatimi

  Detet mbulojnė tri tė katėrtat e sipėrfaqes sė Tokės. Detet ndahen nė tė ngrohta dhe tė ftohta. Detet e ngrohta gjenden afėr Ekuatorit, kurse detet e ftohta nė Arktik. Rrymat oqeanike ngrohin ose ftohin detet. Rrymat detare janė lumenj qė rrjedhin nė det. Ato lėvizin nė rrathė tė mėdhenj rreth botės prej pjesėve tė ngrohta nga tė ftohtat.


  Pse ėshtė deti i njelmėt?

  Lumenjtė dhe shirat shpėlajnė mineralet e njelmėta nga toka nė det. Disa gjallesa i shfrytėzojnė pėr ndėrtimin e guaskave tė tyre. Detet mė tė njelmėta gjenden nė brendėsi tė tokave kontinentale. Deti i Vdekur ėshtė aq i njelmėt sa qė nė tė nuk ka peshq. Sikur tė shtereshin tė gjitha detet do tė mbetej kripė e mjaftueshme pėr tė ngritur njė mur rreth Ekuatorit: tė lartė 282 kilometra dhe tė gjerė 1.5 kilometra.

  Ē’janė valėt?

  Valėt janė rrudha qė i krijon era mbi ujė. Na duket sikur uji lėviz pėrpara, por nė fakt ai lėviz lart-poshtė. Valėt mund tė udhėtojnė me qindra kilometra. Ato ēohen pėrpjetė dhe pėrthehen kur ndeshin nė tokė. Cunamet janė valė vigane, tė larta edhe deri nė 10 metra, qė i shkaktojnė tėrmetet ose shpėrthimet vullkanike.

  Batica dhe zbatica

  Nė pjesėn mė tė madhe tė brigjeve tė deteve niveli i ujit rritet e zvogėlohet dy herė nė ditė. Kėto ndryshime i quajmė batica dhe zbatica dhe ato i shkakton forca tėrheqėse e Hėnės dhe e Diellit. Hėna sillet rreth tokės dhe si magnet tėrheq detet. Detet ngrihen nė atė anė nė tė cilėn ndodhet Hėna, dhe kėshtu shkakton baticėn. Nė anėn tjetėr tė Tokės atėherė shfaqet zbatica. 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Po sikur mos te kishte det :S

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Po sikur mos te kishte det :S
  nuk do kishim mesu fare notin

+ Pėrgjigju tek Diskutimi