Konfliktet nė ēift dėmtojnė shėndetin!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Unhappy Konfliktet nė ēift dėmtojnė shėndetin!

  Receta Gatimi  Tė ēiftėt me probleme plagėt fizike shėrohen mė ngadale se nė rastete e personave qė jetojnė njė marrėdhėnie dashurie tė qetė dhe aspak konfliktuale.

  Gjithashtu kėta persona janė me vurnerabel ndaj sėmundjeve dhe viruseve tė ndryshme.

  Me gjithė respektin pėr shprehjet e urta popullore kėsaj herė thėnies "Dashuria nuk ėshtė e bukur nėse nuk ka grindje" nuk duhet ti besojmė sepse sipas studimit tė kryer nga Universiteti Shtetėror nė Ohio tė Shtetėve tė Bashkuara tė Amerikės, konfliktet e vazhdueshme ne ēift krijojnė jo vetėm dėmė psikologjike por shoqėrohen edhe me efekte negative fizike duke rrezikuar mirėqėnien tonė shėndetėsorė.

  Studimi i publikuar nė "Archives of General Psychiatry", ka marrė nė shqyrtim mbi 44 ēifte tė moshave tė ndryshme nga 22 vjeē deri nė 77 vjeē.
  Sipas kėtij hulumtimi nė rreth 60% tė personave qė kishin pėrjetuar marrėdhėnie konfliktuale tė shpeshta me partnerin e tyre shfaqnin vėshtirėsi nė rigjenerimin e plagėt fizike dhe kishin njė historik sėmundjesh mė tė ndėrlikuar se personat e tjerė.

  Specialistėt shpjegojnė se ky rezultat vjen si pasojė e stresit tė shkaktuar nga zėnkat nė ēift tė cilat krijojnė ēllegullime tė rruazave tė bardha tė gjakut dhe probleme tė prodhimit tė disa proteinave me veti rigjeneruese.

 2. #2
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  fate l'amore non fate la guerra!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 10 zakonet qė dėmtojne trurin.. !!
  Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-04-2012, 07:58 PM
 2. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 06-03-2012, 11:38 PM
 3. Plerat hapėsinore mund tė dėmtojnė ekosistemin
  Nga Erinaa nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-09-2011, 07:31 AM
 4. Aromat qė dėmtojnė shėndetin
  Nga Erinaa nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-05-2011, 10:18 AM
 5. Pijet energjike dėmtojnė rėndė zemrėn
  Nga Erinaa nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 30-04-2011, 03:23 PM