Akullnajat!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Akullnajat!

  Receta Gatimi

  Akullnajat shkrihen mė shpejt seē ėshtė menduar!

  Akullnajat zvicerane qė nga viti 1985 kanė humbur rreth 20% tė sipėrfaqes sė tyre. Sipėrfaqja e tanishme e tyre i pėrgjigjet gjendjes qė sipas parashikimeve tė derisotme do tė realizohej nė vitin 2025.

  Nė mes viteve 1985 dhe 2000, akullnajat zvicerane kanė humbur 18% nga sipėrfaqja e tyre, nė gjithė alpet, ndėrkaq, 22% e mė shumė. Nga viti 1973 deri mė 1985 bėhej fjalė vetėm pėr 1%. Kėshtu tregon inventari i ri i ETH tė Zürich-ut.

  Kėshtu, akullnajat qysh sot kanė humbur njė sipėrfaqe madhėsia e sė cilės ėshtė pritur tė humbet pėr 20 vitet e ardhshme. Sipas njė studimi tė mėhershėm, pėr vitin 2025 shkencėtarėt kanė pritur njė reduktim prej 30%.

  Krahasuar me harkun kohor 1850 - 1973, shkrirja e akullnajave ėshtė shpejtuar skajshmėrisht: pėr periudhėn 1973 - 2000 nė faktorin 3, ndėrsa pėr periudhėn 1985 - 2000 madje nė faktorin 7. Studimi pastaj vjen nė pėrfundimin se: "Pėrmes rritjes aktuale tė temperaturave zhdukja e pritshme nė rritje e akullnajave nuk ėshtė tashmė njė dukuri e sė ardhmes. Nėpėr alpet ajo po ndodh pikėrisht tani, madje dukshėm mė intensivisht seē ėshtė menduar gjer tani.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Do permbytemi meduket :S

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  mua me pelqejn shum akullnajat duken sikur skulptur art me i fjal

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Paralajmėrim pėr akullnajat
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-11-2009, 10:45 PM