Milingonat parashikojnė tėrmetet?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Milingonat parashikojnė tėrmetet?

  Receta Gatimi

  Njė studim i ri ka treguar se milingonat ndoshta mund t’i parashikojnė tėrmetet. Ulrich Schreiber, gjeolog nė Universitetin Duisburg-Essen nė Gjermani, pohon se milingonat e kuqe qėndrojnė nė vendet ku ka tėrmete dhe nė bazė tė sjelljes sė tyre mund tė parashikohet njė tėrmet.

  Schreiber sė bashku me kolegėt e tij pėr dy vite kanė analizuar milingonat, me ē’rast kanė vėrejtur se ato ndryshojnė sjelljen para ndonjė dridhjeje nė afėrsi. Nė atė moment, milingonat dalin nė sipėrfaqe, ndėrsa nė mėnyrė tė pazakontė sillen sidomos gjatė natės.

  Sipas Earth Times, ai po ashtu pohon se milingonat e kuqe pėlqejnė ‘tė banojnė’ nė vendet nė tė cilat ka tėrmete mė shpesh, ndėrsa nė bazė tė sjelljes sė tyre, mund tė parashikohet tėrmeti.

  Nė shkarjet vjen deri te gėrryerjet ndėrmjet pllakave tektonike, ashtu qė milingonave u pėlqejnė kėto vende pėr shkak tė gazrave tė cilat i ngrohin ato.

  Ndėrkohė, eksperti pėr milingona Alfred Buschinger dhe specialisti pėr tėrmete Heiko Woith, thonė se Schreiber e ka gabim, pasi milingonat gjatė dimrit qėndrojnė nė folenė e tyre, prandaj sjellja e tyre nuk mund tė shėrbejė si parashikues i tėrmeteve.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Kete nuk e dija un

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  un e dija !

 4. #4
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9
  shumica e kafesheve !!!!
  mijte, qeni ,
  kur beri terment athere
  e mbaj mende qe qeni qe kishin komshijte ne katin e dyte po qjante edhe i terhiqte qe te dilnin jasht ,
  kurse te puna babit filluan duke dale shume mije dhe sa hiken filloj termeti !!!

 5. #5
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11
  Perafersisht dhe shkenca e di kur do bie termeti, por skemi fuqi te bejm asgje vetem te largohemi ne nje vend me te sigurt

 6. #6
  Daddy's Girl <3 35% Maska e bessy
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  678
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga gjendar Lexo postimin
  Perafersisht dhe shkenca e di kur do bie termeti, por skemi fuqi te bejm asgje vetem te largohemi ne nje vend me te sigurt
  un vetem nje her kam degjuar qe shkenca parashikoji termetin, dhe kjo ndolli ne Turqi as 5 minuta para se te bjere termet ..... dhe keshtu u vran shum njerz !!!
  sa per ne ballkan smbaj mend te kene dhene lajm qe do bije termet !!!!
  Mbasi bjen termeti .... athere fillojne dhe lajmerojne per termetet qe bijne me von !!!!
  Ke te drejte ..... shkenca e dine kur do bije termet por deri tani as1her nuk i lajmerojne njerzit para termetit !!!!! ( arysen e kupton vet )

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Super-kompjuterėt do tė mund tė parashikojnė katastrofat natyrore
  Nga Erinaa nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-04-2011, 08:46 PM
 2. Japonia goditet nga tėrmetet dhe tsunami
  Nga Erinaa nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 17-03-2011, 12:16 AM
 3. Tėrmetet mė vdekjeprurėse nė histori
  Nga lovee nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-03-2011, 10:26 AM